Cypr jest krajem wyspiarskim i gości dużą liczbę turystów z całego świata. Tutaj odwiedzający są wielokrotnie więksi niż liczba lokalnych mieszkańców i tych, którzy mają stosunki handlowe z Cyprem. Ponadto, wyspa ma najniższe podatki na terytorium europejskim, więc tutaj jest również centrum biznesu. Aby dostać się do tego raju dla turystów i biznesmenów najlepiej samolotem.

Ile lotnisk jest na Cyprze?

Na Cyprze jest siedem lotnisk. Dwie z nich znajdują się w północnej części wyspy. Pierwszy - Lotnisko Ercan , która nazywa się Lefkosa lub bardziej zwyczajną Nikozją. Zawsze przyjeżdża turystów, którzy zamierzają spędzić wakacje na Północnym Cyprze. Drugi znajduje się w północnej części kraju, nie jest już używany. To jest Gechitkala.

W południowej części znajduje się największe lotnisko, które nazywa się Larnaca . Zajmuje maksymalną liczbę odwiedzających. Możesz także polecieć do Pafos. Ale tutaj, w zasadzie, brać loty czarterowe.

Międzynarodowe porty lotnicze Cypru, które są przeznaczone do lotów cywilnych, obejmują lotniska w Larnace i Pafos. Reszta pełni funkcję bazy wojskowej.

Największe lotnisko na Cyprze to Larnaka

Ogromne lotnisko w Larnaca zajmuje powierzchnię około stu tysięcy metrów kwadratowych. Został zbudowany całkiem niedawno i otworzył swoje podwoje w 2009 roku. Został zbudowany na terenie terminalu lotniczego, który istniał na tym terytorium od 1975 roku. Większość regularnych lotów na Cypr odbywa się za pośrednictwem tego portu lotniczego, w ciągu roku zabiera ponad siedem milionów pasażerów. Może brać nie tylko loty regularne, ale również czarterowe.

Na lotnisku znajduje się jeden terminal, w którym znajdują się lokalne linie lotnicze. To jest Eurocypria Airlines i Cyprus Airways. Larnaka jest uważana za wizytówkę Cypru, ponieważ to lotnisko spotyka turystów z całego świata.

Są kawiarnie i bary, gdzie można wypić kawę i zjeść przekąskę podczas oczekiwania na lot. Jeśli chcesz, możesz robić zakupy, iść do sklepów z pamiątkami i korzystać ze sklepu wolnocłowego. W razie potrzeby można kupić w aptece i kiosku.

W terminalu znajduje się centrum medyczne, można również skorzystać z usług w biurach banków oraz w biurze turystycznym. Na lotnisku znajduje się centrum biznesowe i sala VIP, duży wybór produktów alkoholowych przyciąga tutaj turystów bezcłowych, czas pracy jest zaplanowany od szóstej rano do dziesiątej wieczorem, ale w rzeczywistości otwierają się godzinę później i blisko godzinę wcześniej. A ci, którzy zamierzają tam robić zakupy, muszą wziąć to pod uwagę.

Jak się tam dostać?

Przybycie na lotniska na Cyprze nie jest ostatecznym celem podróży, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak i do czego można się poruszać. Przedtem Nikozja i Limassol Z lotniska w Larnace można wziąć bezpośredni transfer autobusem. Cena biletu w jedną stronę wynosi 8-9 euro. Bilet dla dziecka w wieku od 3 do 12 lat kosztuje 4,00 €. Autobusy wykonują loty od 3:00 do 15:00.

Oba sposoby można dojechać taksówką lub wynajęty samochód . Punkty wynajmu (a są ich dwie) znajdują się na terenie lotniska. Możesz wynająć samochód w Eurocar lub w Avis, wynajem kosztuje około 21,00 € do 210,00 €, a cena będzie zależała od czasu, w którym zamierzasz wynająć samochód, jego markę i sezon.

Na lotnisku są parkingi, gdzie pierwsze dwadzieścia minut kosztuje 1,00 €. Bezpłatny parking na lotnisku.

Larnaca International Airport - главный аэропорт КипраЗдание международного аэропорта Ларнаки, КипрСтойки регистрации аэропорта Ларнаки

Przydatne informacje:

 • Adres: międzynarodowy port lotniczy 6650 Larnaka, Larnaka, Cypr
 • Telefon do dyrekcji portu lotniczego: +357 24 816 130
 • Pomoc telefon: +357 24 816 400
 • Faks: +357 24 643 633
 • E-mail: [email protected]
 • Oficjalna strona lotniska: www.cyprusairports.com.cy
 • Podstawowe linie lotnicze: Aegean Airlines (Aegean Airlines), Eurocypria Airlines (Yurosaypria Airlines)

Międzynarodowe lotnisko na Cyprze - Paphos

Lotnisko w Pafos - drugi pod względem wielkości i obrotów pasażerskich na Cyprze. Znajduje się w pobliżu Paphos i został zbudowany w 1983 roku. Lotnisko przyjmuje regularne loty, ale nadal większość samolotów to loty czarterowe.

Pomimo tego, że jest mniejszy niż Larnaka, ma doskonałą obsługę i rozwiniętą infrastrukturę. Na terenie lotniska znajdują się sklepy, w których można kupić nie tylko pamiątki, ale także punkty wolnocłowego handlu. Są też bary i małe kawiarnie, które oferują przekąski i kawę, czekając na odlot. Tutaj możesz skorzystać z bankomatów lub wynająć samochód. Dostępne są usługi centrum medycznego, parkingu i pokoju VIP.

