Znajomość Cypru dla większości turystów zaczyna się od kapitału. Nikozja . Jeśli nie zamierzasz spędzać całego wolnego czasu plaża Warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się bliżej ze starożytną i współczesną historią tego raczej tajemniczego kraju. Dlatego przyjrzymy się bliżej temu, co zobaczyć w Nikozji, mieście założonym, według naukowców, w VII wieku. BC. er

Na co powinienem zwrócić uwagę podczas zwiedzania miasta?

Wśród atrakcji Nikozji szczególne miejsce zajmują zabytki architektury, a także niektóre obszary miasta, założone jeszcze w starożytności. Chodząc po ulicach stolicy Cypru, zwróć uwagę na następujące:

 1. Bani Büyük-Hamam . Ich nazwa tłumaczy się jako "Wielka łaźnia turecka". Myśląc o tym, co można zobaczyć w stolicy Cypru Nikozji, nie krępuj się. W końcu wanny wciąż działają i otrzymasz niezrównany relaks z niczym. Instytucja ta została otwarta w 1571 r. W czasach panowania osmańskiego w ruinach kościoła św. Jerzego. Od ostatniego zachowanego łuku wejściowego, ozdobionego uroczymi wzorami. Teraz w łazienkach funkcjonują "zimne" i "gorące" biura, a także szatnia. Tutaj możesz skorzystać z różnorodnych masaży: pienistej, aromatycznej, szwedzkiej. Koszt usług obejmuje ręcznik i szampon, a po zabiegach można wypić filiżankę herbaty lub kawę po turecku za darmo. W łaźniach nie ma oddzielnych gałęzi męskich i żeńskich, różne dni tygodnia są przypisane różnym płciom.
 2. Бани Бюйюк-Хамам

  Przydatne informacje:

  • Adres: Irfan Bey Sokak 9, Północna Nikozja, Cypr
  • Telefon: +90 228 4462
  • Koszt wizyty: 50 lirów tureckich
  • Godziny pracy: wycieczki dla turystów odbywają się od wtorku do czwartku od 15.30 do 21.00, w piątek od 9.00 do 21.00 oraz w weekendy od 16.30 do 21.00; Poniedziałek - dzień wolny
 3. Ściany weneckie . Jest to jeden z najbardziej niesamowitych zabytków Nikozji - stolicy. Cypr . Ta struktura obronna zaczęła być budowana już w 1567 roku, w okresie, kiedy Wenecjanie zajęli to terytorium. Zgodnie z ideą włoskich inżynierów, mury musiały chronić Nikozję przed powodzią, a jednocześnie pomagać wypełnić fosę ochronną na fortyfikacjach. Teraz długość fortyfikacji wynosi około 3 mil, a wokół obwodu są otoczone 11 bastionami, które mają kształt regularnego pięciokąta. Na weneckich murach znajdują się trzy bramy, przez które można było wcześniej wejść do miasta: bramy Famagusty (Porta Giuliana), bramy Kyrenia (Porta del Proveditoro) i brama Paphos (Porta San Domenico). Fortyfikacje znajdują się w starej części miasta. Aby się do nich dostać, wsiąść do autobusu i wysiąść na jednym z następujących przystanków: alei arcybiskupa Makariosa, placu Solomos, Rigenis, Diagorou, Evagorou i Egyptou Avenue.
 4. Венецианские стены
 5. Pałac Arcybiskupi . Znajduje się w starym centrum stolicy Cypru, na placu arcybiskupa Cyprianou. Jest to piękny trzypiętrowy budynek, zbudowany w stylu neo-bizantyjskim. Wyróżnia się bogactwem i przepychem wystroju, dużymi oknami i elegancją sztukaterii. Na dziedzińcu znajduje się posąg arcybiskupa Makariosa III, którego wysokość wynosi kilka metrów. Niestety, budynek, uważany za centrum ortodoksji na wyspie, jest zamknięty dla turystów, ale można spacerować po jego terytorium, a także patrzeć na Muzeum Narodowej Sztuki Współczesnej, Muzeum Sztuki Ludowej i Bibliotekę Arcybiskupią znajdującą się na parterze.
 6. Дворец архиепископа
 7. Ledra Street . Jest to jedna z najważniejszych ulic handlowych w Nikozji. Jest to pieszy, a sklepy, kawiarnie, restauracje i bary nie są brane pod uwagę. Na turystów czekają także modne butiki i duże sklepy z pamiątkami.
 8. Улица Ледра
 9. Stare Miasto . Jego osobliwością jest to, że w latach 1564 - 1570 otoczony był kamiennymi murami, które chroniły miasto przed najeźdźcami. Są dobrze zachowane, a tłumy turystów wciąż gromadzą się, aby je zobaczyć.
 10. Старый город
 11. Pomnik wolności . Przedstawia 14 więźniów wypuszczonych z więzienia, 2 partyzantów, którzy uwalniają ich z więzienia, oraz boginię Wolność, która unosi się nad nimi. Pomnik został wzniesiony w 1973 roku, aby uwiecznić bojowników greckich Cypryjczyków, którzy walczyli przeciwko brytyjskiej kolonizacji. Pomnik znajduje się w pobliżu bastionu Podocatoro w murze miejskim, w pobliżu bramy Famagusta i starego akweduktu na placu Eleftheria na Starym Mieście. Można tu dojechać autobusem 253, jadąc z przystanku Makario Stadium. Musisz wysiąść na przystanku Salaminos Avenue 2. Autobusy nr 148 i 140 kursują tutaj z placu Solomos.
 12. Монумент Свободы
 13. Kwartał Laiki Gitonia . Jest to jedna z najstarszych dzielnic Nikozji, gdzie można zapoznać się z klasyczną cypryjską architekturą z XVIII wieku. Słynie z wąskich, krętych uliczek, na których znajdują się domy, tawerny i sklepy z rękodziełem. Budynki są głównie wzniesione z kamienia, wapienia i drewna, a drzewa pomarańczowe ożywiają krajobraz. To właśnie w tym kwartale możesz stać się dumnym właścicielem tradycyjnych etnicznych haftów, koronek, srebra, biżuterii i wyrobów ludowych rzemieślników. Ale Laiki Gitonia jest portem, więc wieczorami jest głośno. Aby spokojnie podziwiać piękne widoki i odprężający spacer, warto tu przyjść rano.
 14. Квартал Лаики Гитония
Muzea Nikozji

