W pobliżu wsi Dromolaksiya, na brzegu jeziora Aliki stoi meczet Khala Sultan Tekke - jeden z głównych atrakcje w Larnace . Nazwa pochodzi od ukochanej ciotki proroka Mahometa, Umm Haarama lub Umm Haram (według niektórych legend była jego adoptowaną matką). Właśnie w tym czasie siły arabskie najechały na Cypr, a Umm Haar towarzyszył im - niesienie islamu mieszkańcom Cypr . W tym momencie upadła z muła, potykając się o kamień i rozbił się na śmierć. To smutne wydarzenie miało miejsce w 649 roku. Prorok ciotki został pochowany na plaży Salt Lake , a na jej grobie zainstalowano kamienny blok o wadze prawie 15 ton - legenda głosi, że kamień do jej grobu przyniósł aniołom.

Co jest ciekawego w meczecie?

W 1760 r. Nad grobem zbudowano mauzoleum, aw 1816 r. Wybudowano w pobliżu meczet, a ogród z fontannami został zerwany. Słowo "Tekke" tłumaczone jest jako "klasztor" - oznacza to, że pielgrzymi mogą zatrzymać się tutaj na noc.

Meczet Hala Sultan Tekke jest nie tylko główną muzułmańską świątynią Cypr : zajmuje czwarte miejsce wśród wszystkich świątyń islamskich na świecie (pierwsze trzy miejsca zajmuje Mekka, Medyna i meczet Al-Aqsa w Jerozolimie). Nawiasem mówiąc, to miejsce jest uważane za święte i wśród miejscowych chrześcijan - uważa się, że jeśli modlisz się tutaj o uzdrowienie, na pewno odzyskasz zdrowie.

Oprócz Umm Haaram, Khatija, prababcia Husseina, poprzedniego króla Jordanii, zmarłego w 1999 roku, pochowano tutaj córkę Mustafy Rezi Pasza, króla Adila Husseina Ali, żonę władcy Mekki. Są tu inne groby. Cmentarz tureckich namiestników znajduje się we wschodniej części kompleksu.

Мечеть стоит на берегу озера Алики

Dziś Hala Sultan Tekke jest rozległym kompleksem, który obejmuje nie tylko meczet z minaretem i mauzoleum, ale także wiele innych budynków, w tym budynków mieszkalnych, w których mogli nocować derwisze - są one blisko wejścia do ogrodu. Budynki "Gość" to dwa: jeden dla mężczyzn, drugi dla mężczyzn i kobiet (części "żeńskie" i "męskie" są oddzielone od siebie). Wcześniej istniało osobne wejście dla kobiet, ale dziś mogą one wejść do centralnych drzwi jak mężczyźni, a dopiero potem idą na drugie piętro - do specjalnej "żeńskiej części".

Na wschód od meczetu, podczas prac budowlanych i konserwatorskich, odkryto osadę z epoki brązu, w której znaleziono wyroby ceramiczne związane z kulturą Cote Mycenaean, produktami z kości słoniowej i innymi artefaktami. Dziś można je zobaczyć w Larnaca , w forcie tureckim.

Jak odwiedzić meczet?

Dotarcie do meczetu Sultan Tekke Hala jest bardzo proste - na drodze B4 trzeba jechać około 5 kilometrów. Wejście do meczetu jest bezpłatne - dziś jest bardziej obiektem turystycznym niż kultowym. Możesz całkowicie bezpłatnie zobaczyć nie tylko meczet, ale także posłuchać opowieści przewodnika, który opowie ci o historii meczetu. Jest czynny codziennie, w miesiącach letnich - od 7-30 do 19-30, w pozostałym okresie rozpoczyna się o 9.00, a kończy w kwietniu, maju, wrześniu i październiku - o 18.00, a od listopada do marca - o 17-00. Główne religijne święta islamu - Kurban Bairam i Uraza-Bairam - odbywają się tutaj, więc w tym czasie lepiej nie odwiedzać meczetu, aby nie ingerować w wierzących.

Turyści, którzy już tu odwiedzili, polecają odwiedzić meczet o zachodzie słońca, ponieważ w tej chwili widok Larnaki, położonej na przeciwległym brzegu jeziora, jest szczególnie piękny. Nie zapomnij, że przed wejściem do meczetu musisz umyć nogi (w tym celu przed wejściem jest fontanna) i zdjąć buty. Kobiety powinny także nosić specjalne szaty i szaliki, które można zabrać bezpośrednio przed wejściem do meczetu.

Вход на территорию украшен аркойДвор мечетиКладбище при мечети
БеседкаВход в мечетьИнтерьер мечети
Наверху - женская частьКоврики для молитвЗахоронение тети пророка Мухаммада