Mostar jest miastem w Bośnia i Hercegowina , centrum administracyjne społeczności homonimicznej. Ponadto miasto ma nieoficjalny status - historyczne centrum Hercegowiny. Taki głośny tytuł jest potwierdzony dużą liczbą punkty orientacyjne , z których wiele ma światową wartość historyczną.

Populacja

Mostar zajmuje czwarte miejsce w Bośni pod względem liczby osób. W 2003 r. Liczba mieszkańców wynosiła prawie 110 tys., Z roku na rok ta liczba nieznacznie się zmienia, ale ogólnie rzecz biorąc pozostaje stabilna. Początkowo miasto podzielono na dwie części, z których każda była wspólnotą religijną. Po jednej stronie rzeki Bośniacy, którzy praktykowali wiarę muzułmańską, budowali swój styl życia, a po drugiej Chorwaci, którzy byli katolikami. Rzeka Neretwa było jak granica między nimi, podczas gdy postawa społeczności była tolerancyjna, a nie wroga. Dzisiaj chrześcijanie i muzułmanie nadal mieszkają w Mostarze. Pozornie trudno je rozróżnić, ponieważ są one zgodne z nowoczesną modą w ubraniach. I nie ma między nimi nienawiści ani nieporozumień, więc powietrze Mostaru jest przesycone tolerancją i życzliwością, bez względu na religię.

Jeśli mówimy o pochodzeniu etnicznym, to Chorwaci tutaj są nieco ponad 50%, Bośniacy 45%, a pozostała populacja to Serbowie, z czego nie więcej niż 4%.

Население Мостара

Ekonomia większości

Gospodarka społeczności opiera się na kilku obszarach produkcji, dzięki czemu Mostar należy do miast bośniackich o wysokim poziomie gospodarki. Na terenie gminy znajdują się zakłady zajmujące się produkcją aluminium, boksytu i energii wodnej. Niewiele istotną rolę w kształtowaniu gospodarki odgrywały winnice położone na zboczach górskich. Łagodny klimat, a nie kapryśna pogoda w Mostarze spowodowały doskonałe plony i rozwój winiarstwa. Lokalne wino uważane jest za niemal atrakcję turystyczną, rzadki turysta opuszcza te miejsca bez kupowania butelki szlachetnego napoju.

Виноградники МостараВинодельня Мостара

Miasto jest także ważnym węzłem komunikacyjnym, który kilka wieków temu zapewnił miejscowej ludności pełne życie. Dziś fakt ten stanowi znaczący wkład w gospodarkę Mostaru.

Co zobaczyć w Mostarze?

Miasto ma wielką wartość dla historyków i jest niemal narodową dumą, więc turyści zawsze będą mieli coś do zobaczenia. Zdjęcie stare miasto Mostar Często zdobią książki historyczne Bośni i Hercegowiny, przewodniki turystyczne i broszury podróżne. A to nie jest przypadkowe, ponieważ zabytki Mostaru Jest to w przeważającej części historyczne dziedzictwo Bośni.

  1. Najpierw należy zapoznać się z interesującymi miejscami w mieście Stary Most nad rzeką Neretva. Został zbudowany przez Turków w połowie XVI wieku. Podczas wojny w Bośni, która wstrząsnęła całym światem nieco ponad dwadzieścia lat temu, struktura została zniszczona. Ale most jest tak ważny dla Bośni, że dziesięć lat temu zaczęto go zbierać krok po kroku, podnosząc wszystkie jego elementy z dna rzeki. Co osiągnęło maksymalne podobieństwo przywróconego mostu z jego pierwotnym wyglądem. Nawiasem mówiąc, Stary Most jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest symbolem początku spokojnego życia.
  2. Mostar składa się z wąskich kamiennych uliczek, ukrytych w wielu niesamowitych zabytkach. Po zwiedzeniu legendarnego mostu powinieneś najpierw dojść pieszo Stary bazar położony w samym sercu miasta. Co może być ekscytującym spacerem po brukowanej ulicy, której kamienie zostały niegdyś zadeptane przez kupców z najlepszymi towarami na Bałkanach. Tutaj możesz kupić ciekawe pamiątki, ponieważ rynek jest nadal aktywny.
  3. Następnym miejscem, które powinieneś odwiedzić, jest Turecki dom Kaitaz . Budynek pochodzi z XV wieku i, co zaskakujące, doskonale zachował się do dnia dzisiejszego. Kaitaz House to jeden z najpiękniejszych domów w Bośni i próba architektury osmańskiej, która jest jeszcze bardziej interesująca.
  4. Турецкий дом КайтазаТурецкий дом Кайтаза - двор
  5. Mostar ma również nowszy, ale nie mniej znaczący budynek. Pałac Tito , Jugosłowiański przywódca Josip Broz Tito. Ale pomimo znaczenia struktury, po zniszczeniach podczas II wojny światowej, nigdy nie została przywrócona. Dziś Pałac jest bardziej jak ruina, a jego znaczenie we współczesnej historii nie zmniejszyło się, ale raczej podkreśla tragedię wydarzeń z połowy ubiegłego wieku.
  6. Дворец Тито
  7. W centrum miasta pomiędzy legendarnymi placami Noble i Spanish znajduje się park miejski Zrinjevac . Warto odwiedzić, jeśli zdecydujesz się zostać w mieście na kilka dni. Park jest obsługiwany przez władze lokalne, więc jest doskonałym miejscem do rozrywki i rekreacji.
  8. Wśród atrakcji przyrodniczych warto zwrócić uwagę Rzeka Radobolya , który jest jednym z wielu dopływów Neretwy i jest niezwykły ze względu na jego piękno. Ponadto jest nad nim rzucany Most krzywej . Nazwa mostu usprawiedliwia jego kształt, co czyni go niezwykłym. Turyści lubią robić zdjęcia w rejonie mostu, bo tu rzeka jest najbardziej malownicza. Innym naturalnym obiektem, który zasługuje na uwagę turystów szum górski . Jego wysokość wynosi 1280 metrów. Góra zyskała popularność dzięki jej uległości, nawet doświadczeni turyści nie podchodzą do niego. Ale powstają nie tylko, aby zobaczyć panoramę z udziałem Mostaru, ale także "zapoznać się" z najbardziej odległym punktem miasta - dużym białym krzyżem, którego wysokość wynosi 33 metry. Jest symbolem wiary katolickiej we wspólnocie i jest widoczny z dowolnego miejsca w Mostarze.
Мостар - старый мостМостар - гора Hum

