Chaplina to urocze miasteczko, centrum homonimicznej społeczności na południowym krańcu Bośnia i Hercegowina . Głównymi zaletami Chaplins są bogate dziedzictwo archeologiczne i dziewicze pustkowia z łagodnym śródziemnomorskim klimatem, ze względu na bliskość Morza Adriatyckiego.

Historia miasta

Nazwa miasta pochodzi od słowa čaplja - czapla. Przypuszczalnie miasto Chaplin zostało założone przez Rzymian na przełomie naszych czasów. W samym mieście przeważają budynki z XIX i XX wieku, ale w pobliżu znaleziono wiele cennych zabytków. Archeolodzy odkryli ponad 43 pozostałości fortyfikacji Iliryjczyków, którzy utworzyli w III wieku. BC najpotężniejsze i najbardziej wpływowe państwo na Bałkanach. Konflikty zbrojne XX wieku spowodowały znaczne zniszczenia ludności i architektoniczny wygląd miasta. Dwadzieścia lat po ukończeniu ostatniego z nich Chaplin całkowicie wyzdrowiał i jest ważnym punktem tranzytowym łączącym centralną część Bośni i Hercegowiny z wybrzeżem i sąsiednią Chorwacją.

Чаплина - городская застройкаЧаплина - городская администрация

Co zobaczyć w Chaplin?

Miasto jest w dolinie rzeka Neretwa i jest otoczony ze wszystkich stron wzgórzami pokrytymi gęstym lasem. Główną atrakcją centrum Chaplins - Kościół św. Franciszka z Azis . Jego budowa została przerwana wybuchem II wojny światowej i zakończyła się dopiero w 1962 roku. Piękny pomnik króla Tomisława został wzniesiony w publicznym ogrodzie naprzeciwko administracji miejskiej. Przyjemnie jest chodzić wzdłuż Chaplina, usiąść na nasypie Neretwy, wypić kawę w jednej z wielu kawiarni, ale aby poczuć ducha średniowiecza, trzeba wyjść poza granice miasta. Do najbardziej znanych miejsc w okolicach Chaplins należą pozostałości średniowiecznego targu solnego Drzewa i twierdzy Gabel, 5 km od miasta, rzymska zabytkowa willa Mogorelo. Najbardziej znane miejsce w całej społeczności to średniowieczne twierdza Pochitel , zbudowany przez bośniackiego króla Stepana Tertko I pod koniec XIV wieku. Ze ścian zamku, doskonale zachowanego do dnia dzisiejszego, otwiera się wspaniały widok na panoramę miasta i doliny rzeki. 7 km na południe od miasta zaczyna się park przyrody Hutovo Blato, z piękną przyrodą i dużą ilością ptaków.

Вид на церковь св.Франциска АзисскогоПамятник королю ТомиславуВид на долину реки - Неретва
Античная вилла МогорелоКрепость Почитель
Jak się tam dostać?

Ścieżka ze stolicy Sarajewo samochodem lub autobusem nie zajmuje więcej niż dwie godziny. Przez Chaplin przechodzi również linia kolejowa łącząca wybrzeże z kontynentalnymi regionami kraju. Najbliższy lotnisko położony w Mostar , 30 km od miasta.

Чаплина - привокзальная площадьЧаплина - железнодорожный вокзал