Niewielkie norweskie miasto Molde zostało stworzone do spacerów. Ciche ulice, niska architektura, przytulne restauracje i zabytki zabytki stwórz piękny zespół, który na długo pozostanie w pamięci gościa.

Informacje ogólne

Molde otrzymał status miasta w 1742 roku, ale jego historia rozpoczęła się znacznie wcześniej - w średniowieczu. Wtedy mała osada pełniła rolę posterunku handlowego. Norwegia . Miasto rozwinęło potężny rozwój gospodarczy w XVIII i XIX wieku, stając się wiodącym ośrodkiem przemysłu tekstylno-odzieżowego i jednym z centrów turystyki.

Molde, położone na półwyspie Romsdal, jest centrum gminy o tej samej nazwie, która obejmuje Bolsoy i Veyoy. Łagodny klimat miasta zawdzięcza położeniu geograficznemu - morskie powietrze, umiarkowanie ciepłe zimy i lata to jedna z wielu zalet tego miejsca.

Zabytki w Molde

Pomimo niewielkich rozmiarów (powierzchnia miasta wynosi 363 km kw.), Molde ma się czym pochwalić. Poniżej znajduje się lista głównych atrakcji miasta:

 1. Dziewczyna z różami to fontanna, która jest jednym z głównych symboli miasta. Otwarta w 1971 roku fontanna jest rzeźbą dziewczynki z bukietem szlachetnych kwiatów. I rzeczywiście, w Molde, pomimo specyfiki klimatu, rośnie duża liczba róż.
 2. Фонтан Девушка с розами
 3. Katedra (Molde Cathedral) to piękny biały kościół, który można zobaczyć z niemal każdego zakątka Molde. Historia katedry rozpoczęła się w 1661 roku, ale drewniany budynek spłonął w pożarze. W 1887 r. Odbudowano drugi drewniany kościół w tym samym miejscu, ale został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. Budowa nowoczesnego budynku rozpoczęła się po zakończeniu wojny. Projektem kierował architekt Finn Brill. Teraz katedra jest bazyliką i dzwonnicą, której wysokość wynosi około 60 m. Wewnątrz kościoła zdobią liczne malowidła i witraże, odwiedzający turyści świętują nie tylko zewnętrzne piękno katedry, ale także niezwykłą atmosferę panującą w tym miejscu.
 4. Собор Молде
 5. Ratusz - choć na zewnątrz budynku nie ma jasnego piękna, ale jego dach podbija wszystkich odwiedzających. Tam rozciąga się ogród różany, az tarasu widokowego Varden roztacza się wspaniały widok na miasto i okoliczne góry.
Ратуша Молде

Hotele i restauracje

Imponująca lista hoteli Molde nie może się pochwalić, ale opcje zakwaterowania warte uwagi, wciąż są tutaj:

 • Molde Fjordstuer to hotel w dogodnej lokalizacji: terminal promowy znajduje się 2 minuty od hotelu lotnisko - 10 minut jazdy od hotel . Oferuje komfortowe pokoje, własną restaurację, bezpłatny parking, Wi-Fi i wiele więcej;
 • Scandic Seilet Hotel - położony 250 metrów od zabytkowego centrum miasta. Hotel słynie z architektury (budynek zbudowany jest w formie żagla) i oferuje szeroki zakres usług;
 • Quality Hotel Alexandra jest jednym z najbardziej popularnych hoteli w mieście. Oferuje restaurację, parking, internet, wypożyczalnię sprzętu.
Отели Молде

Menu restauracji Molde reprezentują dania różnych kuchni świata:

 • Molde Fjordstuer - europejski, skandynawski i kuchnia norweska jak również dania z owoców morza;
 • Szklana restauracja i bar - kuchnia włoska, pizza i napoje;
 • Smile Thai & Sushi - kuchnia azjatycka i sushi;
 • Egon Molde - kuchnia amerykańska i europejska.
Рестораны Молде

Jak się tam dostać?

Ze stolicy Norwegii, Oslo Molde można osiągnąć na kilka sposobów:

 • samolotem - Molde ma własny port lotniczy obsługujący loty krajowe;
 • autobusy - z Oslo i innych miejsc w kraju:
 • na wynajęty samochód - Przybliżony czas podróży wynosi 7 godzin.