Miasto Bihac z populacją 43 tys. Osób znajduje się w północno-zachodniej części Bośnia i Hercegowina . Ma bogatą historię i mimo niewielkich rozmiarów będzie w stanie przyciągnąć turystów specjalnymi atrakcjami i nowoczesnymi, wyposażonymi hotelami. Ponadto jest dziś głównym miastem kantonu Unsko-Sansky. A ponieważ ma wszystko dla wygodnego życia.

Historia Bihaca

Po raz pierwszy miasto Bihac, Bośnia i Hercegowina jest wymienione w annałach około 1260 roku. Potem należał do kościoła Topusko. I po kilku latach osada nie tylko zyskuje status wolnego miasta, ale natychmiast staje się stolicą, nawet tymczasowo, pierwszego chorwackiego królestwa.

W XIV wieku Bihac traci status stolicy. Potem wielokrotnie przekazywał władzę różnych państw, co było spowodowane wojnami, które miały miejsce w tym regionie.

Na przykład, byli oni własnością Habsburgów, a później stali się europejską ostoją tureckich żołnierzy. Następnie miasto stało się częścią Bośni, stając się częścią jej Sadjak. Po zajęciu Austro-Węgier pod koniec XIX wieku, Bihac aktywnie się rozwija. Tutaj są szkoły, przedsiębiorstwa, inne obiekty infrastruktury.

Rząd austro-węgierski zniszczył cytadelę, która oddzielała miasto od przedmieść. Jest też duży napływ ludzi.

Bihac był także ważny w czasie II wojny światowej - mieściła się tu siedziba I. Broz Tito, który organizował opór przeciwko Ustaszie i faszystom.

A ostatnia wojna w tym momencie, która dotknęła Bihaca, całkiem niedawno wywołała salwy broni - bośniackiej. Miasto przez ponad trzy lata stało na oblężeniu serbskich formacji wojskowych iz powodzeniem przetrwało.

Atrakcje w Bihac

Biorąc pod uwagę bogatą długą historię, nie dziwi fakt, że to miasto zadowoli turystów różnorodnymi atrakcjami na każdy gust. W zasadzie nawet prosty spacer ulicami Bihac przyniesie wiele przyjemnych wrażeń i emocji. Ale zanotujemy miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

 1. Meczet Harman Muzułmański budynek został wzniesiony w 1797 roku. Ma inne imię - Ich-Hisar, co oznacza "W murach", czyli meczet jest jedną z głównych części murów twierdzy. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat meczet został dwukrotnie przebudowany w 1967 roku, aw 2002 roku. Obok meczetu Harman zrujnowany jest cmentarz - pierwszy pochówek na nim należy do roku wznoszenia.

 2. Meczet Fethiye Jest to jeszcze bardziej stary meczet, zbudowany w 1592 roku. Co ciekawe, wybudowaliśmy go tam bezpośrednio, gdzie znajdowała się wcześniej gotycka świątynia Antoniego z Padwy, która zachwyciła swoim blaskiem. Jednak Turcy, którzy podbili lokalne ziemie, przebudowali wszystkie świątynie na meczety. Jeśli jednak przyjrzysz się uważnie, to w konturach meczetu nadal możesz zastąpić ledwo zauważalne cechy świątyni Antoniego. W tej chwili meczet w Fethiye uznany za jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych budynków tego typu. Cienki minaret został wzniesiony znacznie później od głównego budynku - w 1863 roku. Blisko niego, u stóp, widać stary arabski skrypt o historii budowy.

 3. Kościół św. Antoniego pojawił się pod koniec XIX wieku, ale bombardowanie podczas II wojny światowej niemal całkowicie zniszczyło strukturę - przetrwała tylko dzwonnica. Bombardowanie samolotów aliantów odbyło się w święto - Niedziela Palmowa. W kościół w tym czasie było wielu parafian. Wszyscy zginęli. Warto zauważyć, że pierwotnie budynek był naprawdę gigantyczny, zajmując powierzchnię 900 metrów kwadratowych. Dziś na miejscu kościoła wznosi się tylko dzwonnica. Jest to niezapomniany znak na cześć zmarłych cywili.

 4. Mauzoleum Mauzoleum wzniesiono, aby uczcić pamięć poległych w 1898 roku, kiedy miasto zostało zaatakowane przez wojska monarchii austro-węgierskiej. Co ciekawe, został zbudowany przez samych zdobywców, w celu pogodzenia się z lokalną ludnością i zmniejszenia stopnia upałów między przedstawicielami różnych ruchów religijnych. Budowę przeprowadzono na miejscu poprzedniego drewnianego mauzoleum, które zniszczyli najeźdźcy. Twierdzi się, że pierwsze Mauzoleum zbudowano w miejscu pochówku szlachetnego pasha.

 5. Plac miejski To się nazywa. Położony w samym sercu miasta, w pobliżu parku miejskiego. Ze wszystkich stron otaczają nowoczesne budynki, których pierwsze piętra są zarezerwowane dla kawiarni i restauracji. Na placu znajduje się oryginalna scena na koncerty, spektakle, organizująca świąteczne imprezy w całym mieście. W ciepłym sezonie zawiera fontannę.

 6. City Park Zlokalizowany w bliskiej odległości od rzeka Una - Niektóre aleje parku dosłownie na nim spoczywają. Park jest idealnym miejscem na niespieszne spacery, pełen wypoczynek w ciszy na łonie natury. Tutaj rośnie duża ilość drzew iglastych, starych i wysokich, całkowicie osłoniętych przed promieniami słonecznymi. Spacerując po parku, możesz zorganizować piknik, spacerować z psem, karmić kaczki, stacjonować w sztucznie stworzonym kanale.

Gdzie się zatrzymać?

W Bihac jest wiele różnych hoteli. Na podstawie opinii gości, wyróżnimy kilka najlepszych:

 • Hotel Opal Exclusive Bihać - cztery gwiazdki;
 • Park Hotel - trzy gwiazdki;
 • Hotel Emporium - trzy gwiazdki;
 • Hotel Ada - trzy gwiazdki;
 • Hotel Kostelski Buk - cztery gwiazdki;
 • Rio Mare Hotel - jedna gwiazdka.
Jak dostać się do Bihac?

Jedyny problem dla turystów z Rosji podczas wizyty Bośnia i Hercegowina jest brak bezpośrednich lotów. Tylko w tygodniach wakacyjnych organizowane są czartery turystyczne. W innych okresach roku, w zależności od lotu, musisz latać z transferami w Turcji, Austrii lub innych krajach.

Stamtąd musisz polecieć Sarajewo i dostać się do Bihac transportem lądowym. Trochę łatwiej dla tych, którzy przybyli do Bośni i Hercegowiny na wakacje - morze lub narty. W takim przypadku mogą wybrać kilka dni, aby przejść do Bihac.

Бихач веснойБоснанская улица ночного Бихача
Парк в БихачеПушка в Бихаче. Боснийская война