Miasto o stu tysięcznej populacji (jeśli weźmiemy pod uwagę całą społeczność) Bijelina, która jest w Bośnia i Hercegowina , położony w pobliżu granicy serbskiej i chorwackiej, jest centrum tego samego obszaru, a także głównym miastem w Sembury, jednym z regionów kraju.

Niedaleko od miasta znajdują się dwie rzeki - Sava i Drina . Miasto Bijeljina w Bośni i Hercegowinie stoi na skrzyżowaniu dróg prowadzących do trzech krajów.

Historia osadnictwa

Ciekawe, że w miejscu, w którym znajduje się teraz miasto, pierwsze osady zorganizowano w epoce kamiennej. Przynajmniej twierdzą archeolodzy, którzy prowadzili wykopaliska. W szczególności tutaj znaleziono ślady miejscowości Koichinovac, pozostałości willi starożytnego Rzymian Prekaya Brodac zestaw cennych znalezisk archeologicznych, uzupełnione ekspozycje muzealne.

Ale miasto Bijelin w rękopisach po raz pierwszy wspomniano w odległym 1446 roku. A potem pod nazwą Belina. Później, kiedy ziemia należała do Austro-Węgier, nazywała się Bjelina. I dopiero w 1918 roku został znany jako Bijelin.

Wśród smutnych wydarzeń należy zauważyć, że ta konkretna osada była jednym z pierwszych miejsc, gdzie aktywna walka rozpoczęła się wiosną 1992 roku - straszliwa wojna trwała ponad trzy lata. Bijelina przyjmowała niezliczonych uchodźców z wielu miast:

Zenitsy, Saraeva , Tuzla i inni.

Wielu z nich pozostało tu po wojnie, osłabiając głównie populację muzułmańską wśród zwolenników prawosławia.

Obecnie miasto jest jednym z najmłodszych w kraju i dlatego słusznie nosi tytuł przyszłości Bośni i Hercegowiny.

Populacja Bijeljina

Według spisu z 1991 roku prawie sto tysięcy osób mieszkało we wspólnocie Bijeljina. W rzeczywistości 60% z nich to Serbowie, a ponad 30% to muzułmanie.

Wojna w Bośni doprowadziła do tego, że wielu muzułmanów opuściło miasto, ale uchodźcy z innych miast znaleźli tu dla siebie nowy dom. Wzrost liczby prawosławnych doprowadził do tego, że wybudowali dla siebie nową świątynię - ogromną katedrę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, której powierzchnia sięga 450 metrów kwadratowych.

Według spisu z 2013 roku w mieście mieszkało 45 tysięcy osób, a ogólna liczba społeczności osiągnęła prawie 115 tysięcy osób.

Klimat w Bijeljina

W tym regionie kraju klimat jest w większości umiarkowany, ale raczej wilgotny.

Tak więc średnia roczna temperatura osiąga 11,5 stopni Celsjusza:

 • Najcieplejszym miesiącem jest lipiec - średnia temperatura osiąga 21,2 ° C;
 • Najzimniejszym miesiącem jest styczeń - średnia temperatura wynosi około 0,8 stopnia.

Nawet najbardziej "suche" miesiące (w porównaniu z innymi) nie mogą obejść się bez ulewnych deszczy. W ciągu 12 miesięcy średnia opadów przekracza 750 mm:

 • Najniższy w marcu wynosi około 45 milimetrów;
 • przede wszystkim w czerwcu - około 90 milimetrów.

Główne atrakcje

Atrakcyjne dla turystów miasto Bijeljina w Bośni i Hercegowinie czyni go różnorodnym atrakcje , wśród których wyróżnienie zasługuje:

 • Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny;
 • Klasztor św. Bazylego Ostroga;
 • Klasztor Tavna;
 • etno-wieś Stanisici;
 • Pomnik pierwszego króla Serbii, Piotra I Karadjordjevica;
 • kościół św. Jerzego;
 • klasztor św. Petki i innych.

Turyści powinni odwiedzać festiwal "Rytm Europy", corocznie organizowany od 2006 roku. Biorę udział w grupach folklorystycznych z różnych krajów Europy: Słowacji, Słowenii, Ukrainy i wielu innych. Festiwal ma niezwykły symbol - to ładny jeż, symbolizujący przyjaźń.

Interesujące będzie obserwowanie, jak miejscowi celebrują święta okultystyczne, które są ich głównym okultystycznym świętem, którym jest Dzień św. Panteleimona - uznanego i szanowanego cudotwórcy, który pomaga w trudnych sytuacjach życiowych i łagodzi choroby. Do święta przywiązuje się szczególną tradycję - "tubylcy" pieczą placki z kapustą i dzielą się nimi z ludźmi, którzy przechodzą obok domu.

Gdzie się zatrzymać?

W mieście są dość różnorodne lokale, w których serwowane są posiłki kuchnia narodowa . Są też dobre hotele na różnych poziomach. Tak więc możemy zauważyć cztery z nich.

Drina Hotel ma dogodną lokalizację - w samym centrum miasta, zaledwie sto metrów od dworca autobusowego. Hotel posiada:

 • Nowoczesne pokoje z klimatyzacją i innymi udogodnieniami;
 • sale konferencyjne;
 • restauracja;
 • darmowe Wi-Fi jest dla gości;
 • bezpłatny parking.

Pensjonat Ima Dana (Pensjonat Ima Dana) kosztuje tylko trzysta metrów od głównego placu w Bijeljina. Oto:

 • wygodne pokoje z klimatyzacją itp .;
 • bezpłatne WiFi;
 • bezpłatny parking;
 • restauracja.

Hotel Neno (Motel Neno) jest wygodny dla osób podróżujących własnym transportem, ponieważ znajduje się w pobliżu autostrady o znaczeniu krajowym M-18. Dobre pokoje, restauracja i inne usługi.

I o hotelowej wsi etno Stanisici (etnońskiej wsi Stanisici) chciałbym powiedzieć osobno. Jest to wyjątkowy zakątek etnografii, wiele budynków, artefaktów, narodowych skarbów przywieziono tutaj z różnych regionów Bośni i Hercegowiny. Dlatego można tu nie tylko odpocząć i posmakować kuchni narodowej, ale także dowiedzieć się wszystkiego o cechach etnograficznych kraju.

Jak dostać się do Bijeljina?

Nie ma komunikacji lotniczej z miastem. Jedyną możliwością jest loty do innych miast (w tym do sąsiedniej Serbii lub Chorwacji), a stamtąd do transportu naziemnego. Najbliższa międzynarodowa lotnisko znajduje się w bośniackiej miejscowości Tuzla, która znajduje się zaledwie 70 km od Bijeljina.

Należy jednak zauważyć, że regularne loty z Moskwy do Lotniska w Bośni i Hercegowinie nie są zadowoleni. W okresie wakacyjnym są tylko czartery. Dlatego w większości przypadków zagraniczne linie lotnicze będą musiały latać z transferami w Stambule, Wiedniu lub innych miastach.

Биелина на картеБиелина вид с высотыДома в Биелине
Собор Рождества Пресвятой БогородицыОтель в БиелинеЦерковь Святого Георгия в Биелине