W 1984 r. Serbskie miasto Jahorina grzało na całym świecie, ponieważ odbywały się tam olimpijskie zawody w narciarstwie alpejskim. Od tego czasu minęło ponad 30 lat. Wiele z nich popadło w ruinę, ale to miasto pozostaje ciekawym miejscem dla turystów. Najbliższy lotnisko jest w Sarajewo .

Lokalizacja

Jahorina (Bośnia i Hercegowina) znajduje się w górach, a raczej samo miasto znajduje się na tytułowej górze. Jego wysokość wynosi około 2 km nad poziomem morza, a około pół roku pokrywa go gruba warstwa śniegu. Jahorina jest odpowiednia dla miłośników jazdy na nartach, ale raczej dla doświadczonych. Jest nadal uważany za najlepszy ośrodek narciarski w byłej Jugosławii. Tutaj tylko turyści często wybierają leniwe leżenie na plaży, a nie aktywny wypoczynek, a więc niechętnie idą tutaj. To prawda, że ​​ci, którzy jeszcze przybyli, pamiętają te przytulne ulice, gościnnych mieszkańców i stosunkowo niskie ceny za wszystko, w tym zakwaterowanie, przez długi czas. Główni odbiorcy w ośrodku - mieszkańcy krajów bałkańskich. Jednak obywatele Rosji są zawsze witani z uśmiechem, dając serdeczne powitanie.

Gdzie iść, co zobaczyć?

Lokalizacja miasta jest bardzo atrakcyjna, w pobliżu są takie ciekawe miejsca jak:

 1. Drvengrad (wieś E. Kusturitsy).
 2. Shargansk osmica (kolejka wąskotorowa, oświetlona w filmie Kusturica "Życie jest jak cud").
 3. Małe miasteczko Pale .
 4. Jaskinie Orlovacha.
 5. Sieć jaskiń Mokro Milyachka o długości ponad 7 km.
 6. Sarajewo jest stolicą Bośni i Hercegowiny (tylko 30 km od Jahoriny).

W samym ośrodku nie ma specjalnych atrakcji. Podstawa Jahorina - stoki narciarskie. Jest ich wiele tutaj:

 • 7 czerwony
 • niewielu czarnych;
 • szlak do jazdy w nocy;
 • 3 niebieskie;
 • 1 dzieci.

Istnieją również stoki i lodowisko. Aby uzyskać ten wspaniały blask na wyciągach, w sumie jest ich 9 - sześciomiejscowy (3 sztuki), dwuosobowy (2), specjalne wyciągi (3 osoby dorosłe i 1 dziecko).

Sezon trwa od listopada do kwietnia. W tej chwili grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 1 do 3 metrów. Olimpijskie stoki narciarskie są utrzymywane w dobrym stanie, są regularnie ratrachat, zainstalowane są armatki śnieżne. Jednak na obiad, ze względu na wielu narciarzy, wciąż się psują, więc najlepszy czas na narty jest wczesnym rankiem.

Większość szlaków jest trudna - kręta, z wzlotami i upadkami, ale są trzy niebieskie i jedna dla dzieci. Są one wystarczające dla początkującego narciarza, który udał się do Jahoriny z dziećmi, aby aktywnie wypoczywać i podziwiać niezapomniane widoki.

Wystarczająco dużo, aby przejść, można iść do lokalnych kawiarni i restauracji, istnieje kilka całkiem przyzwoitych klubów (noc). Dobre spa znajduje się w hotelu "Bistro".

Porcje są ogromne w kawiarniach i restauracjach. Zamawiając jeden dla każdej osoby, nie przegap, w przeciwnym razie będziesz musiał poprosić kelnera, aby owinąć przyzwoitą część obiadu w swoim hotelu.

Gdzie się zatrzymać?

W Jahorina, jako miejsce do spania, znajdują się apartamenty z własnym wyżywieniem, przytulne domki usytuowane pod sosnami, hotele 3-4 gwiazdkowe wyposażone we wszystko, czego potrzeba (obiadokolacja lub tylko śniadanie można zamówić). Wszelkie zakwaterowanie znajduje się nie dalej niż 300 metrów od wyciągów. Niektóre hotele znajdują się prawie na autostradzie.

Średnia cena dla jednej osoby w hotelu trzygwiazdkowym wynosi około 400 euro.

Jak się tam dostać?

Zwykle udają się do Jahoriny przez Sarajewo. Jest to najbliższe lotnisko do miasta (tylko 30 km). Możesz dostać się z Sarajewa do ośrodka taksówką lub wynajętym samochodem. Czas podróży nie jest dłuższy niż pół godziny. Drogi są bardzo przyzwoite, nie ma dużego ruchu. Ta ostatnia opcja będzie bardzo interesująca dla turystów prowadzących aktywny tryb życia. Mając samochód pod ręką, bardzo łatwo jest jeździć wszędzie, w tym zwiedzać - w jaskiniach, Sarajewo , Palais lub klasztor Ostrog w Czarnogórze.

Пейзажи ЯхоринаПодъёмник на склоне ЯхоринаГорнолыжная трасса после траченья