Miasto Prijedor w Bośnia i Hercegowina zadowoli, choć nie liczne, ale atrakcyjne zabytki. Osada znajduje się na północy kraju, jest centrum gminy o tej samej nazwie. Rzeka przepływa przez miasto. Sana. Według danych z 2013 roku mieszkało tutaj ponad 32 tysiące osób.

Prijedor jest jednym z największych ośrodków przemysłowych w kraju - kilka dużych firm skupia się w regionie. Obecność gruntów rolnych w dzielnicy, złoża surowców mineralnych, a także szczególne położenie geograficzne (względna bliskość stolic sąsiednich państw) sprawia, że ​​miasto staje się czymś nawet strategicznym dla całego kraju.

Ale nie tylko jest to interesujące Prijedor. W mieście i regionie znajdują się atrakcje przyciągające turystów.

Atrakcje kulturalne

W mieście Prijedor znajduje się wiele atrakcji kulturalnych, w tym galerie wystawowe, budynki sakralne, świątynie, pomniki i posągi, oryginalne fontanny, teatr.

 1. Zalecane do zwiedzania muzeum Kozar , założonego w 1953 roku. Przedstawione tu wartości historyczne, ekspozycje pozwolą poznać historię regionu. W szczególności znaleziska archeologiczne wskazują, że pierwsze osady w tym regionie były jeszcze w 2100 r. Pne. Archeologom udało się znaleźć wiele dowodów na to, że w Prijedorze jest dużo ludzi. Znaleziono również dowody na przetwarzanie żelaza w okresie przed podbojami rzymskimi.
 2. Ciekawe będzie dom-muzeum Bohatera Narodowego Bośni i Hercegowiny Mladena Stojanovicia .
 3. Teatr Prijedor został założony w 1953 roku, jednak tradycje sztuki teatralnej zostały odrestaurowane w XIX wieku. Dziś teatr pokazuje występy zespołów z innych miast w Bośni i Hercegowinie. Również scena jest używana przez wiele lokalnych grup artystycznych.

Festiwale w Prijedorze

Unikalne atrakcje Prijedoru można uznać za różnorodne festiwale i wydarzenia kulturalne, które odbywają się w mieście i regionie:

 1. Dzień miodu - targi producentów miodu i produktów z niego.
 2. Summer River Festival - odbywa się na miejskiej plaży, program zapewnia występy zespołów muzycznych, zawodów sportowych itp.
 3. Festiwal pisarzy lokalnych odbywa się co roku we wrześniu.
 4. Dni turystyczne to zimowe zgromadzenie turystyczne, które odbywa się na górze Kozara.
 5. Festiwal Zbiorów Chóralnych odbywa się w maju w teatrze miejskim.
 6. Puchar na spadochronie sportowym - odbywa się w lipcu, w dniu Świętego Piotra.

Budynki religijne

Atrakcje Prijedor to także budynki sakralne. Miasto i region, podobnie jak cały kraj, są jednak wielowymiarowe. Są tu meczety, cerkwie, katolickie katedry.

 1. Tak więc w centrum miasta znajduje się kilka meczetów, z których najstarsze zostały zbudowane w XVI i XVII wieku. Najsłynniejszy jest meczet carski zamia , zbudowany w 1750 roku. Znajduje się na głównej ulicy miasta. W meczecie jest także szkoła i biblioteka.

 2. Prawosławny kościół pw Trójcy Przenajświętszej , konsekrowany w 1891 r., Uznawany jest również za zabytek kultury miasta. Jest ogrodzony ze wszystkich stron przez mur, wokół parku jest zepsuty.

 3. W północnej części miasta, niedaleko teatru, znajduje się katolicka katedra św. Józefa , zbudowana w 1898 roku.

Kozara National Park

W gminie Prijedor znajduje się interesująca przyrodnicza atrakcja - Kozarski Park Narodowy, którego powierzchnia przekracza 3,5 tys. Hektarów. Park powstał w 1987 roku w celu zapewnienia pełnej ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Национальный Парк Козара

Park znajduje się wokół tytułowej góry. Centralna część to płaskowyż Markowitza. Oto muzeum wojny, które zawiera broń, instalacje artylerii i inne dowody bitew, które miały miejsce w górach podczas II wojny światowej. W końcu to tutaj w 1942 roku odbyła się słynna krwawa bitwa o Kozar.

W parku znajduje się wiele innych gór o różnej wysokości:

 • Rudine (750 metrów);
 • Jarcevica (740 metrów);
 • Bešić-Polyana (784 metry);
 • Glavusha (793 metrów) i wiele innych.

Klasztor Klisin

15 kilometrów od miasta Prijedor, w małej wiosce Nishtavtsi, znajduje się klasztor Klisina, który znajduje się pod skrzydłem serbskiego kościoła prawosławnego.

Data założenia klasztoru nie została jeszcze ustalona, ​​ale wiadomo, że została ona złożona na cześć Spotkania Pana. Tak więc w 1463 r. Cierpiał z powodu wojsk tureckich, które zniszczyły budynki i rozproszyły mnichów.

Jednak później wzniesiono tutaj drewniany kościół. Który jednak nie przetrwał do dziś. Został spalony przez Ustashi w 1941 roku. Mieszkańcom okolicznych wiosek udało się uratować dzwon - zalali go w rzece, a później wyciągnęli.

Kościół został przebudowany w 1993 r., Chociaż początek wojny w Bośni zahamował odrodzenie klasztoru. I dopiero w 1998 roku ponownie ogłoszono o jego odnowieniu.

Монастырь Клисиня

Jak się tam dostać?

Dostań się Prijedor może być tylko transportem naziemnym - pociągiem, autobusem lub samochodem lotniska , że w najbliższych większych miastach. Na przykład w stolicy Bośnia i HercegowinaSarajewo , w stolicy Chorwacji Zagrzebiu. Zauważmy tylko, że bezpośrednie regularne loty łączące Moskwę z Bośnią i Hercegowiną nie są obecne. Będziemy musieli polecieć do Bośni, korzystając z transferów lub czarteru, które są uruchamiane w sezonach wypoczynkowych.

Музей ПриедораАрхиологические находки в музее Приедора
Приедор - интересные улицы городаРимско-каталоическая церковь в Приедоре