Położone niedaleko granicy z Chorwacją, dzielnica Brčko nie posiada samorządu lokalnego, mimo że istnieją środki i inne organy. Zarządzanie w dzielnicy jest międzynarodowe. Tak więc od jesieni 2013 r. Władza jest skoncentrowana w rękach dyplomaty Tamira Veysera (USA), który jest najwyższym przedstawicielem. Wcześniej stanowisko to zajmowały inne wyznaczone osoby.

Funkcje zarządzania

Ten rodzaj zarządzania w Brcko został przyjęty po zakończeniu wojny w Bośni w 1995 roku. Przed wybuchem wojny Bośniacy przeważnie tu mieszkali, ale było też wielu Chorwatów i Serbów. Duże firmy działały w dzielnicy, ale w wyniku aktywnej walki, podobnie jak większość budynków mieszkalnych, zostały całkowicie zniszczone.

W 1995 r. Przyjęto Porozumienia z Dayton, które określały status spornego regionu. W szczególności dokumenty mówią, że dystrykt Brcko jest częścią Federacji Bośnia i Hercegowina i Republika Srpska.

Zimą 1997 r. Trybunał Arbitrażowy rozpatrzył sprawę Brcko i orzekł, że tymczasowa kontrola międzynarodowa powinna być przeprowadzana na terytorium. Dwa lata później ten sam trybunał podjął kolejną decyzję, nadając terytoriom status specjalnej autonomii.

Ludność dzielnicy

Ostatni spis ludności w tym regionie przeprowadzono w 2013 roku. Otrzymane dane potwierdzają, że w tym czasie mieszkało ponad 93 tysiące osób, w tym:

 • 40% Bośniaków;
 • 40% Serbów;
 • 20% Chorwatów.

Ciekawe, że przed rozpoczęciem wojny spis ludności przeprowadzono w 1991 roku. Wtedy w regionie żyło mniej niż pięć tysięcy osób, ale także interesujący stosunek etniczny:

 • 44% Bośniaków;
 • 25% Chorwatów;
 • 20% Serbów;

Reszta uważała się albo za Jugosławię, albo nie została określona.

Wojna bardzo się zmieniła, zarówno pod względem składu etnicznego, jak i preferencji religijnych mieszkańców, a po zakończeniu walk uchodźcy zaczęli masowo wracać, ale było wiele trudności administracyjnych związanych z wydaniem dokumentów. W końcu zostały rozwiązane, a dziesiątki tysięcy uchodźców wróciło do domu.

Gospodarka powiatu Brčko

Operacje wojskowe negatywnie wpłynęły na gospodarkę regionu. Przed wojną były:

 • duże przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem drewna;
 • przedsiębiorstwa zajmujące się hodowlą bydła;
 • fabryka do produkcji odzieży codziennej;
 • fabryka obuwia;
 • fabryka, w której produkowano olej roślinny;
 • centrum przetwórstwa mięsnego;
 • funkcjonował port rzeczny.

Wszystkie przedsiębiorstwa i fabryki zostały nie tylko trafione, ale zostały zniszczone, więc gospodarka regionu musiała zostać stworzona na nowo. Wzięły w nim udział kraje Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. W szczególności, dzięki finansowaniu ukierunkowanych programów: ponad tysiąc osób ukończyło kursy z zakresu obsługi komputera, blisko 6,5 tysiąca gospodarstw otrzymało nowy sprzęt rolniczy, zorganizowano kursy zarządzania rolnictwem.

Wszystko to przyczyniło się do rozwoju regionu, podnosząc ogólny standard życia. W końcu sfinansowano także rozwój infrastruktury społecznej.

Brčko City

Miasto Brčko jest centrum tej samej dzielnicy. Jest domem dla prawie 44 tysięcy osób (według 2013). Pomimo faktu, że są wyznawcy różnych religii, należy zauważyć, że podczas wojny i czystek etnicznych, które nastąpiły podczas walk, wielu muzułmanów opuściło miasto w odpowiednim czasie.

Samo miasto - z głęboką historią. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1526 roku. W swojej historii przeszła na potęgę różnych państw - i Imperium Osmańskiego oraz Austro-Węgier, Jugosławii i innych.

Miasto ma wiele atrakcji, w tym:

 • Biały Meczet;
 • most nad rzeką Sawą.

Również atrakcyjna i otaczająca przyroda, ale dlatego, że fani malowniczych krajobrazów będą zadowoleni z odwiedzania tych miejsc. Specjalny kolor dodaje naturalne piękno rzeki Sawy.

Do zabytków można zaliczyć i pierwszy hotel, zbudowany w mieście już w 1891 roku, kiedy Brcko znalazł się pod kontrolą Austro-Węgier.

Jak się tam dostać?

Możesz dostać się do Brcko tylko drogą. Na przykład z miasta Tuzla , gdzie najbliższy Brcko International lotnisko - do niej nieco ponad 60 kilometrów.

Pamiętaj jednak, że regularna komunikacja lotnicza pomiędzy Bośnia i Hercegowina a Moskwa nie. W okresie wakacyjnym dostępne są tylko loty czarterowe. Lub będziesz musiał latać z transferami na innych lotniskach - na przykład w Stambule, Wiedniu i tak dalej.

Округ Брчко на картеПарк в БрчкоБрчко улицы
Православни храм Успение пресвятой БогородицыЦентр БрчкоЦерковь Св. Петке