Sarajewo nazywany "Jerozolimą Europy". Taki pseudonim, który wygrał ze względu na różnorodność wyznawanych religii. Dlatego Sarajewo jest bogate w ciekawe świątynie - meczety, kościoły i kościoły. Ale paleta atrakcji w mieście wykracza poza wyobraźnię turystów. Sarajewo wita gości niesamowitymi naturalnymi miejscami, historycznym i kulturalnym dziedzictwem, a także miejscami, w których wciąż istnieją stare narodowe tradycje.

Wiele atrakcji można zobaczyć wybierając krótkie wycieczki lub spędzając dwa dni w Sarajewie. Przy okazji, pytanie "Co zobaczyć w Sarajewie?" Nie powstaniesz, bo na każdym kroku będziesz czekał na ciekawe przedmioty.

Romeo i Julia Bridge - Romans z Sarajewa

W centrum miasta znajduje się most Vrbanya, którego drugie imię to Suadi i Olga. Ale jest znany wśród turystów jako most Romea i Julii. Mówimy o prawdziwych bohaterach, praktycznie naszych współczesnych. W maju 1993 r. Para została zastrzelona na moście Vrbanya, Bosniak Admira Ismich i Serb Boshko Brkić. Po oblężeniu chcieli opuścić miasto, ale zginęli. Para, której miłość nie była utrudniona przez różnice etniczne, stała się legendą i symbolem cierpienia ludzi, z jednej i drugiej strony konfliktu. Dziś most Romea i Julii jest ulubionym miejscem dla miłośników, którzy składają kwiaty lub stoją w pobliżu tablicy z napisem: "Kropla krwi spadła, ale Bośnia nie wyschła". Ale co dziwne, jest poświęcone nieco odmiennemu wydarzeniu, z powodu którego most otrzymał swoją drugą oficjalną nazwę. W kwietniu 1992 r. Podczas pokojowej demonstracji żołnierze zabili Suadę Dilberovich i Olgę Susich. Wszystkie tragiczne wydarzenia na moście wiążą się z działaniami wojskowymi w Sarajewie, dlatego lokalni mieszkańcy nie oddzielają ich od siebie, a idąc na most, przypominają tragiczną wojnę pod koniec ubiegłego wieku.

Мост Врбанья

Muzea Sarajewo

Sarajewo jest bogate w muzea. W odległości pięćdziesięciu metrów znajdują się dwa najważniejsze muzea stolicy - Muzeum Historyczne Bośni i Hercegowiny oraz Muzeum Narodowe . Pierwszy jest pełen ciekawych eksponatów, które opowiadają o wojnie w Bośni. Samo muzeum znajduje się w budynku wybudowanym w czasach socjalizmu. W niewielkich halach przechowywanych jest nie tyle przedmiotów, które mówią o tym okresie, a niektórzy turyści nawet na to narzekają. Ale wspomnienia miejscowych mieszkańców są wciąż świeżymi wspomnieniami, więc nie ma potrzeby robienia małych rzeczy.

Muzeum Narodowe zachowuje w sobie najcenniejsze eksponaty kraju - są to artefakty uzyskane podczas wykopalisk, przedmiotów sztuki, artykułów gospodarstwa domowego z różnych czasów i wiele innych.

Najbardziej niesamowite muzeum Dom Muzeum Svrzo który został zbudowany w okresie Imperium Osmańskiego. Jego wartość jest taka, że ​​jest oryginalna, nie została przebudowana ani odtworzona. W tym budynku wszystko jest interesujące - jak jest zbudowany i jaki jest jego stan wewnętrzny. Dom podzielony jest na dwie części - dla mężczyzn i kobiet. To potwierdza, że ​​styl rodzinny w tamtych czasach nosił patriarchalny styl. Wnętrze domu zapewnia gościom pełny obraz tego, jak bogaci muzułmanie żyli od dość długiego okresu od XVIII do XIX wieku.

Na dziedzińcu muzeum Svrzo znajduje się fontanna i ogród, które zostały zbudowane równocześnie z domem, więc stanowią także ogromną wartość.

