Prijedor to miasto położone w północnej części miasta Bośnia i Hercegowina , nad brzegiem rzeki Sana. W 1995 r. Osada stała się częścią Republiki Serbskiej. Miasto jest domem dla około 32 300 osób, w porównaniu do początku lat 90. ubiegłego wieku liczba mieszkańców zmniejszyła się o dwa tysiące.

Historia

Archeologiczne znaleziska w pobliżu miasta mówią, że osada na terenie dzisiejszego miasta istniała w czasach prehistorycznych. To znaczy, zanim Rzymianie przybyli do tych miejsc, były tam już domy. By the way, zostały one odkryte podczas wykopalisk. Ma to wielką wartość, ponieważ znalezione budynki mają około pięciu tysięcy lat.

W tym obszarze znajdują się złoża rudy żelaza, dlatego od niepamiętnych czasów na tym terytorium była wojna, w końcu najważniejszym materiałem było żelazo dla Rzymian.

Historia nowoczesnego miasta rozpoczęła się w drugiej połowie XVII wieku, gdy wojska austriackie walczyły z armią bośniackiego gubernatora Jafara Paszy. To na kartach historii tego okresu pierwsza nazwa miasta została wspomniana.

Pod koniec XVII wieku Priedor wyjechał do Turcji i nazywał się Palanca, po czym Chorwaci całkowicie opuścili osadę. Wkrótce zamieszkały w nim muzułmanie, a ta część miasta, którą dziś nazywa się "starą", gdzie żyli tylko muzułmanie od stuleci, została utworzona.

Co zobaczyć?

Najciekawszy widok To stara część miasta, w której mieszkają muzułmanie, i twierdza Berek. Pierwszy kusi swoją dawną atmosferą, a czas zatrzymał się na ulicach starej dzielnicy. Dostaniesz się tutaj, zdajesz się wpadać przez wieki i to, oczywiście, jest bardzo interesujące. Twierdza przyciąga swoimi budynkami. W forcie są trzy wieże: Shupla, Grozdnicha i Gradsk. Umieszczono w nich broń, która była główną bronią obronną. W centrum twierdzy, na skrzyżowaniu trzech dróg znajduje się meczet, który również został zbudowany na pamiątkę Mahmuda I. Na drewnianych drzwiach do świątyni znajduje się tablica, w której śpiewa się sułtan i mówi się, że teraz meczet jest jego domem. Sam władca zmarł w 1754 roku.

Крепость Приедора

Twierdza Prijedor

Раскопки крепости Берек

Wykopaliska twierdzy Berek

Местная мечеть

Lokalny meczet

Jak dostać się do Prijedor?

Разположение Приедора

Prijedor znajduje się na przecięciu dwóch dróg krajowych - M4 i M15, które przecinają całą północno-zachodnią część Bośni i Hercegowiny. Dlatego, aby dostać się do Prijedor, wystarczy udać się na jedną z tych dróg. Możesz także skorzystać z autobusu z Sarajewo , które idą na północ.