Każdego roku setki tysięcy turystów z całego świata Norwegia . Starożytny skandynawski kraj przyciąga turystów swoją wielowiekową historią, tradycje , wyjątkowy zabytki . Wielu turystów przybywa do wybrzeża Norwegii drogą morską, wybierając jeden z rejsów. Ale większość cudzoziemców dostaje się na terytorium kraju transportem lotniczym. Nasz artykuł poświęcony jest największym portom lotniczym w kraju fiordy .

Lotniska w Norwegii

Do chwili obecnej na mapie Norwegii można zobaczyć ponad pięćdziesiąt lotnisk, z których niektóre są międzynarodowe. Najpopularniejsze z nich to:

 1. Oslo Gardermoen - największe lotnisko w Norwegii, położone w odległości półtora kilometra od stolicy. Aviagavan w pobliżu Oslo rozpoczął pracę w 1998 roku, zastępując przestarzałe lotnisko Fornebu. Dziś obsługuje wiele linii lotniczych i odbiera loty z całego świata. W budynku lotniska znajdują się terminale wewnętrzne i międzynarodowe, restauracje, kawiarnie, sklepy, sklepy z pamiątkami, poczekalnie, pokoje rekreacyjne, oddziały banków, kantory wymiany walut.
 2. Аэропорт Гардермуэн Осло
 3. Lotnisko Bergen Znajduje się w pobliżu drugiego co do wielkości miasta Norwegii i jest jednym z trzech największych portów lotniczych stanu. Ponadto jest uważany za najbardziej popularny wśród obcokrajowców. Terytorium lotniska lokuje wszelkiego rodzaju publiczne punkty gastronomiczne, sklepy i sklepy z pamiątkami, bezcłowe, bezpłatne Wi-Fi, bank i biura wynajmu.
 4. Аэропорт Берген
 5. Sandefjord Thorpe to międzynarodowy port lotniczy miasta Sannefjord. Pomimo statusu, port lotniczy jest mały i tylko jeden terminal obsługuje krajowe i międzynarodowe loty kilku linii lotniczych.
 6. Аэропорт Саннефьорд Торп
 7. Lotnisko Aalesund - Zbudowany na wyspie Vigra w Norwegii, w pobliżu centrum miasta. Zapewnia połączenie między dzielnicami Møre og Romsdal, Nordfjord, Sunnmøre , a od 2013 r. ma status międzynarodowy. W budynku lotniska znajduje się centrum konferencyjne, całodobowe bankomaty i kawiarnie, sklepy wolnocłowe, wynajem samochodów .
 8. Аэропорт города Олесунн
 9. Lotnisko Longyearbyen - zapewnia komunikację lotniczą między polarnym archipelagiem Spitsbergen i Norwegią. Jest najbardziej na północ wysuniętym cywilnym lotniskiem planety. Longyearbyen został otwarty w 1937 roku, dziś ruch pasażerski terminalu przekracza 139 tysięcy pasażerów rocznie. Każdego dnia pracownicy portu lotniczego otrzymują samoloty z Norwegii i śmigłowce z Rosji. Z tego powodu lotnisko ma status międzynarodowy.
 10. Аэропорт Лонгйир
 11. Lotnisko w Stavanger jest największym portem lotniczym w Rogaland, najstarszym cywilnym lotniskiem w kraju. Międzynarodowy port lotniczy współpracuje z ponad 16 liniami lotniczymi, około 28 lotów dziennie na swoim terytorium. W Stavanger dwa terminale pasażerskie wyposażone w sklepy, restauracje, kawiarnie, kioski, są sklepy wolnocłowe.
 12. Аэропорт Ставангер
 13. Międzynarodowy port lotniczy miasta Alta w hrabstwie Finnmark w Norwegii - długość jego pasa startowego wynosi 2253 m. Lotnisko przyjmuje regularne i czarterowe loty z 11 linii lotniczych dziennie. W budynku lotniska znajduje się kafeteria, kioski prasowe, sklepy z pamiątkami, bezpłatny internet, płatny parking, biura wynajmu samochodów.
Аэропорт Альта