Budva jest najstarszym miastem Czarnogóra i ma bogatą, wielowiekową historię, a tu znajduje się niesamowite muzeum archeologiczne (Muzeum Archeologiczne).

Historia kolekcji

Pomysł utworzenia takiej instytucji pojawił się w 1962 roku, powstał w ciągu kilku miesięcy, ale do powszechnego dostępu został otwarty w 2003 roku. Archeologiczne muzeum znajduje się w starej części miasta w kamiennym budynku. Do połowy XIX wieku mieszkała tutaj rodzina Zenowiczów, których herb rodziny nadal zdobi ściany budynku.

Oryginalna kolekcja liczyła 2500 eksponatów pochodzących z IV-V wpne. Były to złote monety, próbki broni, różne ozdoby, ceramika i wyroby ceramiczne, sztućce i ceramika, które odkryto w 1937 r. Podczas wykopalisk nekropoli greckich i rzymskich u podnóża skały Svetipas. W sumie znaleziono około 50 takich grobów.

W 1979 r. Doszło do strasznego trzęsienia ziemi, które spowodowało zniszczenia na dużą skalę w mieście, ale podczas renowacji zawalonych budynków dokonano wykopalisk i odkryto nowe artefakty. Następnie uzupełnili kolekcję muzealną.

Экспонаты

Opis wzroku

Muzeum Archeologiczne w Budvie składa się z 4 pięter:

  1. Pierwszym z nich jest lapidarium, składające się z kamiennych płyt ze starożytnymi inskrypcjami i urn grobowych wykonanych ze szkła i skał. Ozdobą tej sali jest starożytna kamienna płyta, na której wygrawerowano 2 ryby. Jest to słynny symbol chrześcijański, który później stał się symbolem miasta Budva.
  2. Сосуды
  3. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się stoiska wystawowe, na których prezentowane są przedmioty osobiste, przybory kuchenne i artykuły gospodarstwa domowego, które niegdyś należały do ​​bizantyjczyków, Greków, Czarnogórców i Rzymian. Wśród eksponatów znajdują się kubki na wino, monety, naczynia do przechowywania oleju, naczynia gliniane, amfory z okresu V wieku pne. i do średniowiecza.
  4. Монеты

    Główną atrakcją tej kolekcji jest hełm z brązu, który należał do Ilirów w V wpne. Doskonale zachowuje się do dnia dzisiejszego i przypomina wielki hełm bez daszka, ale z osobliwymi uszami. Godne uwagi i bogini Nika, przedstawione w starożytnym greckim medalionie.

  5. Na czwartym piętrze znajdują się eksponaty etnograficzne. Opowiadają o życiu i życiu ludności Czarnogóry, obejmującej okres od początku XVIII wieku do początku XX wieku. Można tu zobaczyć wojskowe mundury i sprzęt, meble, naczynia, urządzenia żeglugowe, próbki tradycyjnych ubrań itp.
Посуда

Instytucja odwiedzająca

Wielkość muzeum archeologicznego jest niewielka i można go ominąć powoli w ciągu 1,5-2 godzin. Nie ma tabletek w języku rosyjskim i nie ma przewodnika.

Instytucja działa od wtorku do piątku od 09:00 do 20:00, w weekendy od 14:00, a także do 20:00. W poniedziałek w muzeum jest dzień wolny. Koszt biletu dla dzieci wynosi 1,5 euro, a koszt osoby dorosłej to 2,5 euro.

Jak dostać się do Muzeum Archeologicznego w Budvie?

Z centrum miasta można dojść pieszo lub samochodem, korzystając ze starożytnych ulic Njegoševa, Nikole Đurkovića i Petra I Petrovića, które zachowały pozostałości starożytnych kamieni.

Autobusy turystyczne i turystyczne również jadą do historycznej dzielnicy Budvy. Aby dostać się do muzeum archeologicznego, musisz wejść na dziedziniec, gdzie znajduje się studnia, i wejść po schodach.

Вход в музейЛестница

Ekspozycje instytucji wprowadzą podróżujących nie tylko w historię miasta Budva i całe wybrzeże, ale także mentalnie przenieść cię do tych odległych czasów, kiedy kultura i tradycje kraju tylko się urodzili.