Od 1996 roku w Bośnia i Hercegowina Turystyka zaczęła się aktywnie rozwijać, stała się ważną częścią gospodarki kraju. Krajobraz tego regionu ma ogromny wpływ na rozwój destynacji turystycznej. Do roku 2000 roczny wzrost liczby turystów wynosił 24%. W 2010 r. Stolica Bośni i Hercegowiny Sarajewo wszedł do pierwszej dziesiątki miast do odwiedzenia. Nie trzeba dodawać, że dzisiaj Bośnia jest jednym z najpopularniejszych krajów turystycznych.

Kraj oferuje turystykę na każdy gust - od nart do morza. Stosunkowo mały kraj oferuje swoim gościom oprócz trywialnych wakacji - wycieczki, plaża wakacje, także egzotyczne, które przyniosą wiele przyjemności. Chodzi o rafting, polowanie, narciarstwo, obserwowanie zwierząt w środowisku naturalnym i wiele więcej.

Turystyka morska

Bośnia i Hercegowina jest myta nad Adriatykiem. Czysta woda morska i zadbane plaże przyciągają co roku rzesze turystów, którzy chcą rozkoszować się ciepłym morzem. Jedynym dostępem do wybrzeża morskiego jest Neum . To starożytne miasto, o którym po raz pierwszy wspomniano w 533 r., Ale jako nadmorski kurort stało się znane dopiero w połowie XX wieku. Morze jest spokojne, bez niebezpiecznych prądów i fal. Sprzyjały temu liczne góry, które chronią powierzchnię morza przed wiatrem i półwyspem Peljesac, który chroni zatokę w Neuma przed wiatrem morskim. Neum to świetne miejsce na rodzinne wakacje.

Długość linii brzegowej wynosi 24 kilometry, przeważnie wszystkie plaże są pokropione kamykami, ale są miejsca z piaskiem. Bośniacki Marine ośrodek wypoczynkowy oferuje szeroki zakres rozrywki: nurkowanie, parasailing, narty wodne, spacery po morzu i tak dalej.

Nie ma konieczności zatrzymywania się w hotelu lub w willi, jeśli chcesz, możesz wynająć mieszkanie lub część domu od lokalnych mieszkańców. Kosztuje trochę taniej i dla wielu może wydawać się bardziej atrakcyjny.

НеумНеум - пляж

Turystyka zimowa

Praktycznie 90% terytorium Bośni i Hercegowiny pokrywają góry, więc zimowa turystyka w tym kraju rozwija się w godnym pozazdroszczenia tempie. Ośrodkiem turystyki zimowej w Bośni jest jazda na nartach i snowboardzie. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie to te, które znajdują się najbliżej Sarajewa - Yakhorina , Igman i Belashnitsa.

Yakhorina to lokalny punkt orientacyjny, ponieważ w 1984 roku odbyły się tutaj XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Ale jeśli mówimy o współczesnych zaletach tego miejsca, to Yakhorin to wspaniałe uzdrowisko, obok którego znajduje się Park Narodowy, średniowieczne ruiny, kilka jaskiń i wiele więcej.

Równie popularne są również Blidinje, Vlašić, Kupres i Kozar. Nie ma tu zbyt wielu turystów, podobnie jak w okolicach Sarajewa, a trasy nie są tak trudne. Dlatego te miejsca są idealne dla początkujących.

ЯхоринаКупрес

Turystyka uzdrowiskowa

Bogactwo przyrody w Bośni i Hercegowinie przejawia się nie tylko w jej pięknie, ale także w źródłach termalnych i mineralnych, które przyczyniają się do rozwoju turystyki uzdrowiskowej. Dziś jest bardzo modny! Ponadto takie święto przyda się każdemu.

Piękno uzdrowisk polega na tym, że znajdują się one w większości z dala od hałaśliwych miast, w samym sercu dzikiej przyrody. Zadaniem tego obszaru kurortów: doskonalenie, relaks i umożliwienie pozostania z naturą jeden na jeden. W przypadku Bośni, będziesz miał okazję nadal inspirować się piękną przyrodą kraju, będziesz otoczony górami i wzgórzami.

