Planowanie podróży do Bośnia i Hercegowina wielu turystów kieruje się chęcią zwiedzenia słynnych wodospadów, którymi może pochwalić się ten mały kraj. Lyubushki - starożytne miasto, a tu po prostu trzeba przyjść dla dobra Kravice położony mniej niż 7 km od miasta unikatowego pomnika przyrody i pięknego wodospadu.

Historia i zabytki miasta

Pierwsze wzmianki o Łubuszkach znajdują się w rękopisach datowanych na połowę XV wieku. Miasto zawdzięcza nazwę Herzogowi Stepanowi - władcy Hercegowiny, na cześć której żony nazwano osadę. Po rozbiciu Jugosławii (1991-1992) podczas operacji wojskowych w kraju w Lubuskim, mieściła się kwatera główna Chorwackich Sił Obronnych. Pomimo trudnej historii zarówno całego Półwyspu Bałkańskiego, jak i Bośni i Hercegowiny, którzy zostali zaatakowani w różnych latach przez sąsiednie państwa, Lubuszka zachował pierwotną czystość zasobów naturalnych. Będąc w Lubuszkach, koniecznie obejrzyj to starożytne miasto. Przede wszystkim odwiedź muzeum w Klasztorze Franciszkanów - jednym z najstarszych muzeów w Bośni i Hercegowinie. Miasto słynie również z wyjątkowego wina z ponad stuletnią historią. Tutaj przechowywane są najlepsze odmiany wina i tradycyjne Zilavka i Medugorje. Smakosze z pewnością polubią też miejscowy ser, winogrona i figi.

Музей при францисканском монастыреВиноградники в Любушках

Wodospady w Lubuskim

Dziś jest to malowniczy region, usiany strumieniami wody, na przemian z zalesionym i górzystym terenem. To dzięki tej bogatej, płaskorzeźbionej naturze, stworzonej tutaj unikatowo w jej wodospadach urody. Na przykład rzeka wymagają , część której przepływa przez podziemne tunele, w pobliżu wsi Studenak wychodzi na zewnątrz, przepływa przez gęstą roślinność lasu i spada w dół klifu. Miejsce to jest znane na całym świecie jako Kravica - wodospady o wysokości prawie 30 metrów, tworzące naturalny amfiteatr o szerokości 150 metrów.

Według lokalnych mieszkańców, nawet w najsuchszych miesiącach wodospad Kočusha nie jest tak wysoki, ale nie mniej spektakularny niż Kravica, pozostaje głęboki. Warto tu przyjść, aby zobaczyć całą siłę naturalnych elementów. Waters Kochushi pogrąża potężny strumień, o wiele bardziej imponujący niż cienkie strugi Kravica. Dlatego na wybrzeżu można znaleźć wiele starych młynów, a nawet jeszcze jeden działający. Wygodne szlaki turystyczne zaprowadzą turystów do najbardziej malowniczych miejsc w okolicy.

Водопад КравицеВодопад Кочуша
Jak się tam dostać?

Od Intermountain Do Lubuszki można dojechać samochodem lub autobusem w zaledwie 10-15 minut. Dojście do wioski Studenak, w pobliżu której znajduje się, zajmie jeszcze kilka minut Wodospad Kravice . Miasto Mostar - główny węzeł komunikacyjny z międzynarodowym przez lotnisko także niedaleko Lubuszki, w niecałą godzinę dojadą autobusem lub samochodem do 40 minut.

Любушки - панорама городаЛюбушки - вид на горы за городомОкрестности города
Любушки - статки древней крепостиУлицы городаЦентр города