Przez planowanie wakacje w Szwecji wielu turystów znajduje się na liście miejsc pożądanych do zwiedzania i muzeów. W tym królestwie jest ogromna liczba różnych wystaw, galerii itp., Które będą interesujące nie tylko dla dorosłych, ale i dla dziecka. Sprawdźmy, na które szwedzkie muzea zasługują na uwagę, co zawierają i gdzie można je znaleźć Szwecja .

Na początek, w zasadzie wszystkie muzea można podzielić na kategorie. Oprócz zwykłych muzeów sztuki i historii, istnieje wiele takich, które są poświęcone konkretnej osobie lub sprawie. Ale o wszystkim w porządku.

Muzea sztuki w Szwecji

Wśród nich są następujące:

 1. Muzeum Narodowe (Nationalmuseum) , założony w 1792 roku - jeden z głównych Sztokholm i Szwecja jako całość. Jego kolekcja, mieszcząca się na 3 piętrach budynku, obejmuje dzieła tak znanych artystów, jak Perugino, El Greco, Goya, Manet, Degas i inni. Najbogatsza kolekcja obrazów, rzeźb i rycin może z łatwością konkurować z tak wybitnymi muzeami świata, jak Luwr czy Galeria Londyńska. Jednym z najsłynniejszych dzieł przechowywanych w szwedzkim muzeum narodowym jest fragment obrazu Rembrandta "The Julia Civilis Conspiracy". Oprócz prac wybitnych artystów i malarzy minionych stuleci w zbiorach muzeum znajdują się prace współczesnych mistrzów, a także wyroby ze szkła, ceramiki i metali szlachetnych. Obecnie Muzeum Narodowe Szwecji jest zamknięte z powodu remontu, ale niektóre eksponaty można zobaczyć na różnych wystawach i galeriach odbywających się w Sztokholmie, a także w Królewskiej Szwedzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
 2. Национальный музей
 3. Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Moderna museet) - budynek położony na wyspa Shepsholmen. Muzeum zostało otwarte w 1958 roku i gromadziło dzieła nie tylko szwedzkich mistrzów, ale także artystów z innych krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych. Ekspozycja jest zorganizowana w taki sposób, aby wyraźnie prześledzić rozwój fantazji artystycznej od początku XX wieku do początku XXI wieku: wszystkie prace układane są w porządku chronologicznym, począwszy od 1901 roku. Ogromna kolekcja dzieł sztuki współczesnej zwieńczona jest dziełami takich słynnych mistrzów jak: Dali, Picasso, Leger, Braque.
 4. Музей современного искусства
 5. Muzeum Sztuki Malmö (Malmo Konstmuseum) - otwarty dla zwiedzających w 1975 roku. Znajduje się w najstarszym zamku w Szwecji Malmehus , którego historia jest bardzo bogata i interesująca: dla jej istnienia zamek był rezydencją królewską, fortem, mennicą, a nawet więzieniem. Obecnie oprócz Muzeum Sztuki znajduje się również muzeum miejskie i historyczne Malmö . Galeria Muzeum Sztuki to największa platforma wystawiennicza w Europie sztuki współczesnej. Oto prace: Carl Fredrik Hill, Barbro Bekström, Karl Fredrik Reutersvärd, Max Walter Svanberg, Thorsten Andersson. Oprócz obrazów w salach eksponowane są kolekcje dzieł rzemieślników oraz twórczość dekoracyjna i użytkowa mieszkańców prowincji Skåne.
Malmo Konstmuseum

Muzea wojskowe w Szwecji

Kilka muzeów poświęconych jest również sprawom wojskowym:

 1. Muzeum statku VASA w Sztokholmie - jeden z najciekawszych w Szwecji. Jego głównym eksponatem jest okręt wojskowy z XVII wieku, który zatonął niemal natychmiast po opuszczeniu stoczni. Ale mylne będzie sądzić, że muzeum jednego statku będzie nieciekawe dla dużej liczby ludzi. Oprócz samego okrętu wojskowego zawiera przedmioty związane z życiem, budową i śmiercią tego legendarnego statku. Wszystkie eksponaty są podzielone na wystawy tematyczne, jest ogród. Każdego dnia Muzeum Vasa odwiedzane jest przez setki turystów.
 2. Музей коробля Васа
 3. Muzeum żeglugi (Maritime Museum) , czyli morskie - największe w Szwecji, zajmujące się budową statków, nawigacją i wojskową obroną morską. W zbiorach muzeum znajdują się takie eksponaty jak:
  • ponad 1500 modeli statków, od XVIII wieku;
  • urządzenia nawigacyjne;
  • broń;
  • przedmioty sztuki i życia.
  Część wystawy zamienia się w kabinę, która całkowicie powtarza wnętrze kabiny królewskiej należącej do Gustava III. Oddzielne wystawy poświęcone są rysunkom łodzi i statków, mapom. Muzeum posiada własną bibliotekę, która jest największą w Skandynawii biblioteką na temat morza. Najbardziej przyjemnym bonusem jest to, że możesz odwiedzić muzeum całkowicie za darmo.
 4. Музей мореходства
 5. Muzeum czołgów lub Arsenał - największy w Szwecji, gdzie montuje się gąsienicowy i kołowy sprzęt wojskowy. Muzeum zostało otwarte w 2011 roku w pobliżu miasta Strenges. W stałej kolekcji muzeum znajduje się 75 jednostek sprzętu wojskowego związanych z okresem od początku XX wieku do 1990 roku. Istnieją również regularne wystawy czasowe poświęcone różnym tematom, na przykład jeden z nich poświęcono motocyklom wojskowym. Dzieci w muzeum nie będą się nudzić: specjalnie dla nich jest plac zabaw, w którym można usiąść za kierownicą samochodu, dostać się do namiotu lub po prostu biegać. W muzeum znajduje się kawiarnia i sklep z pamiątkami.
Музей Арсенал

Muzea poświęcone markom

Duże firmy, których historia ma więcej niż jedną dekadę, często także nabywają własne muzea:

 1. Muzeum Volvo - jego wystawa poświęcona jest historii rozwoju giganta samochodowego z demonstracją prawie wszystkich samochodów produkowanych przez markę, począwszy od lat dwudziestych XX wieku. Oprócz samochodów można tu zobaczyć samolot (kiedyś koncern Volvo zajmował się projektowaniem samolotów), a także silniki sprzętu wojskowego w Szwecji. Ekspozycje muzealne są stale aktualizowane i aktualizowane. Prezentuje zarówno kultowe marki marek, otrzymuje wiele nagród, jak i bardzo niepopularnych, takich jak tandem lub samochód dla kobiet, zaprojektowanych przez kobiety. Na terenie muzeum znajdują się wystawy czasowe poświęcone innym obszarom działalności giganta samochodowego, na przykład doroczna wystawa poświęcona regatach żeglarskich. Na terenie muzeum Volvo w Szwecji znajduje się duży sklep z pamiątkami, w którym można kupić towary (ubrania, zabawki itp.) Za pomocą etykiety Volvo, a także rzadkie kolekcjonerskie modele samochodów.
 2. Музей Вольво
 3. Muzeum Ikea - został otwarty w 2016 roku w Elmhut, Szwecja. Jest poświęcony historii rozwoju tej legendarnej marki szwedzkich mebli. Ekspozycje są podzielone w czasie - od początku do połowy XX wieku ("Nasze korzenie"), kiedy marka dopiero się pojawiła i do dziś. Osobna sekcja poświęcona jest założycielowi marki Ikea - Ingvaru Kamprada. Regularnie odbywają się wystawy czasowe, które znajdują się na parterze budynku. W muzeum znajduje się restauracja i sklep z pamiątkami, a także różne place zabaw dla dzieci.
Музей Икеа

Inne interesujące muzea

Pamiętaj, aby odwiedzić tutaj:

 1. Unibacken . Muzeum dziecięce w Szwecji poświęcone kreatywności i postaciom z baśni Astrid Lindgren. Przy wejściu do muzeum rozciągał się bajkowy plac z chodnika, gdzie żyją bohaterowie opowieści znanych wielu dzieciom. Tuż za placem znajduje się wystawa z pracami Berga, Niemanna i Wiklanda, którzy pracowali nad ilustracjami do książek pisarza. Bardzo ciekawy dla dzieci i bajkowego pociągu, w którym podczas podróży opowieści słychać w 12 językach świata (w tym rosyjskim). Na terenie muzeum znajduje się kawiarnia i księgarnia, w której można kupić wysokiej jakości literaturę dla dzieci.
 2. Юнибакен
 3. Muzeum tańca - jeden z najbardziej niezwykłych w Szwecji, został otwarty w 1953 roku w Sztokholmie. Muzeum poświęcone jest odpowiedniej formie sztuki. Jego kolekcja obejmuje kostiumy, maski, plakaty, książki i wiele innych. Tutaj można poznać historię tańca, a na wystawach czasowych podziwiać występy artystów.
Музей танца