W północno-zachodniej części Republiki Srpskiej znajduje się gmina Dervent, która zrzesza 57 osad. Jego centrum - tytułowe miasto - znajduje się nad rzeką Sawą. Co zobaczy turysta, który odwiedził ten region?

Co jest niezwykłego w tej dzielnicy?

Gmina "zdobyła" niewielkie terytorium Motayitsa - niewielkiego pasma górskiego, którego najwyższy (652m) znajduje się w sąsiedniej dzielnicy. Dlatego decydując się na zwiedzenie tego grzbietu, na końcu drogi możesz znaleźć się w innej społeczności.

Панорама Дервенты

A nad terytorium Derava przepływy Sawy. Jest to również granica między Bośnia i Hercegowina i Chorwacja. Jest inna rzeka - prawy dopływ Sawy - Ukriny. Nie, nie dzieli tych dwóch stanów, ale jest także niezwykły. Jest od źródła do ujścia - płynie przez terytorium Republiki Serbskiej. Na uwagę zasługuje fakt, że w wodach etyki rzek znajdują się wodospady - Vodeni cvijet - kwiaty wodne (choć są to owady). Na początku i w połowie sierpnia Ukrina zaczyna się rozwijać - kolorowe owady roją się nad powierzchnią, składają jaja w ciągu dnia, a potem umierają. A larwa do wyjęcia z wody zajmie ponad rok. Dlatego dorośli nawet nie jedzą - cieszą się krótkim życiem.

Гостиница в Дервенте

Dla myśliwych i rybaków

Część terenów łowieckich w Motayitsa znajduje się na terenie gminy Derventa. Są tu jelenie, króliki, dziki, dzikie kaczki, bażanty, a także drapieżniki: lisy, kuny, dzikie koty i jastrzębie. Istnieją również warunki na spędzenie nocy - specjalne loże myśliwskie. Dlatego też, jeśli jesteś łowcą, telefon Stowarzyszenia Łowców "Motayitsa" w Derventa będzie bez wątpienia przydatny dla Ciebie - (+387) 53333302.

Ponieważ tutaj płyną dwie rzeki, wtedy będzie okupacja dla rybaka. Możesz złapać brązowego byka, suma, karpia, karpia, sielawy, płoci, loszka, leszcza, okonia. Nie ma sensu wymieniać wszystkich ryb - jest ich dużo, które można zobaczyć samemu, jeśli nie zapomnisz wziąć wędki lub spinningu. A jeśli nagle chcesz wziąć udział w zawodach wędkarskich, telefonicznie (+387) 53334667 możesz sprawdzić w Stowarzyszeniu wędkarstwa sportowego Ukrina aktualne informacje na temat miejsca i dat.

Kalendarz wydarzeń Dervent

  1. W ciągu roku w mieście Derventa odbywają się liczne festiwale. Jeśli odwiedzicie tę okolicę na Wielkanoc, jest szansa, aby dostać się na "Creative Flea Market" - wydarzenie kulturalne mające na celu rozwój potencjału młodych ludzi.
  2. Jeśli jedziecie w maju, odbędzie się festiwal humorystyczny "Dzieciom uśmiech" i twórczość dzieci, który odbywa się od 2005 roku. Pod koniec czerwca lub na początku lipca odbywa się impreza łącząca jazdę na rowerze i zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym i historycznym wzdłuż doliny rzeki Ukriny. do udziału, niż spojrzeć z boku.
  3. Od 2001 roku wieczory poetyckie odbyły się na początku sierpnia, a jeśli jesteś amatorem alternatywnych grup muzycznych, warto odwiedzić Ośrodek Patkavachu, położony w gminie Derventa, gdzie odbywa się festiwal Dak bič.
  4. W październiku Twoja uwaga może przyciągnąć Bosiljkovanje - międzynarodowy festiwal folklorystyczny, a także wystawy, których celem jest wprowadzenie kultury odwiedzania kolektywów do mieszkańców gminy.
  5. Ale miłośnicy sportu, którzy przybyli na Derventę w grudniu, będą mogli odwiedzić Derventa Futsal - sportowy turniej piłki nożnej, który jednoczy drużyny z regionu. Ale kiedy decydujesz się na przyjazd, czy to latem, wiosną czy jesienią, a nawet zimą, natura Bośni i Hercegowiny, a zwłaszcza dzielnica Derwenta, nie pozostawi cię obojętnym.
Улицы Дервенты

Derventa to miasto

Według niektórych źródeł miasto zostało założone przed 17 stuleciem i jest w nim tyle zabytków, że można o nim pamiętać, a nie połączyć się z innymi miastami Bośni i Hercegowiny.

Warto zobaczyć kościół Wniebowzięcia NMP na Placu Prawosławnym w Derwencie. Świątynia poświęcona jest wszystkim poległym serbskim żołnierzom z poprzednich wojen patriotycznych i konsekrowanych w 2010 roku. Wysokość centralnej kopuły dochodzi do 27 metrów, a dzwonnica - 47 m. Na terenie kościoła znajduje się krypta. W bezpośrednim sąsiedztwie świątyni znajduje się pomnik poległych bojowników podczas wojny 1992-1995.

Храм Дервенты

W Derwent znajduje się kościół katolicki św. Jerzego Męczennika , znajduje się on również w centrum miasta. Od 1882 roku Kościół św. Wincentego stoi w tym samym miejscu, które zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Został on zbudowany ponownie i ponownie został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1969 roku. Budynek nowego kościoła został zbudowany w 1977 roku, ale czy jest to miejsce, czy aura, ale w czasie wojny w 1992 roku już go nie było. I przywrócili budynek tylko w 2008 roku. Obok kościoła stoi pomnik św. Jerzego Męczennika.

Pod koniec XVI wieku powstał Meczet Miejski - meczet Ali-Aga, który również znajduje się w centrum miasta Dervente. Został zrekonstruowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, więc zobaczysz już zaktualizowany. Budynek ma dwa rzędy okien i jest pokryty czterospadowym dachem. Jest ośmioboczny grobowiec.

Jeśli chcesz dostać się do muzeum, odwiedź Bibliotekę Narodową Branko Radičević, która znajduje się również w centrum. Tam zapoznasz się z kilkoma ekspozycjami:

  • archeologiczne (artefakty wykopalisk archeologicznych);
  • geologiczne (różne skały i minerały);
  • historyczne (artykuły gospodarstwa domowego i dokumenty z przeszłości).

A sam budynek Biblioteki Narodowej jest bardzo atrakcyjny.

Jak się tam dostać?

Możesz dostać się do Derventa z miasta Kąpielisko na autostradzie M16.1. To trwa około 2 godzin jazdy samochodem Sarajewo i chcesz obejrzeć tę część Bośnia i Hercegowina , następnie musisz pokonać około 200 km wzdłuż A1 i M17, przez Zenica i Dooboy .