Focha to małe miasteczko we wschodniej części Bośnia i Hercegowina . Położony w pięknej dolinie rzeka drina , na ruchliwej autostradzie, w pobliżu granicy z Serbią i Czarnogórą. Dzięki licznym atrakcjom przyrodniczym jest jednym z najbardziej znanych ośrodków turystycznych w kraju.

Historia Fochi

W średniowiecznych dokumentach znaleziono wzmiankę o mieście jako Hotche lub Hotcha. Przypuszczalnie nazwa ma wspólne korzenie z nazwą Hotko, która z kolei pochodzi od starego słowiańskiego słowa "chcę". W czasie swojego istnienia miasto Foca, Bośnia i Hercegowina przetrwała w całości rządy Turków i Austro-Węgier, okupację niemiecką i pokojowy okres Jugosławii. Konflikt w Bośni nie uszedł z Focha, ślady zniszczeń spowodowanych wojną są nadal widoczne. Rezultatem konfliktu bośniackiego było przemianowanie miasta w 1994 roku na serbski styl - Srbinje. Po 10 latach Trybunał Konstytucyjny uznał zmianę nazwy za nielegalną, a miasto odzyskało dawną nazwę.

Atrakcje Foči

Kontrola samego miasta zajmie trochę czasu. Warto zobaczyć interesujący kościół, wzniesiony ku czci czcigodnej świętej Sawy, kilku cerkwi i meczetów. Zachowane elementy średniowiecznych budynków, jedna z nich - wieża ze starym zegarem. Focha jest lepiej znana jako jeden z centrów turystyki górskiej i raftingu na Bałkanach. Do dyspozycji podróżnych będą szybkie górskie rzeki, szlaki turystyczne i pasma górskie, znajdujące się w parkach narodowych Sutjeska i Dormitor, niedaleko Fochi. Za dodatkową opłatą można zorganizować wycieczki lub jeep safari, można również skorzystać z usług licznych baz i klubów raftingowych. Inną popularną atrakcją jest wspinaczka na górę Maglich, najwyższy punkt kraju (2386 m). Częścią Parku Narodowego Sutjeska jest relikt Peruchitsa, w którym sosny i buki osiągają wysokość 65 m. Jeziora z krystalicznie czystą wodą zapewnią doskonałe warunki do wędkowania. 9 km od miasta, wzdłuż autostrady prowadzącej na bok Sarajewo Jest inny cud natury - piramidy piasku, przypominające podobne sztuczne konstrukcje w Egipcie. Podobne formacje geologiczne występują w kilku krajach świata, jednym z nich jest Bośnia i Hercegowina.

Фоча храм св. СавыГора Маглич
Парк СутьескаПесчаные пирамиды
Jak się tam dostać?

Droga do Fochi ze stolicy, Sarajewa, potrwa około półtorej godziny. Istnieją również regularne połączenia autobusowe z Belgradu (Serbia), Podgoricy i Tivatu (Czarnogóra) do Fochi.

Фоча - панорама городаФоча - городская башняЗдание городской общины
Памятник воинам Республики СербскойПамятник сербскому королю - Николо КарагеоргиевичуРафтинг в Фоче