Исторический музей Боснии и ГерцеговиныНациональный музейДом-музей Svrzo

Świątynie i katedry

Głównym punktem architektonicznym Federalnego Sarajewa jest Katedra Najświętszego Serca Pana Jezusa . Został wzniesiony w 1889 roku przez włoskiego architekta. Styl świątyni został wybrany neogotycki z elementami kultury romańskiej. Na uwagę zasługuje katedra Notre Dame. To on zainspirował architekta Josipa Vance'a do stworzenia katedry. Budynek świątyni jest symbolem miasta, dlatego jest przedstawiony na fladze.

Bośnia i Hercegowina - To kraj, w którym katolicy, prawosławni i muzułmanie żyją spokojnie w sąsiedztwie. Dlatego w Sarajewie znajduje się kilka największych świątyń, wyznawanych przez ludność religii. Tak więc w Sarajewie znajduje się świątynia o majestatycznym imieniu. Meczet cesarza . Jest to jeden z najpiękniejszych budynków w regionie. Ogromny kompleks, którego główną dekoracją są freski, makiety i mozaiki. Kolejną cechą unikalnego meczetu jest cmentarz, w którym pochowane są najważniejsze osobistości z czasów imperium osmańskiego.

Najbardziej znana cerkiew w Sarajewie Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny . Został zbudowany w latach 60-tych XIX wieku. Świątynia ma ogromną wartość - są to ikony przywiezione z Rosji w 1873 roku przez Archimandrytę.

Кафедральный собор святого сердца ИисусаИмператорская мечетьСоборная церковь Рождества Пресвятой Богородицы

Rzeka Neretwa

Duma Sarajewa, darowana przez naturę, jest Rzeka Neretwa co dzieli miasto na dwie połowy. W wąskim i głębokim wąwozie płynie strumień bardzo czystej i zimnej wody. Miasto jest ustawione po obu stronach rzeki, co nie jest przypadkowe. Wąski strumień szybko zmienia się w szeroką dolinę, która od dawna słynie z płodności. Ale w historii świata rzeka została zauważona zupełnie inaczej - przez tragiczne fakty. W 1943 r. Miała miejsce "Bitwa nad Neretvą". Legendarnym wydarzeniem była fabuła najbardziej budżetowego jugosłowiańskiego filmu.

Река Неретва

Zabytkowe centrum Sarajewa

Sercem Sarajewa jest historyczne centrum, które jest starożytną częścią miasta. Został przebudowany w czasie istnienia Imperium Osmańskiego. Wyjątkowość tego miejsca tkwi przede wszystkim w architekturze, która pochłonęła cechy wschodnie i zachodnie. Część budynków powstała dzięki interwencji Austro-Węgier, w samym sercu historycznej części miasta znajduje się fontanna, a także Plac gołębi co zawsze jest dużo ptaków. Zaskakujące jest to, że po stuleciach życie na starych ulicach nie zmieniło swojego kierunku. Rzemieślnicy nadal pracują w swoich małych warsztatach, tworząc unikalne produkty.

Możesz chodzić po mieście na własną rękę lub z przewodnikiem, w każdym razie spacer po brukowanych ulicach czasów osmańskich jest zawsze fascynujący.

Голубиная площадь

Zoo w Sarajewie

Zoo w Sarajewie ma niesamowitą historię wśród takich jak on. Zostało odkryte w połowie ubiegłego wieku, a kilka lat później zawierało 150 gatunków zwierząt. Osiem i pół hektara zamieszkiwały różne zwierzęta, zoo było bardzo popularne w Europie. Ale wojna, która rozpoczęła się nieco ponad dwadzieścia lat temu, zniszczyła to niesamowite miejsce. Zwierzęta nie mogły przetrwać głodu i łuskania. Całkowicie opróżnione zoo w Sarajewie w 1995 roku, kiedy to ostatnie zwierzę zmarło - niedźwiedź. W 1999 roku zaczęło się odzyskiwać, na początku prac budowlanych prowadzono, a kiedy kończyły się zwierzęta zaczęły pojawiać się w komórkach. Obecnie w zoo jest około 40 gatunków zwierząt, ale administracja nie zatrzymuje się na tym i przygotowuje się do otwarcia ogromnego terrarium o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. m. Będą "wielkie koty" - lwy, tygrysy, kuguary itp.

Сараевский зоопарк