Nie wszyscy turyści przyjeżdżają Czarnogóra , staraj się dotrzeć do dużych ośrodków. Niektórzy wolą spokojne nadmorskie miasteczka i wioski rybackie. Jednym z tych odosobnionych miejsc jest osada Bigovo, położona pomiędzy największymi kurortami Czarnogóry - Budva i Tivat .

Historia i cechy Bigovo

Osada ta znajduje się w małej zatoczce, w której jest chroniona przed prądami morskimi i wiatrami. Przez długi czas w tutejszych wodach ukrywali się piraci i przemytnicy. Później w miejscu Bigowa powstała mała wioska rybacka. Potomkowie pierwszych osadników nadal tu żyją i zajmują się połowem. Stopniowo wieś zmieniła się w ośrodek wypoczynkowy, który ostatnio był popularny wśród turystów.

Według spisu ludności przeprowadzonego w Czarnogórze w 2003 r. Tylko 114 osób stale mieszka w Bigowie. Są to głównie Serbowie zaangażowani w rybołówstwo.

Улицы Бигово

Infrastruktura i zabytki osady Bigowo

Osadę kurortu otaczają góry pokryte laurami i drzewami iglastymi. W Bigowie nie ma hałaśliwych centrów turystycznych i nocnych klubów. Zamiast tego rosną tu sady owocowe i winnice. Wszystko to tworzy spokojną atmosferę wypełnioną unikalnymi smakami.

Plaża w Bigovo jest betonowym paskiem o długości kilkudziesięciu metrów. Czasami betonowe płyty przerywają skaliste i duże powierzchnie. Woda na brzegu jest czysta, przejrzysta i spokojna.

Wejście na teren plaży jest bezpłatne. Tutaj możesz skorzystać z następujących usług:

 • parking dla samochodów;
 • przystań dla prywatnych jachtów;
 • wypożyczanie leżaków, parasoli i sprzętu wędkarskiego.
Пляж в Бигово

Na terenie wioski znajdują się kawiarnie i restauracje. Głównymi atrakcjami Bigovo są kościół św. Mikołaja i austro-węgierska twierdza Grabovac, zbudowana w XIX wieku. Istnieją również wille własnością muzyka Gorana Bregovica i słynnego reżysera Emira Kusturicy.

Австро-венгерская крепость Грабовац

Hotele w Beigovo

Pomimo faktu, że ludność wsi ledwie przekracza sto osób, tutaj dosłownie na każdym kroku można wynająć mieszkanie, pokój lub całą willę. W tym samym czasie obsługa i ceny zakwaterowania w Bigovie są przyjemne. Najpopularniejsze są następujące obiekty:

 • Apartamenty Bigovo Veljic;
 • Apartamenty Vesna;
 • Vila Lazarevic;
 • Studios Milosevic;
 • Villa Maestral.

Każdy z nich hotele znajduje się w bliskiej odległości od plaży. Niektóre z nich mają własny basen i przestronny taras, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na wybrzeże. Koszt życia wynosi około 19-29 USD.

Отель Villa Maestral

Restauracje w Bigovo

Zaledwie kilka metrów od plaży znajdują się restauracje, z których najbardziej znane to Pod Volat i Grispolis. Turyści i mieszkańcy innych miast Czarnogóry przyjeżdżają do Bigovo, aby skosztować zupy rybnej - chorbu. To jest krajowy danie Czarnogóry , której przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.

Oprócz chorby, restauracje Bigovo serwują świeże owoce morza, warzywa i owoce, lokalne wino. Nie wątp w jakość potraw, ponieważ przed wejściem na stół wszystkie produkty są dokładnie sprawdzane przez szefa kuchni.

Ресторан Grispolis

Rekreacja i rozrywka w Bigovie

Ta wioska rybacka powinna być odwiedzana przez turystów, zmęczonych zgiełkiem i hałasem miasteczek wypoczynkowych. Pomimo spokojnej atmosfery, w Bigovo istnieje wiele możliwości ciekawej rozrywki. Musisz przyjechać tutaj, aby:

 • kąpać się w krystalicznie czystej wodzie morskiej;
 • do nurkowania lub polowania podwodnego;
 • łowić na morzu;
 • wybrać się na przejażdżkę kajakami lub łodziami;
 • Ciesz się krajobrazami z górskich stoków.

Turyści, zmęczeni odmierzonym odpoczynkiem w Bigowie, zawsze mogą odwiedzić sąsiednie miasta Czarnogóry - hałaśliwy Tivat lub starożytne miasto Kotor .

Живописный облик Бигово

Jak dostać się do Bigovo?

Aby odpocząć w tej małej wiosce, musisz udać się na południowy wschód od Czarnogóry, w gminie Kotor. Bigovo znajduje się w pobliżu zatoki Kotor, 16 km od Tivat i 24 km od Budva . Z tymi miastami łączy drogę numer 2 i autostradę Adriatycką, a następnie do wioski można dojechać w pół godziny.

Około 20 minut jazdy od Bigovo jest jednym z największych portów lotniczych w Czarnogórze - Tivat. Tutaj loty międzynarodowych linii lotniczych lądują, więc dotarcie do wioski nie będzie trudne.

Порт в Бигово