Przed wizytą w mieście Bijelina w Bośnia i Hercegowina Przyda się turystom, aby dowiedzieć się, które zabytki tej wioski powinny zostać sprawdzone. Nie jest ich tu wiele, ale ogólnie małe miasto będzie zadowolone ze swojej kolorystyki i atrakcyjnej architektury struktury kultowej.

Dodajemy, że Bijelina to małe miasto. Znajduje się na północy kraju. Obok położono "drogę" spokojnych i pięknych rzek Drina i Sava, co pozytywnie wpłynęło na piękno przyrody, samo miasto jest centrum regionu o tej samej nazwie, a także głównym centrum populacji geograficznej części regionu - Semberii.

Co warte odnotowania, w mieście Bijelina główne atrakcje, w taki czy inny sposób, są związane z krwawą wojną, która ogarnęła kraj w połowie lat 90. ubiegłego wieku.

Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Tak więc Katedra Narodzenia Najświętszego Theotokos to nie tylko budynek kultu, ale rodzaj pomnika ofiar operacji militarnych.

Ciekawe, że to Bijelina stała się jednym z pierwszych miast, w których przyszła wojna. Miasto zostało schwytane przez zwolenników islamu. Później, kiedy świat został odbudowany, do Bijelina przybyło wielu imigrantów z innych regionów, większość z nich była ortodoksami i dlatego potrzebowali własnej świątyni, która zaczęła budować katedrę w 2000 roku, a ponieważ ma naprawdę gigantyczne wymiary, ukończono dopiero w 2009 roku.

Świątynia przyciąga nie tylko swoją wielkość (powierzchnia budynku przekracza 450 metrów kwadratowych), ale także architekturę, niesamowite piękno: wspaniałe kopuły, wysoką dzwonnicę z galerią.

Собор Рождества Пресвятой Богородицы

Klasztor św. Bazylego w Ostrogu

Niedawno wzniesiono także klasztor św. Bazylego Ostroga, którego budowę rozpoczęto w 1995 r., Po zakończeniu wojny na Bałkanach.

Wasilij Ostrożski jest jednym z najbardziej czczonych świętych w krajach bałkańskich. Na terytorium byłej Jugosławii klasztor jego imienia już tam był, ale pozostał we współczesnej Czarnogórze, dlatego w Bośni i Hercegowinie postanowił zbudować własny. Klasztor został otwarty w 2001 roku.

W ramach kompleksu religijnego są:

  • klasztor;
  • szkoła malowania ikon;
  • muzeum;
  • biblioteka z unikatową kolekcją książek;
  • i sama świątynia.

Wysokość dzwonnicy przekracza trzydzieści metrów. Obecnie odbywa się tutaj rezydencja biskupa diecezji Zvornytsko-Tuzlanskaya.

Монастырь Святого Василия Острожского

Klasztor Tavna

Jest to klasztor, nie zlokalizowany w samym Bijelin, ale w pobliskiej wiosce Banica.

Jego atrakcyjność polega na tym, że budynek jest uznawany za jeden z najważniejszych zabytków kultury w kraju. Przyciąga pielgrzymów i turystów nie tylko to, ale także specjalne źródło, w którym woda jest uznawana za leczniczą.

Historia Tavny jest stara. Według niektórych doniesień powstał on pod koniec XIII wieku. Istnieje wiele legend związanych z tym. Ponadto klasztor ma trudny los - był wielokrotnie atakowany przez różne wojska, w tym tureckie, a więc nie raz spalony, okradziony. Mimo to zachował wiele najciekawszych starożytnych fresków.

Dzisiaj klasztor Tavna zachwyci piękną architekturą, piękną otaczającą przyrodą i po prostu niewyrażalnymi słowami w atmosferze. Ponadto mieszkające tu siostry są przyjazne i gościnne, zawsze chętnie spotykają się z turystami, częstują ich kawą, opowiadają ciekawe legendy o klasztorze.

Монастырь Тавна

Inne ciekawe miejsca

Należy wspomnieć o etno-wsi Stanisici, w której życie i atmosfera Bośniaków były tak dokładne, jak to tylko możliwe. Tutaj możesz zatrzymać się w hotelu, skosztować pysznych narodowych potraw. W rzeczywistości jest to hotel restauracyjny na wodzie, w którym można doskonale spędzić weekend.

Этно-деревня Станисичи

Turystów przyciąga Bijeljina na festiwal "Rhythm of Europe" - jest to impreza folklorystyczna, w której biorą udział zespoły z wielu krajów europejskich, m.in. Słowenia, Ukraina, Włochy, Grecja i inne.

W mieście znajduje się pomnik pierwszego króla Serbii, Piotra I Karadjordjevica. Znajduje się obok budynku społeczności miejskiej. Na uwagę zasługują także inne atrakcje:

  • kościół św. Jerzego;
  • pomnik Filipa Vishnicha;
  • klasztor św. Petki.

Jak się tam dostać?

Jeśli interesują Cię atrakcje Bijeljiny, najłatwiej dostać się tu transportem lądowym z miast, z którymi nawiązuje się komunikacja lotnicza. Na przykład ze stolicy Bośnia i Hercegowina miasta Sarajewo . Możesz także dostać się do Bijelinu iz Belgradu (Serbia) - są autobusy między miastami, a droga zajmie około dwóch i pół godziny.