Jeśli uważasz się za konesera sztuki, nie przegap okazji, aby dołączyć do świata piękna odwiedzając takie słynne muzea cypryjskiej stolicy:

 1. Muzeum Archeologiczne położony w samym sercu Nikozji, niedaleko bastionu Trypolisu. Został założony w 1882 roku i obejmuje 14 sal wystawowych, w których różne produkty z kamienia, szkła i ceramiki są przechowywane w gablotach. Wśród nich są biżuteria, monety, narzędzia, naczynia, posągi, posągi i wiele więcej, ułożone w ściśle chronologicznym porządku. Muzeum posiada również własną bibliotekę i laboratorium. Są sklepy z pamiątkami i książkami, kawiarnie.
 2. Археологический музей

  Przydatne informacje:

  • Adres: 1 Mouseiou, Nicosia, Cypr
  • Koszt uczestnictwa: 1 funt cypryjski
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 9 do 17 godzin, w niedzielę od 10 do 13 godzin
  • Website: http://www.natmuseum.org.cy/
 3. Muzeum Bizantyjskie i Galeria Sztuki . Zawiera jedną z najbardziej imponujących kolekcji dzieł sztuki z czasów bizantyjskich. Ekspozycja muzealna składa się z około 230 ikon napisanych w okresie od XI do XIX wieku, naczyń religijnych, ryzów prawosławnych duchownych i starożytnych książek. Wszystko to mieści się w trzech dużych salach na terenie Pałacu Arcybiskupiego. Na szczególną uwagę zasługują koneserzy starożytności ikony z XII wieku, uważanej za okres kwitnienia bizantyjskiego malarstwa ikonowego. Perłą kolekcji jest również fragment mozaiki z VI wieku, wcześniej przechowywany w Kościoły w Panagia Kanakaria . Niesamowite freski z XV wieku, położone w Chrystus, Kościół Antyfonis . Galeria sztuki przedstawia wiele niezwykłych obrazów europejskich artystów z XVI-XIX wieku o tematyce biblijnej i religijnej.
 4. Византийский музей

  Przydatne informacje:

  • Adres: Plateia Archiepiskopou Kiprianou, Nikozja, Cypr
  • Koszt uczestnictwa: dla dorosłych 1 funt cypryjski, dla dzieci 0,2 cypryjskie funty
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.30 (przerwa od 13.00 do 14.00), w sobotę od 9.00 do 13.00
 5. Dom Hadzigeyorgakis Kornesios . Budynek ten na przełomie XVIII i XIX wieku należał do mediatora między cypryjskimi i tureckimi władzami, później egzekucjonalnymi przez Turków. W 1979 r. Dom stał się własnością miasta. Znajduje się bardzo blisko Pałacu Arcybiskupiego: po jego lewej stronie, jeśli zwrócisz się w stronę brązowego posągu Makariosa III. Obecnie jest to muzeum, w którym przechowywanych jest wiele eksponatów związanych z historią miasta - ceramika, meble, monety, ikony, przybory kuchenne. Ponadto, sytuacja w domu niewiele się zmieniła od czasu jej budowy, demonstrując życie i kulturę tego okresu. Szczególnie imponująca jest sofa.
 6. Дом Хаджигеоргакиса Корнесиоса

  Przydatne informacje:

  • Adres: 20 Patriarchou Grigoriou, Nikozja, Cypr
  • Telefon: 30-24-47
  • Koszt uczestnictwa: cypryjskie 0,75 funta
  • Godziny pracy: od poniedziałku do piątku - od 8 do 14 godzin, w sobotę od 9 do 13 godzin