Powiatowe centrum Bosanska-Krupa to niewielkie miasteczko w kiosku Unsko-Sanskim. Populacja wynosi nieco ponad 11,5 tys. Osób. Całkowita powierzchnia wsi wynosi 105 kilometrów kwadratowych.

W mieście, jak we wszystkich Bośnia i Hercegowina , istnieją trzy główne grupy etniczne: Bośniacy, Chorwaci, Serbowie. Reprezentanci trzech religii współistnieją tu obok siebie (jak w całym kraju): muzułmanie, katolicy, prawosławni.

Położenie geograficzne i inne funkcje

Bosanska Krupa w Bośni i Hercegowinie jest uważana za centrum społeczności o tej samej nazwie w kiosku Unsko-Sanskim.

Atrakcyjną cechą lokalizacji miasta jest prąd Rzeka Una . Wokół wzgórza i gór, na których jednak znajduje się część miasta. Chociaż większość budynków znajduje się nieco niżej, bezpośrednio w delcie rzek Una i Kruznica, przepływających przez osadę.

Klimat

Klimat w tym regionie jest umiarkowany, ale stopniowo przekształca się w klimat podzwrotnikowy. Co wpływa na całkowitą ilość opadów - w ciągu roku spada średnio do 720 milimetra opadów. Rozlane jesienne i wiosenne deszcze prowokują powodzie, krytyczny wzrost poziomu rzek.

Najwyższe temperatury są ustalane w lecie. Ogólnie średnia roczna temperatura powietrza osiąga 10,8 stopnia. Luty to najbardziej wietrzny miesiąc, który wynika z ostrych zmian temperatury. Okres śnieżny trwa średnio około 127 dni.

Trochę historii

Istnieją dane, że lokalne ziemie były zamieszkałe w czasach prehistorycznych. W szczególności ślady osadników ujawniają się w pobliżu miasta. To, nawiasem mówiąc, i osady z czasów rzymskich - badacze znaleźli pozostałości rzymskich budowli do różnych celów. Odkryto również grobowce rzymskie z pozostałościami żołnierzy, w których trzymano pieniądze, broń i różne artykuły gospodarstwa domowego.

W średniowieczu tereny te należały do ​​chorwackiego królestwa, a później stały się częścią Austro-Węgier. Jednak wcześniej, przed nadejściem państwa austro-węgierskiego, zdobywcy Imperium Osmańskiego przeszli przez ziemie, które zasadziły tam islam.

Co ciekawe, w 1885 roku, według spisu przeprowadzonego przez władze austro-węgierskie, ludność miasta Bosanska Krupa wyniosła nieco ponad 2000 osób.

Po zakończeniu I wojny światowej miasto, podobnie jak okoliczne ziemie, stało się częścią Królestwa Serbii, a następnie - Jugosławii.

Wojna w Bośni i Krupa Bosańska

Wiosną 1992 r. Wojna ponownie przybyła do miasta - została zaatakowana przez serbskich rebeliantów, którzy zdobyli część osady. Wszyscy Bośniacy zostali eksmitowani z miasta. Później dla Bośniaków powstały obozy w okupowanej części miasta.

We wrześniu 1995 r. Miasto, zniszczone przez wojnę, zostało wyzwolone z najeźdźców przez brygadę 511 i od tego czasu jest częścią Bośni i Hercegowiny.

Kultura i atrakcje

Wśród zabytków należy od razu zauważyć pozostałości starej fortecy, górującej na jednym ze wzgórz. Jest to część wieży i kilka ścian. Nic więcej nie zostaje zachowane.

Na uwagę zasługuje także Dom Kultury, który jest jednym z najstarszych w regionie. W mieście Bosanska-Krupa znajdują się trzy kultowe budynki:

 • Kościół prawosławny;
 • Świątynia katolicka;
 • Meczet.

W pełni spełniają duchowe potrzeby przedstawicieli wszystkich ruchów religijnych panujących w mieście. Co ciekawe, w rzeczywistości znajdują się w pobliżu.

Doskonałym miejscem na spacery miejscowej ludności jest drewniany most, położony nad rzeką Una. A sama rzeka jest atrakcją turystyczną. W końcu jest uznawany za najpiękniejszy na Bałkanach.

W mieście odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych - nie tylko o znaczeniu lokalnym czy regionalnym, ale także o charakterze międzynarodowym:

 • Festiwal "Dzieci śpiewają hity";
 • Wrześniowe dni sportu i kultury;
 • międzynarodowe regaty Una;
 • międzynarodowa letnia szkoła malarstwa "Krušnica" - przyjeżdżają tu młodzi artyści z całej Europy;
 • wiele innych wydarzeń kulturalnych i sportowych na różnych poziomach, odbywających się od początku czerwca do końca sierpnia;
 • festiwal folklorystyczny Bosanskoj Otoci;
 • konkurs amatorskich piosenkarzy "Prvi glas Unsko-Sanske doline";
 • i wiele innych.

Jak dostać się do Bosanska Krupa?

Możesz dostać się do Bosansk-Krupa tylko drogą. Na przykład od Sarajewo Gdzie jest lotnisko (lub sąsiednie kraje). Pamiętaj jednak, że nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Moskwy do Bośni i Hercegowiny - tylko czartery latają w okresie świątecznym. Innym razem będziesz musiał latać z transferami w Stambule, Wiedniu lub innych miastach, w zależności od wybranego lotu.

Город на картеБосанска Крупа и крепостьДеревянный мост через реку Уна
Католический храм, мечеть и православная церковь городаМечеть и останки крепостиСтарая крепость у города