Komunikat transportowy

Jak już wspomniano, Mostar jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Międzynarodowa droga M-17 przebiega przez miasto, a także najważniejsza droga w Bośnia i Hercegowina łączenie głównych portów z Mostarem i Sarajewo . Ponadto przez Mostar przechodzi najważniejszy oddział kolejowy, Ploce-Mostar-Sarajewo. Miasto ma jeden dworzec kolejowy i dwa przystanki autobusowe, więc dotarcie do miasta nie jest trudne.

Komunikacja w komunikacji miejskiej jest nie mniej rozwinięta. Wszystkie autobusy Mostaru mają kolor żółty, co pozwala szybko rozpoznać, który z nich jest transportem miejskim, a który mija. Międzynarodowy transport drogowy jest realizowany przez cztery firmy. Ze względu na konkurencję ceny za usługi można uznać za oszczędne.

Hotele i restauracje

Mostar to miejscowość wypoczynkowa, więc jest tu kilka pięknych hoteli, w których spotka się bośniacka gościnność i europejska obsługa. W historycznej części miasta znajduje się mały trzypiętrowy hotel Motel Emen, który ma zielony ogród i skromne pokoje. To miejsce jest prawdopodobnie przesiąknięte historią. Zakwaterowanie tutaj kosztuje około 60.e. dziennie.

Prawie wszystkie apartamenty w hotelu Pellegrino znajdują się w centrum Mostaru. Najważniejszym punktem hotelu jest panoramiczny widok na miasto, które otwiera się z wyższych pięter hotelu. Przeciętnie hotel kosztuje 70 USD. dziennie.

Dla miłośników turystyki wiejskiej polecamy pobyt w Motelu Sunce, położonym 25 km od Mostaru. Pokój hotelowy nie przekracza 100 USD. za noc. Za taką cenę dostajesz przestronne pokoje, doskonałą obsługę, restaurację na parterze i, oczywiście, czyste, wiejskie powietrze.

Отель Motel EmenОтель Motel SunceОтель Hotel Pellegrino

Jeśli chodzi o restauracje, Mostar jest miastem, w którym miejsca do jedzenia powinny być wybierane nie tylko na pyszne dania, ale także na miejsce, w którym się znajduje. Na tej podstawie radzimy odwiedzić Hindin Han, z jego werandy roztacza się piękny widok Neretva i stare miasto. Średnia opłata w restauracji wynosi 20-30 euro za osobę. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić to niesamowite miejsce, pamiętaj o zarezerwowaniu stolika.

Warto również zwrócić uwagę na wybór lokalnych mieszkańców, ponieważ nie mogą się mylić. Restauracja Megi jest ulubionym miejscem dla mieszkańców Mostaru. W restauracji serwowane są dania kuchni włoskiej.

Lokalna kuchnia lepiej jest wypróbować w Sadrav, który znajduje się w centrum starego miasta. Trudno znaleźć bardziej kolorowe miejsca. Restauracja ma dużą salę na otwartym powietrzu. W tej instytucji lokalne wina smakują znacznie lepiej, poza tym barman zaoferuje ci tylko najlepsze z nich.

Ресторан Hindin HanРесторан MegiРесторан Sadrav

Jak się tam dostać?

W Mostarze możesz przyjechać autobusem z dowolnego miasta w Bośni. W centrum znajdują się stacje auto i kolejowe, z których można również korzystać. Podróż z Sarajewa do Mostaru zajmie nie więcej niż dwie i pół godziny. Jeśli wybierzesz pociąg jako transport, będziesz miał okazję zobaczyć najbardziej malownicze okolice miasta, które z pewnością podbiją Cię swoim pięknem.