Hercegovachka-Gracanica w Bośnia i Hercegowina Jest cały kompleks klasztorny, położony na Krkvine Hill nad miastem Trebinje . Został zbudowany w 2000 roku na polecenie poety Jovana Ducicia, który w tym celu zapisał dużą sumę pieniędzy.

Zespół klasztorny Hercegovachka-Gracanica jest popularnym celem turystycznym z kilku powodów:

  1. Znajduje się na szczycie jednego z sześciu wzgórz otaczających Trebinje, a stąd można podziwiać panoramiczne widoki na miasto, fascynujące jego pięknem.
  2. Klasztor Hercegovachka-Gračanica ma ciekawą i bogatą historię.
  3. Duże i zadbane terytorium. Tutaj możesz podziwiać krajobraz, odwiedzić mały amfiteatr, zrelaksować się wśród kwiatów i zieleni, zjeść przekąskę w kawiarni, a nawet kupić pamiątki z pamięci.
Вид на город со смотровой площадкиВид сверху на монастырский комплекс Херцеговачка-ГрачаницаПодъем к комплексу Херцеговочка-Грачаница

Historia Hercegovaca-Gracanicy

Historia tej cerkwi związana jest z imieniem rodowitego poety Jovana Ducicia, który dużo podróżował w naturze swoich działań, mieszkał w innych krajach, ale nigdy nie zapomniał swojej ojczyzny. Pracował jako dyplomata i stale przekazywał pieniądze ze swoich oszczędności na rzecz swojego kraju. Na jego pieniądze zbudowano ponad 70 zabytków kultury. Ostatnie lata swojego życia, Jovan Ducic spędził w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 1943 r., Pozostawiając po sobie testament w postaci dużej sumy pieniędzy na budowę kościoła, osobistej biblioteki z rzadkimi kopiami książek i życzeń, które pochowano w jego rodzinnej krainie. Przez długi czas nikt nie wiedział o woli zmarłego, dopóki jeden z emigrantów przypadkiem nie natknął się na notatki, studiując biografię i życie rodaka w archiwach. Postanowił spełnić wolę zmarłego. Tak więc kompleks został zbudowany, a resztki zmarłych zostały przetransportowane i ponownie pochowane w murach klasztoru. Dlatego klasztor Hercegovachka-Gracanica to nie tylko obiekt religijny, ale także miejsce pamięci o poecie ludowym.

Сербский поэт и просветитель Йован Дучич

Kompleks kościelny Hertsegovachka-Gracanica

Kościół Hercegovac-Gračanica ma oficjalną nazwę - Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny . Został zbudowany w 2000 roku i jest kopią serbskiego klasztoru Gracanica w Kosowie i Methija, zbudowanego w XIV wieku i obecnie chronionego przez światową organizację UNESCO. Kiedy zbudowano kościół Najświętszego Theotokos, pierwszy kamień złożony w fundamencie został przywieziony z Kosowa.

Храм Благовещения Пресвятой БогородицыМонастырь Грачаница в Косове

Lokalizacja klasztoru nie została wybrana przypadkowo. Wzgórze Crkvine zawsze uważane było za miejsce święte i było szczególnie cenione przez mieszkańców miasta. Wcześniej w XIII wieku zbudowano tutaj kościół św. Michała, ale został on zniszczony.

Klasztor Hercegovachka-Gracanica zbudowany jest z 16 kolumn, z których tylko jedna ma kształt prostokąta, a reszta - okrągłą. Wystrój wnętrza jest bardzo jasny i kolorowy, ale bez zbędnego splendoru i pompatyczności.

W pobliżu znajduje się wysoka dzwonnica.

Колокольня

Budynek jest również zbudowany na terenie kompleksu, który służy jako dom parafialny i rodzaj muzeum, w którym można zapoznać się z historią kościoła. Znajduje się galeria dwóch pokoi, w których prezentowane są różne książki, ikony i inne cechy kościelno-religijne.

Ponadto miłośnicy twórczości poety i pedagoga Jovana Ducicia mogą cieszyć się poezją, dogodnie położoną w małym amfiteatrze, z którego roztacza się niesamowity widok na miasto. Regularnie odbywają się wieczory poetyckie.

Амфитеатр для проведения поэтических вечеров

Umiejętności i sztuka projektowania krajobrazu zachwycają nawet profesjonalistów. Teren ogrodu jest zadbany i piękny. Ścieżki są wyłożone płytkami chodnikowymi bardzo dokładnie i jakościowo. Popularne rośliny to krzaki lawendy i rozmarynu. Z lawendy powstają smaki, które są uroczymi płóciennymi torbami ozdobionymi organzą i wypełnione suchą pachnącą trawą.

Na terenie kompleksu można również ugasić pragnienie z fontanny pitnej, zjeść przekąskę w jednej z dwóch kawiarni. Jest nawet mały plac zabaw dla dzieci.

Прилегающая территория комплекса Херцеговачка-Грачаница, ландшафтный дизайнМестная лавандаФонтан с питьевой водой

A w sklepie z pamiątkami można kupić niezapomniane prezenty dla siebie i swoich bliskich: od magnesów i pocztówek ze zdjęciami dzielnic po ikony i inne artykuły kościelne. Wybór jest bardzo duży.

Klasztor ma własnego popularnego bohatera, który jest uniwersalnym faworytem i obiektem szczególnej uwagi. Tutaj mieszka przyjazny osioł, który można nakarmić, poklepać i sfotografować.

Сувенирный магазинОслик - всеобщий любимец
Jak się tam dostać?

Świątynia Hercegovachka-Gračanica jest widoczna z dowolnego punktu Trebinje . Można do niego dojechać samochodem lub autobusem w ramach zorganizowanej grupy turystycznej. Ponadto można wspiąć się na wzgórze pieszo, zajmie to około 40 minut. W trakcie wspinaczki na górę otwierają się wspaniałe widoki lasów iglastych i miasta Trebinje z domami pokrytymi czerwonymi dachówkami. Po drodze, sklep jest starannie zaplanowany wśród drzew iglastych, gdzie można usiąść, zrelaksować się, oddychać i cieszyć się ciszą i naturą.