Turyści w Szwecja przyciągają naturalne piękno i atrakcje : surowa tundra Laponii i zalesionych klifów w Northbotten, zielone pola i malownicze wzgórza, gdzie można spotkać wiele dzikich zwierząt. Indywidualne zainteresowanie podróżującymi spowodowane jest przez wyspy i archipelagi położone na Morzu Bałtyckim. W sumie w kraju jest ich około 24 tysiące.

Duże wyspy Szwecji

Jeśli spojrzeć na mapę Szwecji, to pokazuje, że wyspy kraju położone są głównie wzdłuż wybrzeża Zatoki Botnickiej i na środku śródlądowych wód. Niektóre z wysp są zamieszkane, żyją ludzie, rozwinięta infrastruktura i obiekty rekreacyjne, inne to rezerwaty przyrody o dziewiczym charakterze. Miłośnicy przyrody i ekoturystyki docenią takie miejsca.

Острова Швеции на карте

Największe obszary ziemi, obmywane wodą, to:

 1. Gotlandia jest największą wyspą w Szwecji i ma wiele atrakcji. Tutaj można zobaczyć malownicze przybrzeżne i morskie krajobrazy, pola i skały, a także średniowieczną fortecę Visby (Visby), który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z otaczającym go starym miastem, kościołami (w sumie 94 kościołami) i murem twierdzy. Najstarsze budowle to budowle romańskie wzniesione w XI-XII wieku. Fani wakacji na plaży znajdą przytulne zatoczki otoczone lasami iglastymi i liściastymi.
 2. Wyspa Öland w Szwecji zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości. Jest również nazywany krajem wiatraków, ponieważ jest ich ponad 400. Turyści będą mogli odwiedzić twierdzę Eketorps Borg wzniesioną w epoce żelaza, latarnię morską, muzeum średniowiecznego życia, a także ruiny zamku Borholm i pałacu Solliden, który dawniej służył jako letnia rezydencja dla rodziny królewskiej.
 3. Достопримечательности на островах
 4. Lilla Carls Island (Lilla Karlsö) w Szwecji - ma okrągły kształt o łącznej powierzchni 1,6 metra kwadratowego. km i jest rezerwatem przyrody, który został wybrany przez wiele ptaków i słynnego gutefår ("owce z Gotlandii"). Oto takie ptaki: nurek, guillemot, jastrząb, soczewica, mała muchołówka, zielony drwina, itp. Zwierzęta miały znaczący wpływ na krajobraz terenu. W ciągu 3 godzin wycieczki turyści będą mogli zobaczyć różne jaskinie i 320 odmian roślin naczyniowych, na przykład, skolopendrovy i ulotki, dąb oakwood i inne gatunki roślin.
Крупные острова

Jakie inne wyspy są w Szwecji?

Lista najważniejszych wysp w Szwecji obejmuje takie obszary lądowe:

 1. Urust (Orust) - znajduje się w cieśninie Kattegat i odnosi się do lnu Vestra Etaland. Jego powierzchnia to 346 metrów kwadratowych. km, a liczba lokalnych mieszkańców to 20 tysięcy osób.
 2. Hisingen - zajmuje powierzchnię 199 metrów kwadratowych. km, żyje tu 125 tysięcy rdzennych mieszkańców.
 3. Chern (Tjörn) znajduje się w cieśninie Kattegat. Jego terytorium zajmuje 148 metrów kwadratowych. km, liczba mieszkańców wynosi około 10 tysięcy osób. Wyspa jest połączona z lądem mostem, którego długość wynosi 664 m.
 4. Foret (Fårö) - znajduje się na Morzu Bałtyckim na północy kraju. Powierzchnia wyspy wynosi 113 metrów kwadratowych. km, a populacja sięga 600 osób. Nie ma szpitala, policji, banków, poczty, a sieć dróg jest słabo rozwinięta.
 5. Visingsö (Visingsö) - znajduje się na południu Jeziora Vettern , między Jonkoping i babcia. Wyspa ma długość 14 km i szerokość 3 km, całkowita powierzchnia wynosi 24 metrów kwadratowych. km. Według miejscowej legendy, został stworzony przez giganta imieniem Vist dla swojej żony, która nie mogła przejść przez staw.
 6. Gotska Sunden - znajduje się na Morzu Bałtyckim i ma powierzchnię 36 metrów kwadratowych. km. Wyspa należy do prowincji Gotland. Jego długość wynosi 9 km, a długość zaledwie 6 km.
Значимые острова

