Tuż obok Sarajewo Sześć kilometrów dalej znajduje się piękne miasto Vohošća. To miejsce ma naprawdę niesamowite piękno. Miasto położone jest między nizinami Sarajewo i Visok, w dorzeczu rzeki Bosna. Vohoshcha jest otoczona przez rzeki i góry, które ją chronią. Jest to centrum homonimicznej społeczności, która liczy ogółem 25 000 osób.

Vohoshcha znajduje się w obszarze o rozwiniętej infrastrukturze i przemyśle. Produkuje gaz ziemny, węgiel i inne zasoby naturalne. Pracownicy Vogošče są uznawani za wysoko wykwalifikowanych i szanowanych Bośnia .

Informacje ogólne

Położenie geograficzne Vogoshcha można uznać za udane, ponieważ mieszkańcy mają dostęp do zbiorników - rzeki Vogošcha i Lubin, prawy dopływ Bosnas. Nic dziwnego, że ludzie zamieszkiwali te miejsca kilka wieków temu. Tak więc terytorium Vogošća obejmuje dwie starożytne wioski Gornja Vogošća i Donja Vogošća, które rozciągają się na nizinę Sarajewa. Te malownicze wioski zachowały narodowe tradycje tych miejsc i idealnie pasują do pasm górskich Vogošci.

Społeczność Vogoshcha ma nie więcej niż 22 tysiące osób. Jednocześnie w 1991 r. Według spisu 24.650 osób mieszkało w 21 osadach, a 21 600 w 2009 r. Połowa mieszkańców należy do muzułmanów słowiańskich, jedna trzecia do Serbów, a reszta to Chorwaci, Jugosłowianie i inni narodowości.

Na początku ubiegłego stulecia Vogoshcha nie była rozwiniętą społecznością, poza tym, że lokalni mieszkańcy nie zajmowali się odpowiednio rolnictwem i rzemiosłem, a sytuacji gospodarczej w regionie nie można było uznać za wysoką. Ale po drugiej wojnie światowej wszystko zaczęło się radykalnie zmieniać, tak jak w Vogošće zaczęto budować przedsiębiorstwa kompleksu wojskowo-przemysłowego. Lokalni mieszkańcy otrzymywali dobrze płatne miejsca pracy, a sama społeczność stała się strategicznie ważna dla państwa. W latach osiemdziesiątych gmina Vogoshcha znajdowała się na bardzo wysokim poziomie rozwoju w dziedzinie przemysłu. Było to kluczowe w rozwoju przemysłu motoryzacyjnego i wojskowego. Dziś jest uważany za jeden z najbardziej rozwiniętych.

Gdzie się znajduje?

Vohoshcha jest bardzo blisko Sarajewa, więc poruszanie się po mieście jest łatwe. Można to zrobić za pomocą autobusu lub skorzystać z usług taksówkarzy. Jednak mieszkańcy często chodzą pieszo, ponieważ skrajne ulice miast są niemal ze sobą powiązane.

Вогошча БоснияВогошча - вид на городВогошча - население