Trebinje - miasto w południowej części Bośnia i Hercegowina . Jest częścią autonomicznej Republiki Serbskiej, ale geograficznie należy do historycznego obszaru Hercegowiny.

Sama nazwa mówi o płodności ziemi tutaj: w tłumaczeniu ze słowiańskiego "terbina" oznacza "oczyszczone miejsce". Trebinje Bośnia i Hercegowina jest jednym z najpiękniejszych miast w kraju. Napływ turystów do miasta praktycznie się nie kończy. Goście z sąsiedniej Chorwacji i Czarnogóry mogą wybrać się na jednodniową wycieczkę do tego przytulnego i przytulnego miasteczka.

Historia Trebinje

W różnych okresach swego życia Trebinje był doświadczonym recesjami i wspinaczkami, pierwszym serbskim księciem, właścicielem bośniackich ziem na wybrzeżu morza, był Vlastimir. Do 1040 r. Serbskie księstwo rozciągało się od Stonu na północy do jeziora Skadar na południu. Podczas krucjaty hrabia Raymond IV z Tuluzy zaanektował miasto do Serbii. Koniec XV wieku. Oznaczało to początek nowej ery w historii Hercegowiny - rządów osmańskich. O tamtych czasach przypominają mury twierdzy Ban Vier na lewym brzegu Trebyshnitsa. Mehmed Pasha Sokolovich z rodziny Arslanaga został zastępcą, który w 1574 r. Nałożył na kamienną kładkę na pamiątkę zmarłego syna. W 1716 r. Trebinje zostaje schwytany przez austro-węgierskiego generała Nasticha i po długim oporze miasto się poddaje. Austro-węgierska dominacja przyniosła pozytywne chwile: miasto wyraźnie się poszerza i rozwija na zachodzie, budowane są parki, szkoły i inne budynki publiczne. Podczas rządów socjalistycznych Josipa Broza Tito Trebinje otrzymuje rozwój przemysłowy. Są kanały, sztuczne jeziora, elektrownia wodna jest w budowie. Spowodowało to duży wzrost populacji. Podczas wojny w Bośni, Trebinje zostało uznane za stolicę samozwańczego serbskiego autonomicznego regionu Hercegowiny.

Klimat Trebinje

Jedno z najbardziej słonecznych miast na Bałkanach - Trebinje, pogoda przez większą część roku jest piękna. Znajduje się w dolinie rzeka Trebisznica , miasto jest chronione przed silnymi wiatrami przez Mount Leotare. Cały rok w Trebinje panuje ciepły, śródziemnomorski klimat, nawet w najgorętsze letnie dni termometr rzadko przekracza 27 stopni.

Trebinje - zwiedzanie miasta

Twoje pytanie "Co zobaczyć w Trebinje" zanim nie wstaniesz, bo musisz wyglądać absolutnie wszystko. W starych domach, które przetrwały do ​​dziś, można dostrzec mieszaninę wschodnich i śródziemnomorskich stylów architektonicznych. Trebinje nazywa się "stolicą słońca i platanów". Te wysokie drzewa są wszędzie. Na przykład w letniej kawiarni Trebinje, największej w byłej Jugosławii, posadzono okrągłą aleję złożoną z 16 drzew. Kolejna nieoficjalna nazwa Trebinje to miasto "trzech religii". W duchu jest to w 100% serbskie i prawosławne miasto. Najbardziej znana cerkiew prawosławna - Hercegovachka-Gracanica , dokładna kopia świątyni Gracanica w Kosowie. Kościół ten został zbudowany w 2000 roku ze środków od ambasadora i dyplomaty serbskiej, emigranta Jovana Dudica, który zapisał swoją fortunę swojemu rodzinnemu miastu. W pobliżu świątyni znajduje się jego grób. Parafianie uwielbiają katedrę świętego Przemienienia Pańskiego (1908), położoną w parku miejskim, w pobliżu murów twierdzy. Katedra katolicka znajduje się w sercu Trebinje, w otoczeniu całego parku platanów. Kilka kilometrów od centrum jest Klasztor Tvrdos 15 wieku, który słynie z niesamowitych winiarzy. Jeśli chodzi o religijne budowle muzułmańskie, podczas wojny w Bośni większość z nich została zniszczona. Dzięki staraniom konserwatorów możliwe było przywrócenie meczet Osmana Paszy Resulbegovic (1726). W pobliżu meczetu jest wspaniała dwójka Arslanagic Bridge , główna historyczna wartość miasta.

Платаны в ТребиньеМонастырь Херцеговачка-ГратчаницаТребинье - старый мост

Trebinje Entertainment

O chodzeniu w Trebinje zdjęcia z miejskich ulic mówią dużo, jeśli chcesz, możesz uzupełnić program kulturalny wizytą w Muzeum Hercegowiny - ekscytującej kolekcji zbiorów stanowisk archeologicznych, w tym rzeźby rzymskiej. Egzamin potrwa około dwóch godzin. W pobliżu muzeum znajduje się niewielki budynek z tajemniczym napisem "Stacja Trebinje". Jest to ostatnia pozostała stacja poczty gołębi z całej sieci. Obecnie taki sposób dostawy nie jest uważany za najbardziej niezawodny, dlatego stacja funkcjonuje jako muzeum.

Требинье - старинная архитектураУлица Йована ДудичаМузей голубиной почты

Hotele, restauracje i sklepy w Trebinje

Hotele w Trebinje są reprezentowane przez kilka hoteli 4 *, takich jak Leotar lub Platani. W hotelach są restauracje. Goście miasta na przekąski wybierają lokalną restaurację Restorant MG lub pizzerię. Pizzeria i Cancello. W tym słonecznym granacie terytorium, pomarańcze, figi, czereśnie, oliwki, grejpfruty i inne drzewa owocowe dobrze rosną, więc świeże lokalne owoce są prawie zawsze w menu. W Trebinje nie ma dużych centrów handlowych, ale sklepy z pamiątkami na Starym Mieście oferują szeroki wybór produktów tematycznych.

Jak się tam dostać?

Możesz dostać się do Trebinje tylko autobusem lub samochodem. Przystanek autobusowy znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, obok niego - duży parking. Zorganizowano regularny transport Sarajewo droga do Trebinje ze stolicy zajmie około trzech godzin.

Требинье - городская застройкаТребинье - река ДринаТребинье - центр
Требинье - въезд в старый городСтарый городХолм Срквина