Banja Luka to małe miasteczko na północy Bośnia i Hercegowina doprawione aromatami Morza Śródziemnego, "małżeństwem" Wschodu i Zachodu, starymi i nowymi tradycjami. Miniaturowa i urocza Banja Luka z zapleczem ośrodka i starożytną zabytki - wyjątkowe miejsce dla tych, którzy wolą zrelaksować się w odosobnieniu.

Przeszłość i teraźniejszość Banja Luki

Wcześniej, przed wydaniem Bośni i Hercegowiny z Jugosławii, Banja Luka znajdował się w pierwszej dziesiątce największych miast jugosłowiańskich. Obecnie, licząca 250 tysięcy mieszkańców, jest uważana za największe miasto Republiki Serbskiej (Bośni i Hercegowiny) i od ponad 20 lat jest jego de facto stolicą. Jak przystało na ten status, Banja Luka łączy ośrodek administracyjny, gospodarczy, edukacyjny i kulturalny.

Banja Luka powstała 520 lat temu, a 400 lat istniało pod panowaniem tureckim, co wpłynęło na jej styl życia i architekturę. Najsilniejsze trzęsienie ziemi w 1969 r. Niemal całkowicie zniszczyło miasto, ale władzom udało się przywrócić dawne dzielnice, które są teraz zabytkami Banja Luki, i zbudować nowe nowoczesne tereny. Kurort Banja Luka w Bośni i Hercegowinie urzeka podróżnych nie tylko krajobrazami, ale także ulicami przypominającymi scenerię do średniowiecznej bajki.

Ночной Баня-Лука - зимой

Atrakcje Banja Luka

Odwiedzający kurort Banja Luka w swoich przeglądach często nazywają to zielonym miastem, miastem młodzieży i pięknych dziewczyn, rajską doliną. Podczas podróży do Banja Luka nie będziesz się nudzić: są atrakcje, które zdecydowanie powinieneś zobaczyć na własne oczy.

Główną atrakcją podróżujących w Banja Luce nazywamy starożytnych twierdza na brzegu rzeki Vrbas, wzniesiony w 16 wieku. Uwagę gości zagranicznych przyciągają zawsze antyczne dworki w różnych miejscach Banja Luka i niedawno odnowiona Katedra Chrystusa Zbawiciela. Cerkiew stoi w sercu miasta i jest nie tylko symbolem, ale także symbolem Banja Luki. Kościół został zbudowany w latach 1925-1929, a następnie zniszczony w 1941 roku podczas II wojny światowej. Katedra Chrystusa Zbawiciela została całkowicie przebudowana w 2004 roku i dziś jest symbolem wiary i architektury na Bałkanach.

Inne atrakcje w Banja Luce w Bośni i Hercegowinie to: Klasztor Franciszkanów, Pałac Prezydencki, gorące źródła siarki, parki, plac Kraine. Źródła siarki znajdują się w pobliżu Banja Luka i są uważane za uzdrowisko. Podczas wycieczki do Banja Luka można nie tylko poznać jego zabytki, ale także odpocząć - rafting na rzece Vrbas, wspinaczkę lub wędrówkę po okolicach miasta.

Река Врбас в Баня-ЛукеКрепость Баня-ЛукиЦентр Баня-Луки

Pogoda w Banja Luce

Ośrodek Banja Luka znajduje się w malowniczej dolinie na wysokości 164 metrów nad poziomem morza. W Banja Luce nie ma złej pogody: jest piękna o każdej porze roku. W tym mieście umiarkowany klimat kontynentalny ma średnią roczną temperaturę +10,7 ° C (+0,8 ° C w styczniu i + 21,3 ° C w lipcu). Biorąc pod uwagę sezonowe osobliwości pogody, Banja Luka w Bośni i Hercegowinie jest najlepiej odwiedzana w lutym, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu.

Hotele i restauracje Banja Luka

W Banja Luce możesz zatrzymać się w małych hostelach, pensjonatach i hotelach. W mieście jest wystarczająca liczba hoteli trzygwiazdkowych i czterogwiazdkowych, więc nie brakuje miejsc, w których można zakwaterować turystów w Banja Luce. Zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym w hotelu trzygwiazdkowym kosztuje od 40 do 60 euro za dzień.

W Banja Luka podróżni znajdą restauracje i kawiarnie na każdą kieszeń. Lokalna gastronomia to połączenie kuchni niemieckiej, śródziemnomorskiej, tureckiej i południowosłowiańskiej. Dosłownie każda instytucja w tym mieście Bośnia i Hercegowina będzie z konieczności oferować obfite dania mięsne i warzywne.

Jak dostać się do Banja Luka?

Możesz przyjechać do Banja Luka samochodem, pociągiem lub linią lotniczą i lecąc do lotnisko położony 23 km od Banja Luka. W miesiącach letnich lotnisko Banja Luka akceptuje loty czarterowe z różnych regionów Bośni i Hercegowiny oraz innych krajów.

Najpopularniejsza trasa autobusowa do Banja Luka z Sarajewo . Codziennie 6 lotów jest wysyłanych ze stolicy w przedziale od 05.00 do 16.30. Aby dostać się do Banja Luka z Sarajewa, potrwa to co najmniej pięć godzin. Również autobusem do tego miasta można dotrzeć do Belgradu, Zagrzebia, Puli, Podgoricy.

Droga do Banja Luka pociągiem z Sarajewa potrwa pięć godzin. Krajobraz za oknem pomoże zaoszczędzić czas na drodze. Dworzec kolejowy znajduje się niedaleko centrum Banja Luka. Obywateli Rosji, aby odwiedzić Banja Luka w Bośnia i Hercegowina wiza nie jest wymagana.