Cypr - jeden z tradycyjnych wakacyjnych miejsc, w którym można dobrze się bawić plaża lub informacyjne wycieczki w historycznych miejscach. Wśród wielu kurorty , popularny wśród turystów na Cyprze, oczywiście wyróżnia się Paphos.

Trochę o mieście Pafos

Pafos znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy i jest centrum jednej z sześciu dzielnic Cypru. Ludność miasta przekracza 36 000 mieszkańców, z czego 80% mówi po grecku, reszta - po turecku.

Miasto jest podzielone na Dolny i Górny Pafos - centrum miejskie, w którym znajdują się prawie wszystkie budynki administracyjne. Lower Paphos to prawdziwe odkrycie dla turysty: rozciąga się wzdłuż linii brzegowej, jest w nim wiele miejsc. zabytki , sklepy z pamiątkami, hotele, bary i dyskoteki, restauracje i sklepy.

Według mitologii greckiej, na plaży "Romey Rock" na przedmieściach Pafos, z pianki wyłoniła się Afrodyta, bogini miłości i piękna. W rezultacie wiele ciekawych i zapadających w pamięć miejsc w mieście kojarzy się z jej nazwiskiem.

Pafos jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2017 wraz z miastem Aarhus w Danii.

Pogoda w Pafos

Komfortowy klimat śródziemnomorski panuje w całym Pafos, lato jest prawie zawsze gorące i suche, temperatura wzrasta do +35. Opady padają "zimą" - od listopada do marca, komfortowe temperatury, z reguły nie spadają poniżej + 13-17 stopni.

Mniej więcej co dziesięć lat mieszkańcy wyspy widzą krótkotrwały śnieg, spada daleko i wszędzie szybko się topi.

Набережная ПафосаПорт Пафоса

Historia Pafos

Według badań archeologów, pierwsi ludzie osiedlili się na terenie dawnego Pafos w epoce neolitu. W Afryce czczono kult Afrodyty i niektórych starożytnych greckich bogów. Dziś na terenie Starego Pafos stoi wieś Kouklia, około 12 km na południowy wschód od nowoczesnego miasta.

Po kronikach Nizhny Pafos został założony przez jednego z uczestników wojny trojańskiej, przywódcy Arkadyjczyków Agapenor, mniej więcej w XII wieku pne. I stopniowo mieszkańcy i ich centrum rządzące przeniosło się do nowego miasta, w Starym Pafos pozostali księża i osoby zaangażowane w utrzymanie świątyń i kultu Afrodyty. Tak było, dopóki silne trzęsienie ziemi nie zniszczyło miasta i świątyni.

Około w XI wpne. Grecy kolonizują dolny Paphos, rodzaj pisma na wyspach zmienia się i zaczyna się era żelaza. Co więcej, Pafos był kolonią odrębnego typu. Po Grekach wyspa przeszła w potęgę Fenicjan, a następnie Asyryjczyków, a nawet Egipcjan, u których nastąpił rozwój i rozwój Pafos - stała się stolicą Cypru.

Od 58 pne. Cypr przechodzi do potęgi Rzymu. Wraz z nią akceptuje chrześcijaństwo. Paphos było jedynym miastem na wyspie, które wybiło własną monetę. Większość starożytnych zabytków archeologicznych powstała w tym okresie. Podczas najsilniejszego trzęsienia ziemi Pafos upadł i stracił swoje funkcje jako stolica.

Odrodzenie Paphos rozpoczyna się w czasach panowania Bizancjum. Później miasto przeszło w posiadanie krzyżowców, Wenecjan i Turków. Został odbudowany po zniszczeniu, wzmocniony i rozwinięty, aż w XX wieku miasto nie stało się głównym ośrodkiem turystycznym na wyspie.

Zabytki w Pafos

Wyspa Cypr jest pełna pięknych miejsc, zabytków historycznych i architektonicznych, z których znaczna część znajduje się w Pafos. Przede wszystkim otrzymasz propozycję zapoznania się z miejscami Afrodyty: jej Basen gdzie była tragiczna historia miłosna, która wciąż przypomina nam fontannę. W pobliżu znajduje się świątynia Afrodyty, która cudem przetrwała do dnia dzisiejszego, a także zatoka Afrodyty, gdzie można pływać i cieszyć się słonecznymi widokami śródziemnomorskimi.

