Do niedawna miasto Mezhugorje, niezbyt dobrze znane nawet w swoim własnym kraju, gromadzi miliony chrześcijan pielgrzymi . Niesamowita metamorfoza tego miejsca nastąpiła latem 1981 roku, po tym jak kilkoro nastolatków chodzących na wzgórzu było świadkiem pojawienia się Matki Boskiej. I nawet jeśli jesteś sceptycznie nastawiony do tego wydarzenia, powinieneś przyjechać tutaj, aby zobaczyć dla siebie jednoczącą moc ludzkiej wiary.

Historia Intermountain

Z geograficznego punktu widzenia region Meugugorje znajduje się w pobliżu południowej granicy Chorwacji, a nazwa osady wynika również ze specyfiki jej lokalizacji. Kriżewski i Krnik to góry, między którymi w rzeczywistości leży to malownicze miejsce. Podobnie jak na całym terytorium byłej komunistycznej Jugosławii, istniał tu ścisły reżym, w którym miejsca religijnego oświecenia po prostu nie mogły istnieć. Dlatego jest to podwójnie zaskakujące, że w tej zapomnianej krainie, która nie została nawet zaznaczona na mapie Jugosławii, 24 czerwca 1981 r., Miało miejsce ważne wydarzenie, które poprzedziło światową popularyzację miasta.

Панорама города Междугорье

Mówimy o dzieciach, wizjonerach (z chorwackiego Vidioci), którzy, według nich, byli świadkami pojawienia się Maryi Panny i wysłanników jej orędzi. Liczne badania stanu młodzieży w pełni potwierdziły ich odpowiedzialność i absolutny stan zdrowia. Tymczasem dzieci co dzień, które z inną częstotliwością przychodziły, aby zobaczyć Matkę Bożą i ten fakt przyciągnęły ogromną liczbę wiernych do miejsca jej pierwszego pojawienia się. Z biegiem czasu zwykła wiejska parafia całkowicie się zmieniła. Dzięki wysiłkom włoskich rzeźbiarzy obszar został wzbogacony o liczne krzyże i figury Matki Boskiej, a dziś jest w Medziugorju Bośnia i Hercegowina przyciąga zwykłych turystów i pielgrzymów z całego świata.

Turystyka we mnie Междуugorje

Dla tych, którzy przyjeżdżają do Mniegody, podróż zaczyna się od świątyni. Kościół znajduje się w centrum miasta i prawie nie przyjmuje wszystkich wierzących, więc niektórzy, którzy chcą się modlić, muszą to robić na świeżym powietrzu, w pobliżu świątyni. Z drugiej strony jest tu wszystko dla odwiedzających - liczne sklepy, pomniki i sklepy z pamiątkami o tematyce chrześcijańskiej.

Междугорье в ожидании паломниковПаломники в МеждугорьеМеждугорье - местное искусство

Góra Objawień to kolejny przedmiot, który muszą odwiedzić wierzący. Znajduje się około 3 km od wioski i jest w niewielkiej odległości spacerem, ale z drugiej strony, lepiej jest skorzystać z taksówki lub autobusu, aby oszczędzić siły na wspinaczkę górską. Droga sama w sobie jest dość trudna nawet dla osób uprawiających sporty. Sam szlak jest nieobecny, trzeba iść na ostre, duże kamienie. Ale pod koniec męczącej podróży wszystkim obiecuje się wspaniały wgląd lub po prostu bardzo piękne zdjęcia panoramiczne jako rekompensatę. Śnieżnobiały posąg Najświętszej Maryi Panny wieńczy Wzgórze Wyglądu, a jego spojrzenie jest zwrócone ku świętej osadzie.

Междугорье Холм ЯвленияСтатуя Богородицы на Холме ЯвленияБарельеф на Холме Явления

Klimat Południowej Hercegowiny sprzyja uprawie winorośli, więc osobom znudzonym bogatym programem wydarzeń religijnych można polecić obejrzenie lokalnych winiarni. Dla ich gości są oddzielne hotele, zawsze gotowe na przyjęcie gości.

Междугорье отели
Jak się tam dostać?

Ze względu na bliskość międzynarodowego lotniska Mostar (20-30 minut samochodem), droga do Mezhdugor'e nie potrwa długo. Ponadto w promieniu 120 km od miasta znajdują się jeszcze 4 lotniska . Można również skorzystać z usług transportu kolejowego z Hadzići do Mostaru dwa razy dziennie powinien być wygodny pociąg, czas podróży wynosi około 2 godzin.