Gracanica - społeczność Bośnia i Hercegowina położony w północno-wschodniej. Obejmuje 22 osiedla i zajmuje powierzchnię 219,5 km². Ta społeczność znajduje się w pobliżu góry Trebava, a rzeka Sprew przepływa przez jej terytorium. Wysokość nad poziomem morza w dorzeczu wynosi około 150 m., A już na górze sięga 692. Jest wiele wzgórz, łąk, strumieni, a także są studnie z wodą termalną.

Gracanica - miasto

Centrum gminy to miasto o tej samej nazwie, które znajduje się bezpośrednio przy drodze Spreech Tuzla - Dooboy . Przeważają w nim Bośniacy (cóż, kto jeszcze mieszka w Bośni), ale 20% ludności to Serbowie, Jugosłowianie, Chorwaci.

Вид на город Zabytki

W tym mieście znajdują się trzy główne wyznania religijne, a dla zboru zbudowano: meczet, prawosławie i kościół katolicki. Są one zbudowane w promieniu 300 metrów od samego centrum, więc nie trzeba biegać od końca do końca miasta, aby zobaczyć więcej zabytków. Teraz trochę więcej szczegółów na temat tych budynków.

 1. Miejski meczet Ahmeda Paszy został zbudowany pod koniec XVII wieku. Jest często nazywany Białym Meczetem i do tej pory jest największym w Gracanica, choć nie jest najstarszym meczetem w społeczności. W pierwszej połowie XV wieku. Rozpoczął się meczet Soko, który był używany do 1980 roku, aż do zbudowania nowego.
 2. Белая мечеть
 3. Kościół katolicki został zbudowany w 1922 r., A cerkiew prawosławna cztery lata później. Ale do dziś są aktywne.
 4. Warto również zobaczyć symbol miasta - 27-metrową wieżę zegarową , która została zbudowana obok meczetu pod koniec XVII wieku. Grubość ścianek dochodzi do 80 cm i stopniowo zwęża się ku górze. Kolejnym interesującym faktem jest to, że jest lekko nachylona z boku, tak jak "Krzywa Wieża" w Gracanica. I choć wieża ta jest również przedstawiona na godle miasta, do tej pory osiągnęła już nieco zmienioną formę, a mechanizm zegara zmienił się więcej niż raz.
 5. Башня с часами
 6. Kolejną atrakcją Gracanica jest Bośniackie Centrum Kultury . Decyzja o jego budowie została podjęta przez władze w 1976 r., Dla których w 1978 r. Wprowadzono specjalne opłaty lokalne. W rezultacie budynek o łącznej powierzchni 2600 m kw. Znajduje się tutaj stacja radiowa Grachanitsa (tak, ma własne radio), kino, biblioteka, kręgielnia, dyskoteka, kawiarnia i kilka sal do organizacji różnych wydarzeń, od wystaw po małe prezentacje. Znajduje się pod adresem: Gracanica, ul. Brygada Gračaničke, 1.
 7. W Bośni i Hercegowinie czczą pamięć żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Dlatego w centralnym parku Gracanica można zobaczyć pomnik ku czci 121 zabitych żołnierzy .
Klimat

Klimat na terytorium Gracanica (zarówno miasta, jak i społeczności homonimicznej) jest kontynentalny. Jeśli to ci nie mówi, pamiętaj, że zima jest jak zima (temperatura jest poniżej zera, ale nie bardzo niska), a lato jest jak lato, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, tylko słońce jest większe. Deszcz nie jest powszechny, nie trzeba codziennie nosić parasola.

Interesujące wiedzieć
 1. Pierwsza wzmianka o dokumencie pochodzi z 2 czerwca 1429 roku. Dlatego 2 czerwca jest uważane za święto - Dzień gminy Gracanica.
 2. Jeśli odwiedzasz Gracanicę pod koniec kwietnia, to masz szansę dostać się na festiwal twórczości scenicznej dla dzieci, a jeśli w październiku, to do Dni książki, która odbywa się w Bośniackim Centrum Kultury.
 3. Niedaleko od miasta są stare kamieniołomy. Miłośnicy zwiedzania niezwykłych miejsc mogą tam pojechać.
 4. Jeśli chcesz odwiedzić kościół Hercegovachka-Gracanitsa , niestety, ale popełniłeś błąd w mieście ... Tak, tak, nawet w samej Bośni i Hercegowinie jest kilku Gracaników. Aby zobaczyć ten, musisz iść do miasta Trebinje . Dlaczego nazywa się Hercegovachka-Gracanica? Ponieważ jest zbudowany na terytorium Bośnia i Hercegowina Prototypem tego budynku jest klasztor Gracanica, który znajduje się w Kosowie i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.