Gradacac to miasto bośniackie, centrum społeczności homonimicznej. Miasto jest znane jako duże centrum handlowe w kraju, najbardziej popularnym produktem są śliwki. Owoce uprawiane w tym regionie uważane są za bardzo smaczne, a zbiory są najbogatsze.

Gradacac to piękne miasto położone nad rzeką Gradashnitsa, pomiędzy górami Majevitsa i Treava. Osada znajduje się na wysokości 129 metrów, więc Gradacac znajduje się w malowniczym miejscu.

Informacje ogólne

Pierwsza wzmianka o Gradacacu odnosi się do 1465, ale otrzymała status miasta w 1710 roku, kiedy to znajdowała się tutaj główna kwatera kapitanów. W 1821 r. Miasto stało się fortecą o 18-metrowych murach, które zbudowano 56 lat. Zbudowano także 22-metrową wieżę strażniczą, na której czele stanął kapitan Hussein, znany pod pseudonimem "Smok Bośni". Poprowadził legendarne powstanie w 1831 roku, podczas którego kapitanowie nie zgadzali się z poddawaną mu populacją. W twierdzy w 1826 r. Wzniesiono także meczet. Dziś Gradachacki zamek - jest główną atrakcją miasta.

Gradacac jest znany wśród miłośników uzdrowisk, ponieważ istnieje tu Centrum Medyczne Ilidzh, założone w 1882 roku. Dziś jest popularnym uzdrowiskiem. Na głębokości 286 metrów stwierdzono wodę, której temperatura wynosi 29,3 stopnia. W pobliżu centrum znajdują się dwa jeziora - Khazna i Vidara. "Ilidż" znany jest z zabiegów odnowy biologicznej, z których większość to woda.

Gdzie się znajduje?

Gradacac znajduje się na północnym zachodzie Bośnia i można do niego dotrzeć tylko autobusem lub samochodem. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić miasto na własną rękę, powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka tras, które prowadzą do Gradacac - to jest R465, R465a, R462, R463. Wszystko zależy od tago, które miasto będzie służyć za punkt wyjścia.

Градачец - городГрадачац - медицинский центр ИлиджеГрадачац - старое здание