Najpopularniejszym bośniackim uzdrowiskiem jest Bath-Vruchitsa. Oto największe centrum medyczne i turystyczne w kraju, które oferuje zdrowie i różne zabiegi spa lub konferencję w malowniczej okolicy. Zgódź się, idź na ważne wydarzenie w tak niesamowitych, pięknych miejscach, gdzie jest przyjemniej niż w zakurzonym i hałaśliwym mieście.

Баня-ВручицаБаня-Вручица - водопадБаня-Вручица - спа процедуры

Również do uzdrowiska można przypisać Ilijah, który był niezwykle popularny w czasach sowieckich. Ale dzisiaj nie straciło ono znaczenia. Na wysokości 500-700 metrów nad poziomem morza, w dorzeczu Sarajewa, znajdował się kurort balneoklimatyczny.

Илиджа
Przyciąga turystów termalną wodą od +32 do +57.6 stopni. Mają unikalny skład chemiczny, a w połączeniu z błotem siarczanowym błoto, ośrodek ten ma działać cuda. Poza tym Ijde otoczone jest malowniczymi grzbietami Igman, których piękno nie może pozostać obojętnym.

Turystyka ekologiczna

Jeśli chcesz w pełni korzystać z uroków ekoturystyki, koniecznie musisz odwiedzić Bośnię. To tutaj całkowicie poczujesz geoturystykę i etnoturystykę. Zaczyna się od rezerwatu ptaków Hutovo Blato. To miejsce przyciągnęło uwagę ogromnej liczby ptaków, dlatego Międzynarodowa Rada umieściła go na liście najważniejszych miejsc lęgowych dla ptaków. Taka różnorodność ptaków jest mało prawdopodobna w innych rezerwatach.

Хутово БлатоХутово Блато - заповедник

Turystyka kulturalna

Turystyka kulturalna jest dobrze rozwinięta we wszystkich częściach Bośni. Na terenie państwa znajduje się wiele klasztorów, dziedzictwo kulturowe, znaleziska archeologiczne i, odpowiednio, muzea. W kraju zachowały się duchowe pomniki chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Bośniacy szanują pogan, więc wszystkie kościoły i pomniki są chronione i wspierane przez państwo.

Turystyka kulturalna Bośni jest tak różnorodna, że ​​nawet średniowieczne ruiny można zwiedzać w razie potrzeby. Jajko to praktycznie muzeum na wolnym powietrzu, to zbiór starych domów, które znajdują się na zboczach górskich. Wchodzenie do Jajka , wydajesz się poruszać w czasie - brukowane uliczki, mury fortecy i kamienne domostwa czynią to miejsce magicznym.

Яйце - старый городЯйце - крепость

Możesz również odwiedzić Muzeum Narodowe Bośni , który zebrał wszystkie najcenniejsze artefakty. Ponadto sam budynek muzeum jest dziedzictwem kulturowym, ponieważ jest to konstrukcja z końca XIX wieku. Nie mniej interesujące do odwiedzenia stare miasto Mostar , który doskonale zachował się do naszych dni. Niedaleko od niego jest naturalny punkt orientacyjny - Wodospad Kravice .

Będąc w Bośni i Hercegowinie nie można nie odwiedzić Łaciński stary most , na którym wydarzenie wywołało pierwszą wojnę światową. Po odwiedzeniu go poczujecie tragedię tych wydarzeń w całkowicie nowy sposób. Ponadto most zachował swój pierwotny wygląd, dlatego sam w sobie jest wartością architektoniczną.

Najlepsze bośniackie towary i pamiątki są sprzedawane na obszarze sprzedaży w Sarajewie - Marcale . Od wieków to miejsce spotkało kupców i kupców z całego Bałkanów. Tutaj możesz kupić ręcznie robione ubrania, tekstylia, lokalne słodycze i wiele więcej.