Norwegia popularny wśród turystów wraz z Francją i Szwajcarią. Lokalna przyroda, obiekty architektoniczne, dziedzictwo kulturowe i klimat biznesowy - wszystko to przyciąga podróżnych. Duże i tętniące życiem miasta, takie jak Stavanger, są nie mniej atrakcyjne niż stolica kraju, Oslo .

Informacje ogólne

Stavanger to przemysłowe i ważne miasto w Norwegii. Jest także gminą w okręgu Rugaland i jest uważana za stolicę naftową Królestwa. Stavanger jest centrum dużej aglomeracji, która jest trzecią co do wielkości w kraju. Na mapie geograficznej Stavanger znajduje się w południowo-zachodniej Norwegii, na półwyspie, 300 km od stolicy Oslo.

Ставангер на картеФлаг Ставангера

Stavanger jest głównym węzłem komunikacyjnym Norwegii: miasto ma port i znajduje się na obrzeżach lotnisko . Jest tylko 14 km od centrum. Jednym z najważniejszych budynków w mieście jest nowoczesny stadion piłkarski Viking Stadion. Klub Viking, który gra w najlepszej norweskiej lidze, trenuje w swojej dziedzinie.

Панорама

Klimat i przyroda

Stavanger znajduje się w strefie komfortowego klimatu morskiego. Tutaj zawsze jest wietrznie, a średnia roczna temperatura stale przekracza zera. Według mapy synoptycznej, corocznie przypada tu około 1200 mm opadów. Zimą na tym obszarze zawsze jest śnieg, a temperatura powietrza jest na poziomie -1 ... + 4 ° С. Latem powietrze ogrzewa się do + 18 ... + 20 ° С.

Na terenie aglomeracji znajduje się kilka pięknych jezior, które są doskonałym miejscem do rekreacji mieszkańców i turystów. Jezioro Breiavatnet zdobi centrum Stavanger.

Улочки центра

Rozwój miasta

Stavanger jest ważnym obiektem historycznym i architektonicznym. Według archeologów ludzie żyli tu około 10 000 lat temu. Dawna osada jest liczona od 872 roku po poważnej bitwie fiordy gdzie znajduje się nowoczesny Stavanger.

Фьорды Ставангер

Rozwój miasta zawsze przyczynił się do rybołówstwa (śledź, sardynka), stoczni i budowy fabryk. Dopiero w drugiej połowie dwudziestego wieku przybyli tu naftowcy, którzy wybudowali na południe od Stavanger fi rmę naftową fiordu Gansfjord.

Na początku XXI wieku znacznie wzrósł napływ turystów przybywających do Stavanger. W 2008 r. Miasto otrzymało status europejskiej stolicy kultury. Wycieczki w Stavanger i zrobione tu zdjęcia długo będą pamiętać naturalne piękno starożytnego miasta, jego zabytki i nowoczesne trendy. Przy okazji, jest to najdroższe miasto w kraju.

Классика архитектуры

Populacja Stavanger

Według oficjalnego spisu ludności w Norwegii miasto Stavanger jest czwartym co do wielkości. Od 1 stycznia 2008 r. Mieszkało w nim 119,586 mieszkańców miast, a na obszarze metropolitalnym - 174 944 mieszkańców. Łącznie w okręgu Stavanger zarejestrowanych jest ponad 275 000 osób. W spisie z 2015 roku odnotowano 132 102 mieszkańców w mieście, a liczba ta stopniowo rośnie.

W mieście żyje około 200 narodów, z których najwięcej to Brytyjczycy, Niemcy, Pakistańczycy, Polacy itd. Oprócz oficjalnego języka norweskiego mieszkańcy Stavanger porozumiewają się ze sobą w lokalnym dialekcie i po angielsku.

Цветная улица Ставангера

Zabytki Stavanger

Można powiedzieć, że miasto Stavanger, posiadające renomę na całym świecie, jest największą atrakcją Norwegii. Najważniejszymi obiektami miasta są:

 • Katedra w Stavanger XII wiek, najstarszy w Królestwie;
 • Кафедральный собор Ставангера
 • Uniwersytet Stavanger jest jednym z największych w Norwegii: ma 10 000 studentów;
 • Muzeum oliwy , zaprojektowane w formie platformy wiertniczej;
 • Музей нефти Ставангер
 • Concerthaus to jeden z największych kompleksów kulturalnych i rozrywkowych w Norwegii;
 • Культурно-развлекательный комплекс «Консертхаус»
 • Konserwowane muzeum żywności ;
 • Музей консервов
 • Muzeum Archeologiczne ;
 • Muzeum Morskie , itp.

