Sarajewo jest stolicą Bośnia i Hercegowina . Miasto słynie z tradycyjnej różnorodności religijnej - przedstawiciele katolicyzmu, islamu i prawosławia przez wiele stuleci żyją obok siebie i obserwują tradycje jednego narodu. Sarajewo wielokrotnie stawało się areną globalnych wydarzeń, co czyni go niezwykle interesującym.

Gdzie znajduje się Sarajewo?

gdzie jest Sarajewo

Sarajewo znajduje się w dorzeczu intermountain, który jest podzielony na dwie połowy rzeka Milaka . Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu innych stolic, znajduje się w samym centrum Bośni, która ma kształt trójkąta. Dlatego znalezienie Sarajewa na mapie jest dość proste. Inną cechą geograficzną jest to, że dawna część miasta sąsiaduje z miastem od strony południowej - jest to Istochno-Sarajewo. Dziś terytorium to należy do Republiki Serbskiej.

Informacje ogólne

Sarajewo jest politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum kraju. Miasto ma historyczne centrum, w którym znajdują się stare budynki z XVI - początku XX. W 1462 r. Na miejscu małych osiedli Turcy potwierdzili Bosna-Sarai, która od połowy XVII wieku była administracyjnym centrum władzy. Tak rozpoczęła się historia Sarajewa. Od 1945 roku miasto jest stolicą Bośni i Hercegowiny.

Источно-Сараево

Ze względu na fakt, że Sarajewo zaskakuje różnorodnością wyznawanych religii, tutaj znajdują się rezydencje przywódcy muzułmanów z Bośni, metropolitę serbskiego Kościoła prawosławnego i katolickiego kardynała archidiecezji Vrhbosna. Co potwierdza tolerancję Bośniaków w kwestii religii.

Pogoda w Sarajewie zależy od pory roku. Najwięcej opadów przypada w lecie, szczególnie w deszczowy lipiec. Średnia temperatura zimą wynosi +4 ° C, wiosną - +15 ° C, latem - +24 ° C, jesienią - +15 ° C.

Każdego roku ponad 300 tysięcy turystów odwiedza Sarajewo, około 85% z nich to Niemcy, Słoweńcy, Serbowie, Chorwaci i Turcy. Średnio turyści przybywają do miasta na trzy dni.

Hotele i restauracje

Sarajewo jest głównym centrum kulturalnym kraju, więc zawsze jest dużo turystów. W mieście znajduje się ponad 75 hoteli i prawie 70 miejsc tymczasowego zamieszkania. Jest tu więcej restauracji i barów - 2674 restauracji i barów na różnych poziomach.

Mówiąc o kosztach życia w hotelach, od razu warto zauważyć, że większość hoteli w Sarajewie ma dwie lub trzy gwiazdki. Zakwaterowanie w nich kosztuje około 50 USD dziennie. Jeśli chcesz bardziej luksusowy apartament, przygotuj się na dwa, a nawet trzy razy więcej: czterogwiazdkowy pokój - 80-100 cu, five-star - 120-150 cu.

Отель СараевоОтель две звездыОтель три звезды

Planując budżet na odpoczynek, bardzo ważne jest, aby wiedzieć, ile kosztuje wycieczka do kawiarni lub restauracji. Ponieważ w mieście jest dużo kawiarni i restauracji, ceny mogą się nieco różnić, ale przeciętnie warto się spodziewać, że kolacja dla jednej osoby będzie kosztować 10-25 USD

Кафе в Сараево

Co zobaczyć w Sarajewie?

Miasto Sarajewo ma wiele atrakcje . Miasto jest otoczone zalesionymi wzgórzami, wśród których znajduje się pięć wysokich gór. Najwyższy z nich to Treskavitsa, jego wysokość to 2088 metrów, a najniższa to Trebevich, wysokość 1627. Cztery góry - Bielashnik, Jahorina, Trebevich i Igman - uczestniczyły w igrzyskach olimpijskich.

Гора БьелашникаГора ТребевичГора Игман

W Sarajewie znajduje się Muzeum Narodowe Bośni i Hercegowiny . Ze względu na to, że miasto jest domem dla wielu religii, muzeum eksponuje różne kultury i epoki. Sale zaskakują swoim kontrastem, a przedmioty są różnorodne.

Национальный музей Боснии

W sumie w stolicy znajduje się sześć muzeów, wśród których znajduje się Muzeum Kultury Żydowskiej i Muzeum Sztuki Współczesnej Ars Aevi. Najcenniejsze eksponaty znajdują się w Muzeum Bursta Bezistan orientacja archeologiczna. Oto najbogatsze ekspozycje, które zapoznają gości z wielowymiarową historią Bośni i Hercegowiny.