Wyspy Szwecji w pobliżu Sztokholmu

Stolica kraju leży na 14 wyspach tworzących archipelag sztokholmski. Ma długość 60 km, jest uważany za największy w Morzu Bałtyckim i jest myte przez Cieśninę Norström i Jezioro Mälaren . Najpopularniejsze miejsca na tych wodach to:

 1. Värmdön - całkowita powierzchnia wyspy wynosi 181 metrów kwadratowych. km, a populacja sięga 10 tysięcy osób. Jest sklasyfikowany jako Sztokholm, ale dzieli się na społeczności Nakka i Vermde.
 2. Vaxholm to zatłoczona i piękna wyspa, w której znajdują się sklepy, hostele, supermarket i doskonałe plaże i słynne Twierdza Vaxholm . Jest to popularne miejsce wypoczynku wśród turystów. Stąd wygodnie jest dostać się do sąsiednich części kraju.
 3. Grinda (Grinda) - malownicza wyspa o dziewiczej przyrodzie. Są tu małe domy, sklep, kawiarnia, pole namiotowe, mała baza z atrakcjami wodnymi i gospodarstwo, w którym żyją owce, kozy i krowy.
 4. Djurgarden (Djurgarden) - w dawnych czasach wyspa była ulubionym terenem łowieckim dla szwedzkich monarchów, dziś uważana jest za sławną atrakcja turystyczna . Oto są muzea :
  • Unibbaken ;
  • muzeum historyczne Skandynawii;
  • muzeum statku Waza (poświęcone ocalałemu naczyniu Vasamuseet, zbudowanemu w XVII wieku);
  • Aquaria (jest zamieszkany przez przedstawicieli fauny morskiej kraju);
  • Muzeum Etnograficzne Skansen , pokazując Szwecję w miniaturze.
  • Wszystkie instytucje mają unikalne eksponaty i przyciągają zainteresowanie odwiedzających.
 5. Riddarholmen (Riddarholmen) - znajduje się w historycznej części Sztokholmu, a jego nazwa oznacza Wyspę Rycerską. Tutaj zachowały się budynki wzniesione przez książąt i monarchów w średniowieczu. Najsłynniejszym budynkiem jest kościół Ridderholmschurkan, zbudowany w stylu gotyckim i ozdobiony kutą iglicą, którą można zobaczyć na wielu pamiątkach w kraju.
 6. Bjorko (Bjorko) - tutaj wykopaliska archeologiczne z pierwszej osady Tagi . Dziś na wyspie można zobaczyć pozostałości starożytnej fortecy i wiele grobów Wikingów. Terytorium starożytnego miasta jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Архипелаг Стокгольм

Funkcje zwiedzania wysp Szwecji

Pogoda na działkach znajdujących się na Morzu Bałtyckim jest łagodzona przez ciepłe wiatry wiejące z Atlantyku. Średnia temperatura powietrza latem wynosi + 17 ° C, a zimą -14 ° C. W północnej części kraju panuje klimat subarktyczny.

Głównym sposobem, w jaki turyści docierają na wyspy Szwecji, jest podróż łodzią po wodzie. Często statki wycieczkowe mogą być wynajmowane jako taksówki i okrążają kilka wysp jednocześnie. Różnią się prędkością, wygodą i rozmiarem. Wielu wczasowiczów preferuje statki napędzane parą: przynajmniej podróżować dla nich i dłużej, ale wygodniej i ciekawiej.

Водный транспорт