Niektóre z najsłynniejszych zabytkowych mozaik znajdują się w willi Dionizosa w Pafos na Cypr . Oczywiście w tych wczesnych czasach, gdy willa była bogato zdobionym domem arystokraty, a nie pozostałościami rezydencji, nosiła inne imię. "Dom Dionizosa" została nazwana później z powodu jednej z najpiękniejszych mozaik tam znalezionych.

Trochę historii

Willa została zbudowana w II wieku w pobliżu jednego z najbardziej popularnych w dzisiejszych czasach kurorty Cypru . Aby istnieć, przeznaczono go tylko na kilka stuleci. Potężne trzęsienie ziemi w IV. zniszczone Pafos na ziemię i razem z miastem i wszystkimi jego wspaniałymi willami. Dwór został odkryty dość przypadkowo w 1962 roku, kiedy ziemia została przygotowana na budowę domu. Nieoczekiwane odkrycie było okazją do dokładnych wykopalisk, w wyniku których odkryto wiele zabytkowych mozaik.

Ponadto okazało się, że w tamtych czasach willa miała kilka pięter i zajmowała około 2 tysięcy metrów kwadratowych. W domu było wiele pomieszczeń do różnych celów: biuro, sypialnie, pokój, w którym odbywały się spotkania, kuchnie i inne. W sumie jest ponad czterdzieści pokoi. Był tu basen. I chociaż willa została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi, jej luksus i splendor są widoczne nawet teraz. Zachowane i genialne mozaiki, które mają wielką wartość dla naukowców i dla nas, zwykłych ludzi.

W tej chwili dom Dionizosa jest częścią Parku Archeologicznego.

Mozaiki i przedmioty domowe z Domu Dionizosa

Najsławniejsza mozaika willi nadała temu domowi nazwę - "Triumf Dionizosa". Przedstawia samego Dionizosa w rydwanie. Oprócz tego w skład mozaiki wchodzi Satyr, Pan (uważano je za bóg boga winiarstwa) i inne postacie. Kolejna mozaika "Ganimedes i orzeł" ilustruje mit syna króla Trosa, uprowadzonego przez Zeusa. Zeus jest przedstawiony w postaci orła, który jest trzymany w szponach Ganimedesa. Kolejna mozaika, Scylla, jest nieco starsza niż dwie pierwsze. Znaleziono go pod podłogą willi. Przedstawia potwora morskiego z psimi głowami i smoczymi ogonami.

Wszystkie znalezione mozaiki znajdują się teraz pod specjalnym dachem, który chroni je przed niepogodą i światłem słonecznym. Oprócz nich podczas wykopalisk znaleziono wiele obiektów życia codziennego, również o dużym zainteresowaniu naukowym. Należą do nich: biżuteria, monety, przybory kuchenne i inne artefakty.

Jak się tam dostać?

Aby dostać się do parku archeologicznego, w którym znajduje się dom Dionizosa, można, za pomocą transport publiczny - na przykład autobusem nr 615.

Руины виллы ДионисаОдна из мозаик виллы