Czarnogórcy cenią i szanują ich świętych zwyczaje i historia. Miasto Cetinje jest kolebką narodowej tożsamości i kultury, to tutaj znajduje się Narodowe Muzeum Kraju (Narodni muzej Crne Gore lub Muzeum Narodowe Czarnogóry).

Informacje ogólne

Instytucja znajduje się w dawnym domu rządowym. Wcześniej budynek ten był największy w Czarnogórze i zaprojektowany przez słynnego włoskiego architekta Corradini. W 1893 roku podjęto decyzję o utworzeniu Muzeum Narodowego Czarnogóra . W 1896 r. Miało miejsce oficjalne otwarcie.

Kolekcja kolekcji muzealnej obejmuje okres od połowy XV wieku do współczesności. Instytucja prezentuje bogate i interesujące eksponaty, np. Różne dokumenty, obrazy artystyczne, różne przedmioty etnograficzne, meble antyczne, ekspozycję wojskową (zwłaszcza wiele tureckich orderów, banerów i broni), znaleziska archeologiczne itp.

W bibliotece znajduje się około 10 tysięcy książek, wśród których są rzadkie wydania - 2 kościół Oktoiha. Oto największa kolekcja tureckich banerów w Europie, która ma 44 przedmioty.

Экспонаты

Co stanowi część Muzeum Narodowego?

Instytucję tę uważa się za złożoną instytucję, która łączy 5 muzea różne tematy:

  1. Muzeum Sztuki. Pierwotnie był nazywany Galerią Obrazów i został otwarty w 1850 roku. Tutaj można zapoznać się z nowoczesnymi i jugosłowiańskimi kolekcjami ikon, rzeźb, kamiennych fresków, płócien itp. W sumie w muzeum znajduje się około 3000 eksponatów, w osobnej sali instytucji znajduje się pamiątkowa kolekcja składająca się z dzieł Picassa, Dali, Chagalla, Renoira i innych artystów. Ich utwory wykonywane są w różnych kierunkach i stylach (impresjonizm, realizm, romantyzm). Najcenniejszym okazem jest cudowna ikona Filharmonii.
  2. Художественный музей
  3. Muzeum Historyczne. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z okresami przedsłowiańskimi i średniowiecznymi, a także z innymi etapami (politycznymi, kulturalnymi, wojskowymi) tworzenia Czarnogóry. Wydział został otwarty w 1898 roku i jest uważany za najmłodszego z kompleksu muzealnego. Budynek ma powierzchnię 1400 metrów kwadratowych. m, w którym mieści się 140 witryn z eksponatami, zdjęciami, diagramami, mapami i innymi dokumentami archiwalnymi. Również tutaj można zobaczyć starożytne monety, miedź i ceramikę, ręcznie pisane książki, freski, ozdoby itp.
  4. Исторический музей
  5. Muzeum Etnograficzne. W instytucji można zapoznać się z kolekcją tkanin, krosna tkackie, bronią, odzieżą, żywnością, instrumentami muzycznymi i ekspozycją składającą się z narodowych dzieł sztuki. Muzeum opowiada o życiu i rozrywce okolicznych mieszkańców kilkaset lat temu.
  6. Этнографический музей
  7. Muzeum króla Nikoli. Został założony w dawnej rezydencji ostatniego monarchy Czarnogóry w 1926 roku. Oto wyjątkowa kolekcja osobistych królewskich rzeczy: broni, odzieży, emblematów, książek, obrazów, ozdób, przyborów kuchennych i artykułów gospodarstwa domowego. Eksponaty były gromadzone krok po kroku, a dziś kilka muzeów zaznajamia zwiedzających z życiem władców.
  8. Музей Короля Николы
  9. Dom Petra Pietrowicza Nyogosha. Jest w dawnej rezydencji monarchy, zwanej Bilard. To pamiątkowe muzeum utrzymuje pamięć o władcy Czarnogóry. Tutaj zrekonstruowano wnętrze dziewiętnastego wieku, w którym żyła rodzina Negosha. Ściany zdobią portrety znanych osobistości tamtych czasów, a na półkach są przechowywane książki.
Дом НегошаСпальня Негоша

Funkcje wizyty

Wycieczka w muzeum prowadzone jest w języku rosyjskim, włoskim, angielskim i niemieckim. Jeśli chcesz odwiedzić wszystkie 5 instytucji jednocześnie, możesz wykupić jedną subskrypcję, która kosztuje 10 euro.

Jak się tam dostać?

Od centrum miasta Cetinje do muzeum można dotrzeć pieszo ulicami Grahovska / P1 i Novice Cerovića lub Ivanbegova. Odległość wynosi 500 m.