Jeśli pociąga Cię starożytna kultura grecka, pamiętaj, aby odwiedzić osadę Amathus niedaleko miasta Limassol na Cypr . Te dwie osady są ściśle ze sobą powiązane i znajdują się blisko siebie. Tylko fakt, że Limassol jest nowoczesne wygodne ośrodek wypoczynkowy , który gości tysiące turystów, a jego satelitarne miasto Amathus jest klasyfikowane jako "martwe" i jest interesujące nie tylko dla historyków i archeologów, ale także dla zwykłych podróżników. Tutaj można w pełni poczuć ducha starożytności i wędrować wśród malowniczych ruin.

Trochę historii

Ruiny Amathus na Cyprze są jednymi z najlepiej zachowanych w tej chwili. Kiedyś miasto było centrum kultu kultu Afrodyty i, jak naukowcy wierzą, powstało około 1100 pne. Uważa się, że jego założycielem był legendarny Kinir, ojciec Adonisa, który nazwał osada na cześć swojej matki Amathus i zbudował tu liczne sanktuaria na cześć starożytnej greckiej bogini miłości. Od miejscowych można usłyszeć kolejną legendę: rzekomo w tej okolicy, w świętym gaju Amathus, Tezeusz rzucił swoją ukochaną Ariadę, która później zmarła tu w chwili narodzin i została pochowana w pobliżu sanktuarium Afrodyty. Miasto, które później powstało w pobliżu, otrzymało swoją nazwę na cześć gaju.

Uważa się, że pierwszymi mieszkańcami Amathus byli Pelasgowie. Osada została zbudowana na przybrzeżnej skale, w bezpośrednim sąsiedztwie naturalnego portu, dlatego była ważnym ośrodkiem handlu i ruchu morskiego. Jego mieszkańcy eksportowali zboże, miedź i owce do starożytnej Grecji i Lewantu.

Jak wygląda dziś Amathus?

Wśród atrakcji Amathus, które należy sprawdzić, zwracamy uwagę na:

  • wspaniałe grobowce pochodzące z wczesnej epoki żelaza (1000-600 pne);
  • świątynia Afrodyty;
  • Rynek, ozdobiony marmurowymi kolumnami ozdobionymi ornamentem spiralnym;
  • akropol;
  • port;
  • bazylikę Cesarstwa Bizantyjskiego z klejnotami wysadzanymi drogimi kamieniami i kilkoma innymi podobnymi budowlami z czasów rzymskich i rzymskich;
  • część murów miejskich.

Pozostałości murów miejskich robią niezatarte wrażenie na turystach, którzy zstępują bezpośrednio do morza. W rzeczywistości, w okresie prosperity Amathus nie było tak, tylko dno morskie wchłonęło część osady.

Jak odwiedzić?

Dojazd do miasta jest bardzo prosty. Ponieważ większość podróżnych zatrzymuje się Hotele w Limassol , możesz wsiąść do autobusu numer 30 i wysiąść na przystanku po Hotel Amatus. Własność wynajmowane samochody powinieneś trzymać się promenady, która poprowadzi Cię prosto do ruin. Koszt zwiedzania Amathus, położonego w pobliżu Limassol, wynosi 2,5 euro za osobę. Dostęp do ruin jest otwarty od 9 do 17 godzin (w lecie do 19:30).

Po przejściu do kasjera natychmiast udajemy się do dolnego miasta, gdzie zachowały się resztki rynku, łaźnie publiczne i inne budynki. Bezpośrednio stąd można wspiąć się po schodach na akropol, z którego jednak już niewiele zostało, gdyż mieszkańcy Limassol zabrali stąd kamienie do budowy swoich domów. Oto pozostałości wież obronnych, a wspinając się na szczyt wzgórza odkryjesz niesamowicie malownicze widoki. Wszak Amathus znajdował się na dwóch wzgórzach, pomiędzy którymi płynęła rzeka.

Niestety, wiele zabytków starożytnej osady pochodziło z Cypru. Tak więc znaleziona monumentalna misa jest przechowywana w Luwrze, a imponujący i dobrze udekorowany sarkofag można zobaczyć w nowojorskim Metropolitan Museum. Ale na akropolu jest imponująca kopia wspomnianego wyżej ogromnego wazonu, dzięki czemu można poczuć ducha czasu. Jego wysokość wynosi 1,85 m, a jego masa sięga 14 ton. W pobliżu starożytnego miasta panuje wrzawa: plaże z czystym piaskiem przyciągają wielu miłośników śródziemnomorskiego relaksu, a liczne restauracje, hotele i kluby nie będą się nudzić.

Нижний город в АматусеОстатки городской стены в АматусеОстатки дома в Аматусе
Амфитеатр в АматусеЧаша на вершине акрополяДревний саркофаг из Аматуса