Храм АфродитыКупальня АфродитыБухта Афродиты

Miłośnicy historii będą zainteresowani zapoznaniem się z muzeami w Pafos, w tym Muzeum Archeologiczne Kuklia , katakumby świętego Salomona , znaleziska starożytnej cywilizacji greckiej, a także do odwiedzenia Królewskie grobowce - ogromny podziemny pochówek, który przez stulecia obejmował zmarłych władców tej ziemi, oraz Dom Dionizosa .

Na przedmieściach Pafos jest Klasztor św. Neofitosa Odludka - niesamowicie piękna struktura klasztoru i muzeum w komórkach rocka, które sam zbudował pustelnik. In Klasztor Świętej Dziewicy Kykkos w którym oprócz istniejącego klasztoru znajduje się Centrum Badawcze i kościół, w którym przechowywana jest ikona, namalowana przez Apostoła Łukasza z samej Marii Panny. Nie przechodź przez starożytnych wioska Eroskypos - Święty ogród Afrodyty, w którym znajduje się IX-wieczna bizantyjska bazylika - kościół św. Paraskewy.

Oprócz wycieczek edukacyjnych, urlopowicze są dostępne kluby, centra rozrywki i imprezy na plaży. W pobliżu jest prawdziwy nietknięty Akamas Reserve . Jak również najbardziej popularna plaża w Coral Bay i Petra-to-Romiou - Jedno z najpiękniejszych miejsc na Cyprze. Ośrodek w Pafos jest doskonałym miejscem na relaks.

Византийская Базилика Святой ПараскевыМонастырь Святой Девы КиккосМонастырь Святого Неофита Затворника
Старый город в пригородеЦарские гробницыДревний театр Пафоса
Заповедник АкамасПетра-ту-РомиуСредневековый замок

Plaże w Pafos i rozrywka

Dla miłośników hałaśliwych i niezwykłych wakacji na Cyprze każdego dnia w Pafos jest otwarty Park ptaków i zwierząt Ornitolog Chritsos Christopher, w którym pokazują słynny pokaz ptaków. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Czeka też na ciebie 72 akwarium z miskami i prawdziwy park wodny, nazwany, oczywiście, na cześć Afrodyty.

Szukanie aktywnego wypoczynku w Pafos nigdy nie będzie problemem. Tutaj nurkowanie jest bardzo popularne, a dla doświadczonych nurków są doskonałe podwodne jaskinie na głębokości od 17 do 40 metrów.

Warto zauważyć Plaże w Pafos , prawie wszystkie z nich są kamieniste, ale zauważ, że dostęp do plaży nie jest dogodny wszędzie z miasta. Coral Bay ma bardzo dużą piaszczystą plażę, która jest uważana za jedną z najlepszych na wyspie. Na nim ratownicy są na służbie, można wypożyczyć leżaki i parasole, jeździć katamaranami lub wypożyczyć inny sprzęt do rekreacji.

Пляжи ПафосаДайвинг ПафосПляж Корал-Бэй
Парк птицАквапарк АфродитаАквариум в Пафосе

Hotele w Pafos

Hotele w Pafos Większość z nich zajmuje pierwsze wybrzeże i ma 4 lub 5 gwiazdek. Ale sprawdź u organizatora wycieczki, czy hotel ma dostęp do morza i plaży miejskiej, ponieważ wcześniej wiele hoteli było skierowanych do Europejczyków, którzy tradycyjnie spędzali całe wakacje nad basenem. Ale hotele są tańsze - 2 lub 3 gwiazdki - są zwykle w pewnej odległości od wybrzeża, ale z nich można z łatwością dotrzeć do wód Morza Śródziemnego.

Pięciogwiazdkowe hotele w Pafos oferują podróżującym maksymalny komfort w nowocześnie wyposażonych, luksusowych pokojach. Dla wygody gości tutaj oferują swoje usługi spa i siłownie, sauny, a nawet solaria.

Luksusowy i prestiżowy hotel uznawany jest za hotel 5 * Paphos Amathus Beach . Jest to nowoczesny i oryginalny kompleks, w którym jest wszystko na wspaniałe wakacje: spa, place zabaw dla dzieci, sala fitness i restauracje z imprezami. Usługa jest indywidualna i niepozorna - uważa się, że administratorzy hotelu mogą rozwiązać każdy z twoich problemów.