Jak się tam dostać?

Z lotniska do miasta wybierz się na wyjątkową okazję transport - Przenieś autobusy. W Pafos loty odbywają się od siódmej rano do pierwszej w nocy, autobus nr 612. Pamiętaj tylko, że jest to harmonogram, który przypada na szczyt sezonu turystycznego, od kwietnia do listopada. Przez resztę czasu jest mniej lotów. Autobus numer 613 wykonuje dwa loty dziennie, odlatuje z lotniska o ósmej rano i siódmej wieczorem. Stąd do Limassol można wsiąść do autobusu, koszt to 8,00 €, dla dzieci 3-12 lat - 4,00 €.

Z lotniska do miasta można dojechać taksówką, koszt to około 27,00 € - 30,00 €. Do Larnaki taksówką można dostać za 110,00 €, a do Limassol około 65,00 €. Kierowcy mówią po niemiecku, rosyjsku, grecku.

Na Cyprze działają rosyjskie firmy taksówkarskie. Podróż z lotniska w Pafos do miasta kosztuje € 27.00-30.00, w Larnace € 110,00, w Limassol € 60,00 - 70,00 €.

Dwie godziny przed lotem możesz odprawić się na loty międzynarodowe, w tym sprawdzić tożsamość i odprawić bagaż. Ponadto, jeśli masz towary zakupione na Cyprze, tutaj możesz uzyskać ulgę podatkową za zakupy, bez podatku.

Paphos International Airport в вечернее время тоже принимает пассажировЗдание аэропорта ПафосаРегистрация на рейс в аэропорту Пафоса

Przydatne informacje:

 • Adres: międzynarodowy port lotniczy 8061 w Pafos, Cypr
 • Pomoc telefon: +357 24 816 400
 • Faks: +357 26 007 100
 • E-mail: [email protected]
 • Podstawowe linie lotnicze: Eurocypria Airlines (Yurosaypria Airlines)
Lotnisko ERCAN

Tak więc w języku angielskim nazywa się inne lotnisko na Cyprze. Czasami nazywa się Erkan lub Nikozja, ale słusznie, Ercan. Znajduje się dwadzieścia pięć kilometrów od Lefkosy, ale tę odległość samochodem można pokonać w zaledwie pół godziny. Z lotniska również w około czterdzieści minut można dostać się do głównego punktu turystycznego na Cyprze Północnym - Kyrenia. Dojście do Famagusty zajmuje godzinę.

Każdego dnia lotnisko otrzymuje loty tranzytowe Pegasus, tureckie linie lotnicze i Aerofłot. Te same loty z bardzo krótkim czasem oczekiwania przez Turcję pochodzą z wielu miast Rosji, Ukrainy, Kazachstanu i kilku innych krajów, w tym europejskich. I co roku lista punktów wyjściowych rośnie.

To lotnisko ma jedną cechę - pasażerowie przybywają pieszo z samolotu przylatującego do terminalu. Ale poza tym lotnisko jest całkiem wygodne.

Kiedy planujesz polecieć na lotnisko Tureckiej Republiki Północnego Cypru, licz na to, że polecisz przez Turcję. Ale jeśli nie planujesz spędzić dużo czasu w Antalyi lub Stambule, to nie potrzebujesz wizy, a rzeczy dotrą bezpośrednio do Ercan.

Przekazując kontrolę w urzędzie celnym, w celu uniknięcia dalszych problemów z uzyskaniem strefy Schengen, należy poprosić funkcjonariusza celnego o umieszczenie stempla na papierze firmowym, a nie w paszporcie.

Funkcje celne

Na terytorium Cypru Północnego możesz nosić własną biżuterię i akcesoria sportowe, a także kamery i kamery wideo. Maksymalna kwota, którą można importować, wynosi dziesięć tysięcy dolarów lub równowartość w innej walucie. Jeśli nie ma ochoty uiszczać opłaty, możesz przywieźć czterysta papierosów i pół kilograma tytoniu, a także litr alkoholu. Opuszczając terytorium, należy pamiętać, że surowo zabrania się wywozu wszelkich przedmiotów archeologicznych, nie tylko całości, ale także ich części.

Jak się tam dostać?

Łatwo jest lecieć do Ercan z przesiadką w Turcji lub bez transferu z kilku miast tego kraju, korzystając z usług tureckich linii lotniczych.

W sąsiednich osadach lepiej dostać się z lotniska taksówką, w 30-40 minut można dojechać do Nikozji, Famagusty lub Kyrenii.

Аэропорт ЭрджанМеждународный аэропорт Эрджан внутриЗал аэропорта Эрджан

Przydatne informacje:

 • Pomoc telefon: +90 392 600 5000
 • Faks: +90 392 231 4639
 • Oficjalna strona lotniska: www.ercanairportnorthcyprus.com
 • Podstawowe linie lotnicze: Kibris Turk Hava Yollari (Cyprus Turkish Airlines)

Odwiedzając Cypr, pamiętaj, że wejście na greckie terytorium wyspy jest możliwe tylko przez lotniska na Cyprze, znajdujące się w Pafos i Larnace. Próba dotarcia do południowej części północnej będzie naruszeniem prawa. Ale na północy Cypru można dostać się z południa przez punkt kontrolny.