Pieta (Pieta) to niewielka miejscowość położona na północno-zachodnich obrzeżach stolicy Malta - Valletta . Populacja wioski liczy około czterech tysięcy osób, a powierzchnia wynosi pięćset metrów kwadratowych. Pieta dzieli się na dwie części: nową i starą. Nowa część miasta nazywa się Gwardamangia (Guardamangia) i znajduje się na wzgórzu pomiędzy dwoma zatokami. Tutaj budowali modne zmodernizowane rezydencje, biura i sklepy. Stara część miasta znajduje się w strefie przybrzeżnej, skąd małe i duże statki pływają na otwarte morze przez niewielką zatokę. Maltańska Marynarka Wojenna znajduje się w Zatoce Pieta, w pobliżu której można zobaczyć promy Wyspa Gozo , łodzie rybackie i małe szkunery.

W nadmorskiej części miasta znajduje się malownicza promenada z ogromną liczbą kawiarni i restauracji. A stare budynki przypominają średniowieczne lochy, które mają wąskie okienne blanki z kutymi żelaznymi prętami, a także ciężkie dębowe drzwi. W ostatnich latach liczba budynków w mieście wzrosła ze względu na renowację starych domów i budowę nowych. Na granicy miasta z Florianą, w małym parku obsadzonym palmami, powstaje wysoki obelisk.

Klimat w mieście Pieta na Malcie

W napoju dominuje klimat śródziemnomorski. Jest łagodna, deszczowa zima, temperatura o tej porze roku nie spada poniżej 4 stopni. Lato jest często suche i gorące, w lipcu temperatura utrzymuje się na poziomie trzydziestu sześciu stopni Celsjusza. W mieście nie ma rzek, a wody gruntowe są często zasolone, więc mieszkańcy muszą zbierać wodę deszczową na potrzeby rolnictwa.

Залив

Atrakcje Pieta

Przetłumaczone z języka włoskiego, Pieta oznacza "dobroczynność". Miasto słynie z ogromnej liczby świątyń i katedr. Miejscowa ludność kojarzy pochodzenie nazwy wioski z Kościołem Matki Bożej Bolesnej. Jest to tradycyjny osiemnastowieczny maltański budynek, który jest w drodze do Pete Bay. Madonnę uważa się za patrona, ponieważ wielokrotnie ratowała całą wyspę przed różnymi problemami. Jej posąg można zobaczyć z dowolnego miejsca w mieście, ponieważ został zainstalowany na samej kopule świątyni.

Główne atrakcje Pieta na Malta są rozważane:

 • Klinika Świętego Łukasza;
 • kościół parafialny;
 • willa królowej Elżbiety II w Anglii;
 • Uniwersytet Medyczny.
ОбелискФонтан на площади в Пьете
Клиника Святого ЛукиСтатуя Скорбящей Богоматери

Gdzie się zatrzymać w Pieta?

Ponieważ Pieta jest małą osadą, wybór hoteli tutaj nie jest bardzo zróżnicowany. Zasadniczo są to domy rodzinne lub schroniska, takie jak Bed and Breakfast Bed and Breakfast Harbour View i Mezzanin 729. W promieniu od jednego do dwóch kilometrów w dowolnym kierunku od obrzeży miasta można wynająć pokój w hotele dowolny poziom i gwiazdy, które są bardzo popularne wśród gości. Luksusowe, komfortowe pięciogwiazdkowe hotele to: Grand Hotel Excelsior i Hotel Phoenicia Malta. Wśród obiektów budżetowych najbardziej docenili goście:

 • Magdalena Court Apartments;
 • Circle Apartments;
 • NSTS Campus Residence and Hostel;
 • Orchidea 56;
 • Apartament Oaks.
Гостиница

Restauracje i kawiarnie Pietas

Oczywiście, główne potrawy pochodzą ze świeżych morskich stworzeń. Miejscowa ludność zna tysiące przepisów na gotowanie i serwowanie owoców morza. W Drink przy wejściu często spotyka się z właścicielem instytucji, kelnerzy doradzą i powiedzą szczegółowo o każdym daniu, porcje są dość duże, choć ceny nie są niskie. Jeśli jesteś w jednej z tych restauracji, spróbuj kiszonego homara lub ryby, makaronu z tuńczykiem lub małży w białym winie, okonia morskiego w soli lub jeżowca. Niewyrażalny smak żywność narodowa Będziesz pamiętać przez wiele lat. Najlepsze restauracje w mieście to:

 • Trattoria Vetri (kuchnia włoska i śródziemnomorska);
 • La Vela - restauracja posiada certyfikat jakości (kuchnia włoska, europejska i śródziemnomorska);
 • Pogłoski (kuchnia włoska i śródziemnomorska);
 • Restauracja Fumia (kuchnia włoska, europejska, międzynarodowa i śródziemnomorska).

Bez względu na to, jaką restaurację wybierzesz, możesz być pewien, że będziesz serwowany na najwyższym poziomie, a zróżnicowane menu, świeże smaczne owoce morza i malowniczy widok na morze nie pozostawi obojętnym każdemu odwiedzającemu.

Ресторан на берегу моря

Interesujące fakty o piciu na Malcie

 1. Zwierzęta są tu bardzo lubiane, szczególnie kudłate psy i puszyste koty. Miejscowi zwykle otrzymują kilka zwierząt i trzymają je na dachu. Dla nich aranżują pozory kabiny, a nawet instalują klimatyzatory. Spacerując po mieście, często słyszysz szczekanie płynące z góry. W mieście praktycznie nie ma miejsca na spacery z psami, więc na każdym rogu znajdują się znaki, które wymagają sprzątania po nich. Ale nie wszyscy właściciele są sumienni i spacerując po mieście, warto spojrzeć pod nogi.
 2. Pieta na Malcie uznawana jest za najbardziej prestiżową okolicę do życia na wyspie. To nie jest miasto turystyczne, więc jest tu niewiele osób i nie ma problemów z parkowaniem.
 3. Obok miasta znajdują się Ogrody Sa Maison (w ogrodach Sa Mason w języku maltańskim), są one zbudowane na fortyfikacjach, które zostały zbudowane za czasów panowania Brytyjczyków. To prawdziwy las cedrowy, oszczędzający w letnim upale wszystkich wczasowiczów.
Sa Maison Gardens

Jak dostać się do Pieta?

Ze stolicy kraju do Pietty można dojechać autobusami numer 37 i 41 lub taksówką, a także pieszo, ponieważ Pieta jest na przedmieściach Valletty.