Jesteśmy otoczeni niesamowitymi miejscami. Niektóre z nich znane są z historycznego punktu widzenia, inne są interesujące ze swej natury, inne mają wartość kulturową. Jezioro słone w Larnace odpowiada wszystkim trzem parametrom. Znajduje się w pobliżu miasta Larnaca w języku greckim nazywa się Aliki. Możesz zobaczyć słonowodne jezioro Larnaka tylko przez kilka miesięcy w roku. W czasie upałów cała woda wyparowuje, a jezioro zamienia się w warstwy soli. W tym czasie Aliki jest jedynym miejscem na Cypr , gdzie sól leży na powierzchni.

Pochodzenie jeziora

Wraz z pojawieniem się jeziora łączy się interesująca legenda. Mówi się, że tutaj, na Cyprze, mieszkał Święty Łazarz. A w miejscu jeziora były wówczas bujne winnice. Pewnego dnia Lazar minął ich i, wyczerpany pragnieniem, poprosił gospodynię o bukiet winogron, by ugasić pragnienie. Ale ta średnia kobieta odpowiedziała odmową, mówiąc, że nie ma winogron w koszyku, ale sól. Rozwścieczony chciwością kobiety, Łazarz przeklął to miejsce. Od tego czasu znajduje się słone jezioro Larnaka.

Nawiasem mówiąc, naukowcy, chociaż nie traktują poważnie tej wersji źródła jeziora, nie mogą dojść do wspólnej opinii w tej sprawie. Niektórzy z nich uważają, że na terenie jeziora znajdowała się zatoka morska, ale później część ziemi wzrosła i powstało słone jezioro. Inni uważają, że pod jeziorem są ogromne rezerwy soli, które dzięki ulewnym deszczom są wypłukiwane. A jeszcze inni sugerują, że sól wpływa do jeziora przez podziemne wody Morza Śródziemnego.

Ekstrakcja soli

Wydobywanie soli z tego jeziora od dawna jest motorem napędowym gospodarki Cypru. Wenecjanie, rządzący na wyspie w XV-XVI wieku, pozostawili po sobie wiele dokumentów, które świadczą o tym, że sprzedaż soli przybierała po prostu wspaniałe proporcje. Każdego roku ponad siedemdziesiąt statków opuściło wyspę, załadowaną solą z jeziora Larnaka.

Добыча соли на озере

Ekstrakcja soli rozpoczęła się w czasie suchym, kiedy woda wyparowała z jeziora. Użyj przynajmniej części sprzętu do wydobycia soli, która nie pozwoliła mułowi, który otoczył jezioro, więc cała praca została wykonana tylko za pomocą łopaty i ludzkich rąk. Wyekstrahowana sól została ułożona na dużych hałdach - więc była przechowywana przez kilka dni. Następnie został załadowany i wysłany na wyspę na osły. Na wyspie musiała suszyć kolejny rok na brzegu.

Miejsce pielgrzymek i dom dla ptaków

Słone jezioro w Larnace znane jest nie tylko z bogatych pokładów soli. Na jego brzegach znajduje się jedna z najbardziej czczonych świątyń Islamu - Meczet Hala Sultan Tekke , w którym pochowano ciotkę proroka Mahometa Umm Harama. Nie tylko muzułmanie, ale także przedstawiciele jakiejkolwiek innej wiary mogą odwiedzić meczet.

Zimą, gdy sól kryje się pod wodą, tutaj, na słonym jeziorze Larnaka, można obserwować zdumiewające: tysiące ptaków wędrownych leci nad jezioro. Łabędzie, dzikie kaczki, różowe flamingi - których tu nie ma. Oto jak piękna transformacja martwych warstw soli w lustrzaną gładką powierzchnię wypełnioną życiem i kolorami.

Salt Lake jest ważne ciekawe miejsce miasto, zobacz, co będzie interesujące dla wszystkich, i możesz to zrobić nie tylko jako część grupy turystycznej, ale także siebie . Co więcej, turyści czują się tutaj nie mniej komfortowo niż ptaki wędrowne. Wzdłuż jeziora dla nich wykonane są specjalne ścieżki, na których znajdują się ławki. Mogą się zrelaksować i podziwiać jezioro.

Jak się tam dostać?

Najłatwiej dostać się do jeziora, wynajęcie samochodu . Z Larnaki trzeba odejść Lotnisko na autostradzie B4. Od Limassol i Pathos musisz jechać trasami A5 lub B5, następnie jechać do A3 i skręcić w lewo na B4. Inną możliwością dostania się do jeziora jest taksówka, ponieważ transport publiczny tutaj nie dociera.

Хала Султан ТеккеПерелетные птицы на озере