Międzynarodowy port lotniczy Pafos Cypr został zbudowany w 1983 roku. We wczesnych latach swojego istnienia był w stanie obsłużyć w tym samym czasie tylko dwieście pasażerów i miał tylko jedną taśmę bagażową. W 1990 r. Dokonano pierwszej przebudowy w związku ze zwiększonym przepływem pasażerów - hale przylotów i odlotów są podzielone.

Struktura lotniska

W 2004 r., Przed Igrzyskami Olimpijskimi, lotnisko stało się ostatnim przystankiem przed Atenami, aby zatrzymać płomień olimpijski; po tym postanowiono go rozszerzyć. Rekonstrukcja została przeprowadzona przez międzynarodową firmę Hermes Airports, która również zrekonstruowała i Lotnisko w Larnace (dziś ta firma zarządza pracą obu lotnisk). Odnowione lotnisko rozpoczęło działalność w 2008 r. Warto zauważyć, że w 2009 r. Został uznany za najlepszy wśród europejskich portów lotniczych.

Powierzchnia terminalu lotniska wynosi 18,5 tys. M 2 ; długość pasa startowego wynosi 2,7 km. Od centrum Pathos lotnisko znajduje się w odległości 15 km. W ciągu roku przechodzi ponad 2 miliony pasażerów, głównie przylatują loty z Europy Północnej i krajów basenu Morza Śródziemnego. Spółka zarządzająca planuje w niedalekiej przyszłości zwiększenie przepustowości portu lotniczego do 10 milionów osób rocznie.

Jeden z lotniska na Cyprze oferuje pasażerom całą listę niezbędnych usług: bary i restauracje, usługi medyczne, banki, bankomaty, dział rezerwacji hotele .

Na lotnisku jest kilka sklepów wolnocłowych; mogą kupować produkty cypryjskie i towary podróżne, wino, szampana i likiery, zabawki, elektronikę, biżuterię i wiele więcej. Dodatkowym plusem jest bliskość plaży, na której wielu pasażerów woli spędzać czas, czekając na lot.

Muzeum skonfiskowanych przedmiotów

W 2012 roku na lotnisku w Poznaniu Pafos otwarto muzeum, którego ekspozycja została ... skonfiskowana z pasażerów niebezpiecznymi przedmiotami: nożami, rapierami, szabelami, innymi rodzajami zimnej stali, a także bronią palną, a nawet granatami. Muzeum jest bardzo popularne wśród pasażerów lotniska.

Аэропорт в Пафосе - вид сверху

Jak dostać się z lotniska do Pafos i innych miast?

Z lotniska kursują autobusy do obu dworców autobusowych w Pafos: trasa nr 612 jedzie do głównego dworca autobusowego, a numer 613 do Kato Pafos. Route # 612 ma rozkład letni i zimowy; od kwietnia do końca października pierwszy lot opuszcza lotnisko o godzinie 7-35, a następnie kursuje co godzinę 10 minut, do 01-05, zimą pierwszy lot odjeżdża o 10-35, ostatni o 21-05, odstęp jest taki sam. Trasa numer 613 przebiega tylko 2 razy dziennie - z lotniska odjeżdża o godz. 08.00 i 19.00. Opłata wynosi około 2 euro.

Dostępny jest również transfer z lotniska w Pafos Nikozja (około 1 godzina 45 minut, koszt podróży wynosi około 15 euro), Larnaca (zarówno do miasta, jak i na lotnisko, czas podróży wynosi około półtorej godziny). Jest transfer i w Limassol - Limassol Airport Express, (czas podróży wynosi około 45 minut, koszt to 9 euro).

Przy wyjściu z terminalu znajduje się postój taksówek; koszt podróży zależy od odległości (koszt jednego kilometra drogi w ciągu dnia wynosi około 75 eurocentów, w nocy - około 85), obejmuje również lądowanie i transport bagażu. Na przykład, można dostać się z lotniska do Pafos za 20 euro, a do Limassol za 70 euro. W weekendy i święta koszt podróży jest wyższy. Z góry nie należy zamawiać taksówki - jeśli Twój lot jest opóźniony, za zwykły samochód trzeba będzie zapłacić imponującą kwotę. Również na lotnisku jest kilka firm, w których możesz wynająć samochód .

Зал ожиданияСтоянка такси прямо около аэропорта

Przydatne informacje:

 • Wszystkie czasy to GMT (zima / lato): + 2 / + 3
 • Współrzędne geograficzne lotniska: szerokość geograficzna (34,72), długość geograficzna (32,49)
 • Lokalizacja: 6 km na południowy wschód od miasta Pafos
 • Kod IATA: PFO
 • Kod ICAO: LCPH
 • Adres do korespondencji: PO Box 62181, 8061 Port lotniczy Pafos, Cypr
 • Pomoc telefon: +357 24 816 400
 • Faks: +357 26 007 100
 • E-mail: [email protected]
 • Oficjalna strona lotniska: www.hermesairports.com/en/pafoshome
 • Podstawowe linie lotnicze: Eurocypria Airlines (Yurosaypria Airlines)