Położony w malowniczej północnej części wyspy Cypr Kyrenia jest uważana za część Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Turcy zwykli nazywać swoje miasto Girne. Niektóre źródła wskazują, że Kyrenia pochodzi z XI - X wieku pne. er dzięki handlowcom z Fenicji, w innych miastach, rolę siedliska starożytnych Greków.

Odnosząc się do nazwy, istnieje kilka wersji: albo na cześć bogini Afrodyty, albo na cześć jednej greckiej góry. Wyrzucony pod błękitne niebo, pokryty żółtym piaskiem i otoczony lazurową wodą, Girne jest naprawdę uważany za prawdziwy raj dla turystów, ponieważ oferuje najbardziej niesamowite krajobrazy na wyspie.

Ogólne informacje o mieście

Od momentu powstania, Kyrenia była ważnym punktem na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych we wschodniej części Morza Śródziemnego. O założycielach miasta nie ma żadnych informacji. Cała historia miasta powstała pod hegemonią Achaińczyków, Egipcjan, Hetytów, Persów, Aleksandra Wielkiego, Rzymian, Bizantyjczyków, Brytyjczyków, Genueńczyków, Wenecjan, Turków osmańskich, którzy pierwsi zostawili ślady swojej cywilizacji. W Kyrenia cały duch kultury i mentalności tych narodów jest w pełni obecny, co może przyciągnąć wielu podróżników.

Klimat

Pogoda w Kyrenia uważana jest za jedną z najkorzystniejszych i najzdrowszych Cypr . Średnia roczna temperatura jest utrzymywana na poziomie + 20 ° C. Gorące lato (około + 30 ° C) i niezbyt mroźna zima (około + 10 ° C) sprzyjają komfortowi przebywania na wyspie. Morze, na którego brzegu znajduje się miasto, utrzymuje temperaturę + 32 ° C latem i + 16 ° C w zimie.

Кирения словно на ладони

Zdrowie i transport

System opieki zdrowotnej rozwija się w mieście na najwyższym poziomie. Istnieją zarówno dobre szpitale, jak i wyspecjalizowane instytucje medyczne. Przy wejściu do Kyrenii Cypr nie wymaga wcześniejszego leczenia lub inspekcji ze strony turystów. W przypadku przylotów, usług taksówkowych, autobusów i wynająć samochód . Należy pamiętać, że taksówkę można znaleźć tylko na parkingach specjalistycznych i konieczne jest skoordynowanie taryfy z kierowcą bezpośrednio przed podróżą. Dla turystów podróżujących samotnie istnieje usługa dzielenia się jedną taksówką wraz z innymi podróżnymi, którzy poruszają się w tym samym kierunku.

Transport publiczny regularnie chodzi po mieście, tylko w weekendy działa z długimi przerwami. Usługa wynajmu samochodów jest najbardziej poszukiwana, ponieważ jest tania, benzyna w mieście jest niedroga, a ograniczenie prędkości wynosi do 30 mil na godzinę. Do usunięcia samochodu potrzebny jest tylko paszport i prawo jazdy.

System bankowy i handel

W mieście jest kilka banków. Ich czas pracy waha się latem-jesienią i zimą-wiosną. W większości Kyrenia ma stale działające kasy, terminale i bankomaty akceptujące główne karty płatnicze i karty kredytowe. Sklepy miejskie są otwarte w godzinach od 8:00 do 1:00 od poniedziałku do soboty. Zimą sklepy działają bez przerwy na lunch. Sklepy z pamiątkami, sklepy z haftami, ręcznie malowane dywany i ceramika stale pracują, aby kupić różne prezenty.

Панорама Кирении
Zabytki miasta

Każda historyczna epoka odcisnęła piętno na architekturze i ogólnej atmosferze miasta. Jest pełen atrakcji i niesamowicie pięknych miejsc:

  1. Port, który kiedyś był portem dla Fenicjan. Idealne miejsce na romantyczne spacery i cieszenie się pięknem miasta, do którego można dojechać wynajętym samochodem, taksówką lub pieszo.
  2. Zamek w Kyrenii , w którym mieści się Muzeum Shipwreck i oryginalny statek Alexander Kyrenia z Macedonii.
  3. Muzeum Ikon, znajdujące się w kościele Archanioła Michała. Również na terenie tego zabytku znajdują się ruiny pewnego kościoła IV wieku.
  4. Gotyckie, częściowo zniszczone Opactwo Bellapais położony 10 minut od Kyrenia.
  5. Muzeum ludowe, które stanowiło najlepsze przykłady rzemiosła Cyreńczyków.
  6. Zamek św. Hilariona jest wysoko w górach. Możesz do niego dotrzeć tylko samochodem.
  7. Świątynia Antifonides, w której znajdują się próbki fresków z X-XI wieku. Znajduje się na szczytach gór poza Kyrenia. Możesz dostać się tam w 20 minut samochodem.
  8. Instytucja szkolnictwa wyższego Girne American University. Jest pożądany przez wielu studentów z całego świata.
Замок Святого ИлларионаПанорама КиренииКиренийский замок

Gdzie się osiedlić w Kyrenia?

Hotele w Girne można znaleźć na każdy gust i budżet. Mają korzystną lokalizację. Ceny są dość przystępne. Hotele turystyczne wariantu ekonomicznego akceptują: Hotel Malpas, Hotel Denizkizi, Hotel Oscar, Holiday Village, Rivirside Vılla Club i Hotel Sempati. Istnieją również luksusowe hotele klasy. Wśród nich są: Acapulco Hotel, Merit Hotel, Mercury Hotel, Cratos Hotel i Vuni Palace. Na wycieczki krajoznawcze są specjalne hotele.

Vuni Palace КиренияCratos Hotel КиренияAcapulco Hotel Кирения
Kuchnia i restauracje

Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji, Girne zapewnia turystom wiele kawiarni i restauracji, które przyciągają niesamowicie smaczne tradycyjna kuchnia . Główną atrakcją miejskiej kuchni jest Cheese Chem. Jest zrobiony z owczego mleka. Również restauracje stale oferują świeże kebab, ryby, mięso pod różnymi sosami. Miejscowi sami wolą nie domowe jedzenie i przysmaki z kawiarni i restauracji.

Dla prawdziwych smakoszy z setek miejsc zaopatrzenia jest zdecydowanie coś wyjątkowego. Jeśli wolisz słynną kuchnię, Kyrenia na Cypr oferuje francuskie, chińskie i inne małe restauracje. Również bardzo popularną i dochodową usługą jest dostawa żywności do domu, która jest jeszcze tańsza.

Кухня Кирении

Zakupy w Kyrenia

Wracając do domu, każdy turysta chce zabrać ze sobą kawałek kraju i miasta, w którym się znalazł. Kyrenia nie jest wyjątkiem. Doskonała oliwa z oliwek, eleganckie pamiątki, pyszna chałwa lub prawdziwa arabska turecka rozkosz - to wszystko Co można przywieźć z Cypru . Wino Vintage Commandriya też można kupić, ale lepiej ją zaatakować Klasztor Kykkos to na Troodos .

W środy wzdłuż ulicy Dr. Halim Hocaoglu to tętniący życiem bazar. Warto tu zajrzeć nie tyle na pamiątki, co na pyszne jedzenie. Sprzedaje świeży ser kozi (halloumi), różne orzechy, suszone owoce. On Dr. Halim Hocaoglu może kupować piękne dywany, niedrogie ubrania i rękodzieło.

Ataturk, Ziya Rizki, Mete Adanir, Bedreddin są pełne butików. Sprzedają wszystko, czego dusza zapragnie - od złotej biżuterii po pamiątki, od markowych ubrań po okulary od światowej sławy projektantów.

Шопинг в Кирении
Jak dostać się do miasta?

Od największych europejskich stolic i głównych miast Turcji codzienne loty do jednego z lotniska na Cyprze - Ercan, położony w północnym Cyprze. Każdego dnia promy z portów Stambułu, Antalyi, Alanyi, Izraela, Syrii idą do głównego portu w Kyrenia.

Ze względu na liczbowy przepływ turystów, Girne na północnym Cyprze stało się prawdziwą oazą turystyczną w basenie Morza Śródziemnego. Atmosfera i sympatyczni mieszkańcy będą cię wypełniać przez długi czas, a chęć ucieczki z wakacji w Kyrenii na Cyprze znów będzie ci towarzyszyć przez całe życie!