Travnik - miasto ze starą architekturą. Położony w centralnej części stanu Bośnia i Getżegovina , jest centrum administracyjnym bośniackiego kantonu. Zakłada się, że nazwa pochodzi od trawiastego miejsca lub pastwiska. To stosunkowo małe miasteczko stało się najbardziej znane w średniowieczu, a jednocześnie zyskało ważne znaczenie strategiczne i polityczne. Liczba mieszkańców wynosi nieco ponad 55 tysięcy.

Historia edukacji

Travnik to miasto-twierdza, założone na początku XI wieku w bardzo udanym miejscu. Wznosi się na jednym ze wzgórz masywu Vlasic. Pierwsze wzmianki o nim znajdują się w 1463 roku i ograniczają się do wyglądu tureckiego sułtana Mohameda II. Chociaż technika wykonania twierdzy została zbudowana na długo przed pojawieniem się Turków w Bośni. Kolejna stara wzmianka o mieście znajduje się w węgiersko-tureckim traktacie, który pochodzi z 1503 roku. Od początku XVIII wieku. Travnik stał się rezydencją bośniackich wezyrów i przez długi czas posiadał nieoficjalną nazwę "Europejski Stambuł".

Osmańska okupacja przyniosła miastu korzyść. W tym czasie stał się centrum handlowym i komercyjnym. Podbój Bośni i Hercegowiny przez Austro-Węgier również pozostawił po sobie ślad - Travnik zaczął się rozwijać w stylu europejskim. W tym czasie otwarto kolej, elektryczność, publiczne instytucje edukacyjne (szkoły, gimnazjum).

Podczas wojny, na początku lat 90. ubiegłego stulecia, miasto ucierpiało tak bardzo, że wiele dzielnic mieszkalnych i budynków administracyjnych zostało zniszczonych. Prace konserwatorskie są w toku.

Lokalizacja i klimat

Travnik znajduje się na wysokości 514 metrów nad poziomem morza, w wielkiej Dolinie Lavshinskaya, przez którą przepływa rzeka Lavshi, która wpada do rzeki Bosna. Dolina Lavshinskaya łączy dolinę Bosnas na wschodzie i dolinę Vbras na zachodzie. Travnik znajduje się w centralnej historycznej części Bośni, niedaleko Sarajewa.

Klimat jest umiarkowany kontynentalny. Temperatura latem osiąga +25 ° С, a temperatura zimowa spada do -7 ° С. Ilość opadów zależy od miejsca ich opadów - na wschodnich i zachodnich stokach - i waha się od 500 do 1500 mm rocznie. Najczęściej pada latem i wczesną zimą.

Zabytki

Jedną z głównych atrakcji można nazwać staromiejską fortecę Stari Grad Kastel , zbudowaną w XIV wieku, przed okupacją Bośni przez Turków. Niedawno przeszła kompletną renowację (1999). Ze wzgórza, na którym zbudowano fortecę, otwiera się malowniczy widok na okolicę. Oprócz muzeum, które znajduje się tutaj, przyjeżdżają tu wystawy czasowe.

Travnik - ojczysta góra słynnego jugosłowiańskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Ivo Andrica. Najbardziej znane dzieła "Kronika Travnitskaya" i "Most na Drinie" żywo opisują czasy Imperium Osmańskiego. Teraz w domu Andricha znajduje się muzeum pamięci wielkiego pisarza.

Niedaleko od góry Vlašić, naturalne źródło, Plava-woda , jest wydobywane ze skały, co oznacza błękitną wodę. W rzeczywistości woda jest wrząca, a następnie nieco uspokaja się, a następnie płynnie spływa po kamieniach do rzeki Lashva. To źródło jest jednym z najbardziej ulubionych miejsc rekreacji dla wszystkich mieszkańców miasta. Jest fajny i przyjemny nawet w najgorętszym letnim czasie. Powstałe tutaj restauracje i kawiarnie przyciągają wielu turystów z różnych krajów. Legendarna kawiarnia "Lutvina Kava" działa już prawie dwa wieki. Przez kogo został zbudowany, nikt nie pamięta, tak dawno temu. Nie ma praktycznie żadnych darmowych stołów, szczególnie każdy lubi Chevalowe kiełbaski (lub chevapy), które są umiejętnie przygotowane przez lokalnych kucharzy.

Jaskrawą atrakcję miasta można nazwać Sharena Jamia , co oznacza Jasny Meczet. Został zbudowany w 1757 roku. Nazwa Pestor pochodzi od malowniczych murów. Podczas budowy zostały pokryte rzeźbionymi drewnianymi detalami i pomalowane muzułmańskimi ornamentami.

Jak się tam dostać?

Do Travnik można dojechać na kilka sposobów: autobusem, który regularnie wyjeżdża Sarajewo lub na autostradzie E661 na wynajętym samochodzie. Droga jest dobra, więc czas jazdy nie będzie dłuższy niż półtorej godziny.

Источник Плава Вода в ТравникеКрепость в ТравникеКрепостной минарет