Natura Czarnogóra wyjątkowy i niezapomniany. Jego położenie geograficzne okazało się tak dużym sukcesem, że dziś ponad 2 miliony turystów z całego świata odwiedza ten kraj! Wybrzeże Adriatyku i wysokie stoki górskie tworzą niepowtarzalną atmosferę, która sprzyja wypoczynkowi i odpocząć . Czarnogórskie rzeki odgrywają ważną rolę w kształtowaniu mikroklimatu i warunków naturalnych w ogóle.

Ogólna charakterystyka Czarnogórskich Rzek

Przez terytorium Czarnogóry przechodzi znaczna liczba rzek. Nieco ponad połowa z nich należy do basenu Morza Czarnego, reszta żywi się Morzem Adriatyckim. Większość rzek jest wysokogórskich, wzdłuż ich formacji z głębokich kanionów, których charakter charakteryzuje się dużą ilością rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Czarnogóra ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę. Wody w rzekach są krystalicznie czyste, a niektóre można nawet wypić bez wstępnego czyszczenia. Poza tym jest tu dużo ryb, wśród których znajdują się najpopularniejsze gatunki, takie jak pstrąg, barwena, wzdręga, łosoś słodkowodny, karp i inne.

Lista głównych rzek Czarnogóry

Liczba mniejszych lub większych rzek w Czarnogórze przekracza kilkanaście. Z nich, pod względem wielkości, prowadzą:

 1. Tara. Jest to największa rzeka w kraju, dopływ Driny. Przepływa przez 144 km, a ostatnie 40 km przekracza już terytorium Bośnia i Hercegowina . Temperatura wody tutaj rzadko rośnie powyżej + 15 ° C, a jej czystość jest prawdziwą przypowieścią. Rzeka tworzy najgłębszy kanion w Europie , której głębokość sięga 1300 m. Ostatnie 25 km prądu przez terytorium Czarnogóry są podzielone przez progi, więc obszar ten jest popularny wśród entuzjastów raftingu. Rzeka Tara, podobnie jak jej kanion, jest chroniona przez UNESCO.
 2. Каньон реки ТараМост через Тару
 3. Piwo. Jego długość wynosi 120 km. Pochodzi ze zboczy masywu Golia, mianowicie Mount Sinyatz, a kończy na terytorium Bośni i Hercegowiny, łącząc się z Tara. Formularze kanion , którego średnia głębokość wynosi 1200 m. Na jej zboczach wzdłuż całej długości rzeki rosną lasy bukowe i iglaste. Przy pomocy wody rzeki, Jezioro Piva .
 4. ПиваПивское озеро
 5. Moraca. Jest główną drogą wodną, ​​która się karmi Jezioro Szkoderskie . Jego długość wynosi ponad 100 km, a kanion nie mniej piękne niż te opisane powyżej. Rzeka leży w skalistym terenie, tworzy kanion o długości 90 km, którego średnia głębokość wynosi 1 km. Morachę uważa się za stosunkowo płytką, jednak podczas topnienia śniegu, zwłaszcza na obszarach wysokogórskich, jej wody są niebezpieczne, rozwijając prędkość do 110 km / h.
 6. МорачаКаньон реки Морача
 7. Boyana. Sam w sobie jest to dość mała rzeka, która na długości sięga tylko 40 km. Łączy on Jezioro Szkoderskie i Morze Adriatyckie. Ale są dwa aspekty, dzięki którym Boyan powinien zwrócić uwagę. Po pierwsze, w niektórych miejscach koryto jest poniżej poziomu morza. Gdy silne wiatry wieją z południa, woda z morza wraca do Boyany. Daje to wrażenie, że rzeka płynie w obu kierunkach. Po drugie, w miejscu zlewania się z morzem jego łóżko jest rozwidlone, wyspa Ada Bojana , która jest największą osadą dla nudystów w Europie. Delta rzeki jest bardzo popularna wśród rybaków. Są nawet wyposażone w specjalne łowiska rybackie na palach, które są wynajmowane turystom w sezonie.
 8. БоянаОстров Ада Бояна
 9. Zeta. Długość rzeki wynosi 86 km. Pochodzi z blisko miasta Nikšić , a dalej następuje na południowy wschód. Jest dopływem rzeki Moraca. Jego cechą jest to, że w okolicach Slivel całkowicie znika, a poza nim wychodzi w pobliżu miejscowości Glavzade.
 10. Зета
 11. Lim. Największy dopływ Driny, jednej z najdłuższych rzek Czarnogóry. Jego długość wynosi 220 km. Wśród turystów słynie z doskonałych połowów, w związku z którymi organizowane są nawet specjalne wyprawy wędkarskie. Rekordowa waga ryb złowionych w Limie wynosi 41 kg.
Лим

Odpoczywając w Czarnogórze, nie jest to warte całych dni plaża . Pamiętaj o odłożeniu kilku dni na spacer wzdłuż jednej z malowniczych rzek, zorganizuj łowienie ryb w ciszy lub sprawdź swoje umiejętności spływając po górskich progach.