Sanski Most jest Bośniacki miasto położone na północy kraju, nad rzeką Sana. Miasto położone jest pomiędzy górami: po zachodniej stronie - Grmec, a na wschodzie - Behremaginitsa i Mulezh. Ponadto Sanski Most jest otoczony przez osiem dużych rzek, nie licząc tego, na którym się znajduje. Położenie geograficzne miasta jest tak skuteczne, że pierwsze osady zaczęły się tutaj pojawiać na początku IX wieku.

Река в Санкси-Мост
Informacje ogólne

Po raz pierwszy terytorium Sanskiego Mostu zostało zasiedlone w czasach Cesarstwa Rzymskiego, a następnie nazywane było Luka. Nowoczesna nazwa miasta pojawiła się dopiero w XIII wieku. W różnych okresach Sanski Most był częścią bośniackiego Sandjaka i Austro-Węgier. Podczas II wojny światowej miasto miało potężną organizację partyzancką, składającą się z ludzi gotowych do walki z faszystami, nawet jeśli byli to ich rodacy. Fakt ten jest dumą Bośniaków, przodków odważnych antyfaszystowskich partyzantów.

Do tej pory miasto ma około 65 000 osób, z czego 50% to Bośniacy, 40% to Serbowie, a 5% to Chorwaci.

Co zobaczyć?

Most Sanski ma niewiele atrakcji, więc nie jest miastem turystycznym w szerokim tego słowa znaczeniu, ale może zainteresować podróżnych. W Jugosławii miasto było przemysłowe, istniało wiele fabryk i zakładów: fabryka drzew, cegielnia, elektrownia. Ponadto były magazyny tytoniu i kopalnie. Miasto rozwijało się bardzo szybko, prowadzono aktywną budowę. W tym okresie zbudowano kolej wąskotorową, która przeszła z Priedora przez most Sanski do Lichki Caldrma. Dziś go nie używają, więc wygląda na coś bardziej starożytnego, niż przyciąga wielu ludzi, w tym do robienia pięknych zdjęć.

W Sanski Most znajdują się dwie świątynie - cerkiew prawosławna i meczet Hamzibehov. Oba kościoły zostały zbudowane na długo przed tym, zanim miasto stało się bośniackie, dlatego ich architektura jest odpowiednia. Kościół ma bardzo skromny wygląd, nie ma fresków, dużych kopuł ani innych dekoracji typowych dla takich budynków. Jednak jest to interesujące dla turystów, ponieważ kościół jest jedyną cerkwią w regionie, która może przetrwać II wojnę światową i wojnę w Bośni.

Православная церковь
Мечеть

Meczet powstaje w głównych muzułmańskich tradycjach. Główny budynek ma kształt koła z kopułą. W pobliżu znajdują się cztery wąskie wysokie wieże, które tworzą kwadrat. Sam meczet ma ogromne okna, które praktycznie pozbawiają jego ściany. Wchodząc do środka, jesteś otoczony promieniami słońca, które przebiły się przez lekko zaciemnione okna.

Мечеть внутри
Jak się tam dostać?

Przez miasto przebiega autostrada państwowa M15 łącząca Sanski Most z częścią północną i zachodnią Bośnia . Pomiędzy miastem a stolicą 250 kilometrów droga samochodem potrwa nie więcej niż cztery godziny. Możesz także korzystać z publicznych autobusów, które kursują w kierunku północno-zachodnim Sarajewo . O ich harmonogramie można znaleźć na dworcu autobusowym metropolii.