Отель Paphos Amathus BeachОтель Paphos Amathus Beach номераОтель Paphos Amathus Beach бассейн

Hotele oceniane na cztery gwiazdki przyjmują turystów z dowolnym dochodem: hałaśliwe firmy, partnerzy biznesowi, rodziny z dziećmi lub młode pary. Jednym z najbardziej popularnych hoteli jest przytulny Akti Beach Village Resort . Jego dużym plusem jest różnorodność opcji oferowanych przez pokoje, które z pewnością spełnią wszelkie oczekiwania. W hotelu znajduje się basen, plac zabaw i opieka nad dziećmi, kilka różnych restauracji.

Отель Akti Beach Village ResortОтель Akti Beach Village Resort номераОтель Akti Beach Village Resort ресторан

Wiele hoteli trzygwiazdkowych ma dogodny dostęp do piaszczystych plaż w Pafos, jest to ważne. Ich różnorodność jest bardzo duża, na przykład hotel Roman został wybudowany w starożytnym greckim stylu. W pobliżu hotelu prowadzone są wykopaliska archeologiczne, a ściany są pomalowane freskami. W pokojach znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz na bezchmurne wakacje.

Отель Roman HotelОтель Roman Hotel номераОтель Roman Hotel бассейн и ресторан

Wakacje na Cyprze są dobrze wyposażone dla rodzin, dzieci będą miały najwięcej wrażeń, każdy hotel ma dla nich plac zabaw i wysokiej jakości animacje. Jeśli chcesz, możesz zamówić usługi przewodnika lub wynająć samochód i poruszać się po wszystkich interesujących miejscach na własną rękę.

Personel większości hoteli włada językiem rosyjskim.

Restauracje Pafos

W każdym kurorcie na Cyprze, z których jednym jest Paphos, znajduje się wiele restauracji, tawern, kawiarni i barów, w których znajdują się proste bary z przekąskami lub McDonald's, a także prawdziwe instytucje prowadzone przez lokalnych Cypryjczyków.

Jednym z ulubionych miejsc w Pafos jest tawerna Mandra . Budynek ma ponad stuletnią historię, a sama instytucja została założona w 1979 roku, początkowo jako miejsce odpoczynku dla pasterzy. Tawerna słynie z nienagannej obsługi i niezwykle smacznych dań mięsnych, takich jak żeberka wieprzowe, prawdziwe steki, dania rybne i przekąski Meze. Ponadto istnieje szeroki wybór sosów, sałatek i ogromnej listy win na każdy gust. Polecamy rolki kapusty z liści winogron! W tawernie jest zawsze bardzo ciepło, szczera atmosfera i muzyka na żywo każdego dnia.

Таверна Mandra Tavern

W centrum Pafos znajduje się przytulna restauracja Andria . Menu obiektu składa się z klasycznych dań kuchni cypryjskiej i międzynarodowej. Szef kuchni przygotowuje wiele smakołyków dla smakoszy i tworzy proste dania w oryginalnym designie. Polecamy kaczkę w sosie jagodowym i krewetki królewskie! Restauracja słynie z relaksującej atmosfery, komfortowego wnętrza i wysokiej klasy obsługi.

Ресторан Andria Restaurant

Restauracja "Phivos" w Pafos oferuje szeroki wybór dań europejskich w przytulnej atmosferze w wiejskim stylu. Wszystkie pokoje są urządzone z wielkim komfortem, który dodaje emocji do pysznego posiłku. Z okien odwiedzających otwierają się piękne krajobrazy, ponieważ restauracja znajduje się na nabrzeżu. Wizytówką restauracji jest pieczona sarna i sałatka "Furor" z mozzarellą. Menu oferuje dobrą listę win elitarnych próbek z całego świata. Restauracja "Phivos" jest bardzo popularna nie tylko wśród turystów, ale także wśród mieszkańców, należy zarezerwować stolik.

Ресторан Phivos

Jak dostać się do Pafos?

Paphos ma międzynarodowy port lotniczy, który przyjmuje regularne loty i czartery z całego świata.

Аэропорт Пафоса

Jeśli planujesz podróż do Paphos z innych miast na Cyprze, możesz łatwo podróżować autobusem, minibusem lub taksówką.

Sam Paphos jest raczej skromny, większość turystów idzie nim, ale sieć transportu wewnętrznego działa dobrze. Ci, którzy chcą, mogą wypożyczyć rower.