Doboj jest jednym z 6 regionów Republiki Serbskiej położonych w północno-wschodniej części kraju. Jest to także społeczność i miasto Doboj, położone na wysokości 146 m. ​​Społeczność obejmuje 83 miejscowości, a region zrzesza 8 społeczności.

Szczególne położenie geograficzne Doboj (na lewym brzegu rzeki Bośni, u zbiegu rzek Usora i Spreca) odegrało ważną rolę w jego rozwoju jako dużego ośrodka o rozwiniętych połączeniach drogowych i kolejowych. Już w 1864 roku żwirowa droga wiodąca z Brod do Sarajewo W 1979 r. uruchomiono kolej wąskotorową Brod-Doboi iw ciągu kilku miesięcy miasto było już połączone koleją z Sarajewem. Dzisiaj Doboj jest jednym z największych węzłów kolejowych. I nie tylko tętnica transportowa. Jest to centrum kulturalne z zabytkami, istnieje wiele instytucji szkolnictwa wyższego.

Добой - один из самых красивый городов Боснии Historia miasta

Oficjalna historia tego miasta sięga XIII wieku, kiedy zbudowano fortecę, by kontrolować ważne drogi, które zbiegały się w tej części doliny. Bośnia .

Gdy Doboj został zdobyty przez Turków, zburzyli kościół chrześcijański, a na jego miejscu zbudowano pierwszy meczet. Liczba domów w tym okresie ledwo się podwoiła. Było wiele powodów, ale najważniejsze jest to, że Doboi stał się regionem przygranicznym.

W XIX wieku. są znaczące zmiany. Imperium tureckie z ideologią wschodnią zostało zastąpione przez Austro-Węgry nowymi poglądami na temat rozwoju gospodarczego. Wraz z budową kolejki wąskotorowej Pannonia - Wybrzeże, dolina rzeki Bośni (na której znajduje się miasto) została włączona do sieci komunikacji europejskiej. Rozpoczęła się nowa runda rozwoju miasta. Powstaje serbski kościół prawosławny, dwa kolejne rynki, budowana jest ulica prowadząca do stacji kolejowej i mostu na rzece Bośnia. Wielu zagranicznych ekspertów zapraszanych jest na tereny nie rozwinięte w Doboj, a dla nich budowany jest także blok 30 domów. W 1892 r. Wybudowano małą cukrownię. Nowe domy zaczęły pojawiać się jedna po drugiej, miasto powoli zaczęło się rozszerzać do nowoczesnych granic.

Добой - вид на город Zabytki w Doboj

Ze względu na długą historię miasto ma wiele atrakcji:

  1. Chcę tylko nazwać fortecę Doboj . Ona, jak już wspomniano, została zbudowana na początku XIII wieku na miejscu starego zamku. W XV wieku wzmocniono mury i dodano do armii kilka armat. Twierdza została zaatakowana więcej niż jeden raz, została spalona i ponownie odbudowana. Nic więc dziwnego, że miejscowi twierdzą, że widzą duchy średniowiecznych żołnierzy. Dziś twierdza Doboj utraciła swoje znaczenie militarne, została zrekonstruowana i wykorzystana jako obiekt turystyczny i kulturalny - zachwyca piękną panoramą, odbywają się różnego rodzaju spektakle teatralne, wieczory poetyckie, a nawet wesela.
  2. Крепость ДобояВид на город с крепости Добоя
  3. Jeśli zamierzasz wziąć udział w jakiejkolwiek wystawie lub festiwalu, najprawdopodobniej będziesz musiał odwiedzić Centrum Kultury i Edukacji , wybudowane w 1953 roku, znajdujące się w Doboy, ul. Kneza Lazara, 6. Przez telefon (+387) 53226688 możesz określić, czy wydarzenia mają właśnie miejsce.
  4. Kolejnym obiektem kulturalnym jest muzeum regionalne . Przez pół wieku jego istnienia i pracy gromadzono bogaty zbiór przedmiotów z dziedziny archeologii, etnologii i historii. Znajduje się na ulicy Vidovdansk, w pobliżu skrzyżowania z ulicą. Svetog - Sava.
  5. Biblioteka Narodowa Doboj została uznana za najlepszą bibliotekę Republiki Serbskiej w 2006 roku. Jest otwarta dla zwiedzających od 7 rano do 20 po południu, aw soboty od 7 do 14, a jeśli nie tylko relaksujesz, ale także prowadzisz badania, szukasz informacji, to warto odwiedzić , tym bardziej, że jest naprzeciwko Muzeum Regionalnego.

Jeśli lubisz budynki religijne, pamiętaj, że w Doboj znajdziesz budynki zarówno parafian muzułmańskich, katolickich, jak i prawosławnych, a nie w liczbie pojedynczej. Meczety znajdują się przy ul.Oslobodilachka, 1, na ulicy. Pop Ljubina. Jeśli chodzi o kościoły chrześcijańskie, to: Kościół św. Piotra i Pawła, zbudowany w 1936 r., Położony przy ul. Basil Ostrovsky, Kościół katolicki na ulicy Kraљa Alexander. Miasto ma także żydowskie centrum kulturalne.

Мечеть в Добое Jak się tam dostać?

Niestety w Doboj nie ma lotniska, ale można do niego łatwo dojechać koleją lub drogą.