Drina, rzeka znana z poetów i artystów, jest jedną z największych rzek na Bałkanach. Jego długość wynosi 346 km, większość z nich jest naturalną granicą między Bośnia i Hercegowina i Serbii. Drina dziwnie kręci się wśród długich i głębokich wąwozów, w wielu miejscach jej brzegi tworzą fantastycznie piękne krajobrazy.

Cechy wodnej flory i fauny oraz odbicie drzew nadają wodzie charakterystyczny zielony odcień. Największe miasta na Drina - Focha Visegrad, Gorazde i Zvornik.

Вид на город Горажде с рекиГород Зворник на реке Дрина

Drina jest rzeką imperiów

Początek Driny jest miejscem zbiegu dwóch rzek Tara i Piva, w pobliżu miejscowości Hum w południowej Bośni. Stamtąd płynie wzdłuż granicy serbsko-bośniackiej do rzeki Sawy, która wpada do miasta Bosanska-Rachi. Przez wiele stuleci Drina uosabiała granicę pomiędzy Imperium Rzymsko-Zachodnim a Imperium Wschodniorzymskim, a później między światem katolickim a prawosławnym. Osmańskie jarzmo odcisnęło piętno na życiu regionu, ustanawiając islamskie tradycje i kładąc podwaliny pod przyszłe konflikty. Drina Shores widział wiele bitew. Podczas I wojny światowej pomiędzy wojskiem austriackim i serbskim odbyło się kilka bitew, a podobne konfrontacje w XX wieku były wystarczające. Różnorodność kultur, zwyczajów i religii determinuje życie i styl życia ludności na brzegach Driny.

Co zobaczyć na Drinie?

Ci, którzy nie wiedzą, z czego słynie rzeka Drina, Bośnia i Hercegowina zaprasza do obejrzenia jednego z najbardziej znanych zabytków w kraju - Visegrad Old Bridge długość 180 m, ważny zabytek średniowiecznej inżynierii tureckiej. W Visegradzie można zamówić wycieczkę po rzece, odwiedzić Andrichgrad, miniaturową kopię obecnego miasta, zbudowaną na potrzeby filmowania. Miejsce to zostało nazwane na cześć jugosłowiańskiego pisarza Ivo Andricha, który uczynił rzekę znaną z powieści "Most nad Driną" i otrzymał dla niego Nagrodę Nobla. Górna Drina jest interesująca dla miłośników turystyki aktywnej, wędkarstwa, spływów kajakowych i raftingu. Punktem wyjścia dla miłośników sportów wodnych jest Foça. Na Drina jest drugim najgłębszym kanionem w Europie, na brzegu którego rosną gęste lasy iglaste z reliktowymi drzewami. W przeszłości rzeka była znana z strumieni i wanien, ale po wybudowaniu kilku tam i elektrowni wodnych Drina uspokoiła się i płynnie przenosi wody do Sawy. Jednym z największych sztucznych jezior jest Peruchac na północ od Wyszehradu.

Мост в ВишеградеРека Дрина - места для рыбалкиРафтинг в Фоче
Река Дрина - каньонВид на каньон рекиОзеро Перучац
Jak się tam dostać?

Najbliżej rzeki Drina to duże miasto na zachodzie kraju - Tuzla . Przyjeżdżając na lotnisko Tuzla, podróż można kontynuować autobusem, droga do Fochu lub Visegrad zajmie nie więcej niż dwie godziny. Jezioro Peruchac znajduje się około 50 km od Wyszehradu, na jego brzegu znajdują się osady Klotievac i Radoshevichi. Na brzegu jeziora znajdują się miejsca biwakowe i ośrodki wypoczynkowe.