Pełna lista wszystkich atrakcji Stavanger ze zdjęciami i opisami można uzyskać wraz z mapą miasta w kasie turystycznej na lotnisku.

Stavanger Entertainment

Jednym z najjaśniejszych kierunków rozwoju turystyki w Stavanger jest morze i fiord wędkarstwo . Również goście miasta są oczekiwani na kolorowych festiwalach i miejskich wakacje w teatrach i nocnych klubach. Zainteresowani mogą chodzić wśród białych drewnianych domów z XVIII-XIX wieku w historycznym centrum. Jest 170 takich domów, prawie wszystkie z nich - zabytki architektura z prawdziwymi lampami gazowymi na fasadach. Vogen - stary port - jedno z ulubionych miejsc podróżnych, gdzie można spacerować lub siedzieć w kawiarni.

Белые дома Ставангера

Na przedmieściach Stavanger znajduje się park rozrywki Kongeparken, dawny klasztor Utstein, do którego prowadzi najgłębszy tunel na świecie. Jak również do innych obiektów na przedmieściach, od Stavanger można dotrzeć do Płaskowyż Prekestulen . Nie zapomnij o piaszczystych plażach - najdłuższych i najpiękniejszych w całej Norwegii. Oprócz relaksującego wypoczynku, wszystkie rodzaje sportów wodnych i sportów wodnych są dostępne tutaj. W Stavanger znajdują się również pola golfowe.

Парк развлечений Конгепаркен

Zakwaterowanie i posiłki

Hotele Stavanger różni się nieco od hoteli w innych miastach, a nie tylko wysoką ceną, ale także racjonalnym projektowaniem pokoi i szeregiem dodatkowych usług. Gdziekolwiek będziesz miał zapewnioną dużą (i nie jedyną) salę konferencyjną na negocjacje i szkolenia, basen, salę fitness, gdzie możliwe są zajęcia grupowe, usługi tłumacza, osobisty sekretarz itp. Wszystkie hotele w Stavanger spełniają światowy standard jakości usług. Turyści mówią, że najlepszym hotelem jest Clarion Hotel Stavanger.

Отель Clarion Hotel Stavanger

Duża liczba kawiarni i restauracji z kuchnia narodowa nie pozwoli ci poczuć głodu. Dania ze świeżych ryb i owoców morza, tradycyjne drinki i słodycze - wszystko to można wypróbować w każdej instytucji miasta. Podróżni świętują sieć restauracji Herlige Restauranter, kawiarni studenckiej Bøker & Børst i Timbuktu.

Лосось горячего копченияСтуденческое кафе Bøker & Børst

Jak dostać się do Stavanger?

Ponieważ w Stavanger znajduje się międzynarodowe lotnisko, wygodnie jest dostać się do miasta za pomocą avipereleta. Jest to możliwe zarówno z każdego większego miasta w Europie, jak iz pomocą lokalnych linii lotniczych z zaludnionych obszarów Norwegii. Z lotniska do centrum miasta można dojechać autobusem, który przechodzi przez wszystkie największe hotele.

Jadąc przez Stavanger wygodniej jest samochodem. Jeśli podróżujesz sam, wybierz autostradę E29 i kieruj się współrzędnymi 58.971007, 5.730632. Możesz także śledzić drogi fiordy, Nurshevegen lub Suleskarvegen.

Najwięcej turystów zazwyczaj próbuje dostać się do Stavanger Oslo lub z dużych miast takich jak Bergen lub Kristiansand . Oprócz samochodów i samolotów istnieje pociąg z Oslo do Stavanger. W drodze spędzisz około 8 godzin, ale patrząc na piękne krajobrazy za oknem, nie zauważysz, jak ten czas leci.

W Kristiansand można popłynąć promem Z Danii a po 4 godzinach jazdy na autostradzie znajdziesz się w Stavanger. Jeśli twój prom jedzie do Tananger, to to miasto leży tylko 20 minut drogi od celu podróży. Istnieje również prom z Bergen do Stavanger.

Порт Ставангера