Miasto Tuzla znajduje się na północnym wschodzie. Bośnia i Hercegowina . Wraz z miastami Banja Luka i Sarajewo wchodzi do trzech największych megalopolis w kraju. W czasach starożytnych na terenie przyszłej Tuzli znaleziono złoża soli, które nadawały miastu nazwę: do 950 nazywano ją Sól, później zmieniono nazwę na Tuzla (od słowa tureckiego - tuzlu - "słony").

Historia Tuzli

Wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że różne osady znajdowały się na terenie obecnego miasta Tuzli od czasów neolitu. Wydobywanie soli pozwoliło miejscowej ludności aktywnie rozwijać stosunki handlowe z sąsiednimi narodami. Trzeba tylko zobaczyć, gdzie Tuzla jest na mapie, i stanie się to oczywiste - miasto zawsze było smacznym kąskiem dla wielkich imperiów. Turcy pierwsi to zauważyli, a od 1510 roku Tuzla stała się przyczółkiem Imperium Osmańskiego. Po prawie 400 latach rządów muzułmańskich miasto zaanektowało Austro-Węgry. Po upadku tego imperium Tuzla stała się częścią Królestwa Jugosławii. Podczas II wojny światowej terytorium było kontrolowane przez partię Ustasha. Obalenie faszystowskiego reżimu miało miejsce w 1943 r. Przez Armię Ludowo-Wyzwoleńczą Jugosławii. W wojnie bośniackiej 1992-1995. miasto było najbardziej chronione przed atakami Serbów, ale było w nim wiele smutnych incydentów. Jako jeden z największych ośrodków przemysłu w Bośni i Hercegowinie, Tuzla doświadczył ogromnego spowolnienia gospodarczego na początku 2014 roku. Dzisiaj Tuzla, której zdjęcie zdobi turystyczne szlaki o Bośni, jest rozwijającym się miastem o wielkim potencjale.

Тузла - старая часть городаТузла - центральная площадьЦентральный фонтан в Тузле
Turystyka w Tuzli

Od czasów Imperium Osmańskiego wiele zabytków pozostało w mieście. Najcenniejszy jest meczet zbudowany w XVI-wiecznym Turalybeg. Ciekawostką jest kościół prawosławny i klasztor franciszkanów, a najbliższy kościół katolicki z 200-letnią historią znajduje się w pobliskiej miejscowości Bresca. Dla osób zainteresowanych działalnością kulturalną Tuzla oferuje wiele wystaw i festiwali. Pod patronatem słynnego pisarza Mesy Selimowicza odbywa się coroczny festiwal książek w Tuzli, gdzie nagradzany jest najlepszy autor, który napisał powieść w językach Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Serbii i Czarnogóry. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Teatr Narodowy Tuzli i Galerię Portretistów, gdzie odbywają się ciągłe wystawy lokalnych i zagranicznych artystów. Ale największą atrakcją turystyczną pozostaje Pannon Lake, położone w centrum miasta. Jest to jedyne przypomnienie o istnieniu Morza Panońskiego, które wyschło około 10 milionów lat temu. Od 2003 r. Unikalna kompozycja soli znajduje się pod czujną kontrolą światowych organizacji ekologicznych. Aby przyciągnąć turystów, w 2008 roku otwarto park archeologiczny z epoki neolitu, w którym można podziwiać drugie jezioro ze sztucznymi wodospadami. A dla aktywnej rozrywki w 2012 roku zbudowano trzecie jezioro i duży park wodny.

Мечеть ТуралибегПаннонское озероПарк неолитической эпохи
Jak się tam dostać?

Blisko miasta lotnisko , Tuzla odbywa regularne loty cywilne. Najwygodniejszym sposobem podróżowania po Bośni jest autobus. Droga z międzynarodowego lotniska do Banja Luka zabrać około trzech godzin Sarajewo - trochę mniej.

Аэропорт Тузла