Larnaka jest trzecim co do wielkości miastem Cypru, znanym przede wszystkim turystom jako największy międzynarodowy port lotniczy. Jeśli jednak zagłębisz się głębiej, to poza tym faktem możesz znaleźć o wiele więcej interesujących rzeczy na temat tego starożytnego miasta i dzisiaj ośrodek wypoczynkowy .

Trochę historii

Historia Larnaki jest niezwykle interesująca i sięga czasów przedchrześcijańskich. Został założony przez wnuka Noego w X wieku pne Pierwotnie był nazywany Kition i wielokrotnie wspominane w Biblii. Później w Larnace mieszkał zmartwychwstały święty Łazarz, tutaj został pochowany, a napis "Łazarz, przyjaciel Chrystusa" został wykonany na jego nagrobku. Być może z powodu tego pochówku miasto uzyskało swoją nowoczesną nazwę, ponieważ w przekładzie Larnaka oznacza "grób". Dziś na miejscu grobu Łazarza zbudowano świątynię, w której przechowywane są jej relikwie.

Po odkryciu wyspy przez Fenicjan, port w Larnace był jednym z wiodących na Morzu Śródziemnym, przez który aktywnie prowadzono handel. Połączył ze sobą kraje Europy Zachodniej ze Wschodem, dzięki czemu miasto zaczęło otwierać misje dyplomatyczne różnych państw. Dziś port stracił swoje pierwotne znaczenie i służy jako miejsce do cumowania prywatnych jachtów, a konsulaty zostały przeniesione do Nikozji.

Mieszkańcy Larnaki są dumni z tego, że założyciel szkoły stoicyzmu w Atenach, starożytny grecki filozof Zinon z Kition, urodził się w ich mieście.

Улица в ЛарнакеПорт в Ларнаке
Urlop na plaży

Wakacje na plaży w Larnace będą bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi i osób starszych. Tutaj miękki, czysty piasek i płytkie morze, a co najważniejsze - bardzo spokojny i wymierny upływ czasu. Ośrodek ten jest uważany za budżet w porównaniu do innych ośrodków na Cyprze.

Teren turystyczny znajduje się na wschód od miasta, a znaczna jego część znajduje się tam. hotele . Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy główne plaże w Larnace:

  1. Plaża Mackenzie - zajmuje dość dużą powierzchnię, ale zawsze jest schludnie i czysto z wystarczającą ilością leżaków, parasoli, barów, restauracji i nocnych klubów. Plaża znajduje się w pobliżu starego lotniska, z miasta trzeba dojechać taksówką lub własnym samochodem.
  2. Plaża Finikoudes - położona w mieście, wyróżniona niebieską flagą UE. Plaża zajmuje duży obszar, oddzielony od miasta słynną aleją palmową - ulubionym miejscem spacerów i Cypryjczyków oraz turystów. Za pasiem pięknych palm daktylowych znajduje się wiele hoteli, restauracji i kawiarni. Z miasta regularnie kursują autobusy.
  3. Plaża Dhekelia . Z Larnaki i na wschód rozciąga się droga zwana Dekelią. Tutaj bowiem znajduje się epicentrum turystycznej strefy tego obszaru. Wzdłuż tej linii skupia się większość hoteli w Larnace na każdym poziomie, z plażami sąsiadującymi z nimi. Linia brzegowa Dhekelii nie jest solidna, ma inną szerokość i okresowo piasek zastępowany jest kamykami. Dlatego wybierając miejsce wakacyjne i hotelowe, podaj te szczegóły z wyprzedzeniem.
  4. Пляж МаккензиПляж ФиникудесПляж около Декелии

Pogoda w Larnace

Larnaka znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, gdzie panuje typowy śródziemnomorski klimat z długimi suchymi latami i krótkimi łagodnymi zimami. Kąpać się w morzu można bezpiecznie od maja do października. W tym czasie temperatura powietrza w Larnace, a także w całym Cypr , waha się od 31 do 35 stopni powyżej zera i jest ogromny napływ turystów. W zimie dobrze jest spędzać wakacje, temperatura jest zawsze bardzo wygodna na spacery, zwiedzanie miasta i odwiedzanie festiwali i świąt - nie spada poniżej 16 stopni.

Atrakcje w Larnace

Ponieważ miasto ma bardzo starożytną historię, miejsca historyczne i punkty orientacyjne Larnaca jest po prostu obfita. Podczas relaksu w tym ośrodku można zobaczyć pozostałości chrześcijańskich świątyń z początku naszej ery i inne stanowiska archeologiczne, Kościół św. Łazarz (IX wiek), tureckie meczety Al-Kebir i Sultan Tekke , średniowieczny zamek i muzeum. Niedaleko Larnaki znajdują się pozostałości starożytnej osady Khirokitia i klasztor w Stavrovuni .

Szczególną ozdobą miasta jest słone jezioro który znajduje się w pobliżu lotniska. Latem wysycha, a zimą do niego roiły się różowe flamingi, pelikany, łabędzie, żurawie i inne ptaki wędrowne.

Ponadto turyści mogą odwiedzić liczne wycieczki w pobliskich i nie tylko miejscach, a także odwiedzić niektóre z nich sam .

Соленое озеро в ЛарнакеМечеть Султан ТеккеЦерковь св. Лазаря
Lotnisko

Największe lotnisko na wyspie zostało zbudowane w Larnace w 1974 roku, aby komunikować się z Grecją, kiedy Nikozja został schwytany przez Turków. Dziś jest to nowoczesna, zwarta konstrukcja, gościnnie przyjmująca turystów w przyjaznej atmosferze zgodnie z wysokimi europejskimi standardami obsługi. Na lotnisku znajduje się kawiarnia, centrum medyczne, banki, centrum biznesowe i sala VIP, wiele sklepów, w tym Duty Free.

Po przybyciu do Larnaki możesz wziąć wynajem samochodów (od 5 € do 20 € za dzień), zamów taksówkę lub po prostu weź autobus, którego potrzebujesz. Parking autobusowy znajduje się w pobliżu wejścia na lotnisko. Do centrum Larnaki dojadą Państwo w 5 minut Ayia Napu lub Limassol - za 15.

Tak więc, wakacje w ośrodku w Larnace będą idealną opcją, jeśli chcesz uzyskać przyzwoite warunki na wakacje na morzu w najlepszych cenach i są bardziej skoncentrowane na spokojnej rozrywce. Chociaż oczywiście istnieje tu również infrastruktura, która pozwala się bawić: bary, dyskoteki i sporty wodne - ale z umiarem.

Аэропорт в ЛарнакеАэропорт в Ларнаке внутри