Музей еврейской культурМузей современного искусства Ars Aevi

Oprócz oczywistych miejsc, są też inne ciekawe zabytki, które warto zobaczyć. Na przykład, Imperialny Meczet jest duchowym centrum Bośni. Świątynia została zbudowana w 1462 roku, ale wkrótce została zniszczona podczas wojny. W 1527 roku budynek został całkowicie odrestaurowany i zyskał formę, która przetrwała do naszych dni.

Императорская мечеть

Absolutnie naprzeciwko świątyni wzrok - To jest rynek "Bar-Charshya". Stary rynek, który zachował tradycje handlowe, będzie okazją do poczucia prawdziwego orientalnego smaku. Dopiero po wejściu do głównej bramy bazaru natychmiast poczujesz, że przemieściłeś się przez wieki wehikuł czasu. Stare brukowane uliczki, towary wykonane ręcznie w stylu narodowym, warsztaty, które są zaostrzone na tradycyjnych technologiach do produkcji tekstyliów, odzieży, naczyń, biżuterii i wielu innych. Ale najważniejsze są kupcy, ich gesty, sposób komunikacji z klientami. Kupowanie czegoś na tym rynku jest porównywalne z atrakcją, której nie można znaleźć. Na Bar-Charshi goście są traktowani na pyszną aromatyczną kawę i oferowane do wypróbowania dania narodowe z mięsa lub ciastek.

Базар Бар-чарши

W Sarajewie jest kilka obszarów, jeden z nich jest Bashcharshiya . Jego cechą jest starożytna drewniana fontanna powstała w 1753 roku. Wydawałoby się, że drewno i woda nie mogą istnieć obok siebie przez prawie 300 lat. Ale architekt Mehmed Pasha Kukavitsa stworzył cud, który cieszy oko dla dziesiątek pokoleń.

Деревяный фонтан в Сараево

Nie mniej interesujące będzie spojrzenie na największy meczet w regionie, zbudowany w XV wieku - meczet Begova-Jamia . Jest największy w regionie. Druga świątynia, która wywołuje podziw w sercach muzułmanów, jest Tsareva-Jamia . W pobliżu znajduje się stara turecka twierdza z 12 wieżami. Sam meczet jest najwspanialszy i odwiedzany.

Podróżując po Sarajewie i okolicach, warto odwiedzić Most łaciński , który jest symbolem stolicy. Stało się legendarne dzięki wydarzeniu, które miało miejsce w sierpniu 1914 roku - Erdog Ferdinand został zabity na moście.

Латинский мост

Transport w Sarajewie

W Sarajewie nie brakuje transportu publicznego. Nawiasem mówiąc, w tym mieście uruchomiono pierwsze tramwaje Austro-Węgier, wydarzenie to miało miejsce w 1875 roku. Ponadto trolejbusy i autobusy regularnie kursują wzdłuż głównych ulic miasta. Cena biletu jest taka sama dla wszystkich środków transportu - 0,80 USD. Jeśli kupisz bilet u kierowcy, a nie w kiosku ulicznym, będzie cię to kosztować o 10 centów więcej. Możesz również kupić bilet na podróż przez jeden dzień, jego cena to 2,5 USD.

Jeśli chcesz wziąć taksówkę, nie zapomnij zabrać ze sobą mapy miasta, ponieważ ten rodzaj transportu nie jest tu popularny, a wielu kierowców po prostu nie zna ulic. Jadąc do historycznego centrum miasta, liczyć na spacer, nie ma nawet tramwaju. Ale nie są tam potrzebne, idąc wąskimi uliczkami, dostaniesz o wiele więcej przyjemności niż patrzenie na nich przez szybę.

Трамвай в СараевоТролейбус в Сараево

Jak się tam dostać?

Lotnisko w Sarajewie położony 6 km od miasta. Zajmuje się samolotami z wielu europejskich stolic, a także z Moskwy i Sankt Petersburga. Ze względu na fakt, że w czasie świąt noworocznych napływ turystów wzrasta, loty czarterowe wznoszą się do nieba.

Wiele hoteli ma transfer, więc nie trzeba wydawać własnych pieniędzy, aby dotrzeć do tego miejsca. Jeśli jednak hotel nie oferuje podobnej usługi, zalecamy skorzystanie z taksówki, która kosztuje około 5 USD.