Osoba tworzy rzeźby o innym celu: uwiecznić osobę lub wydarzenie, ukazać piękno ludzkiego ciała, podnieść prestiż kraju lub spełnić religijne obrzędy. Ludzie od dawna angażują się w tego rodzaju kreatywność (niemal od początku istnienia), a w tym czasie powstało wiele dzieł sztuki. Wśród nich są te, które są znane we wszystkich krajach.

Zobaczmy, jakie posągi są najbardziej znane na świecie.

Afrodyta i Dawid

Posąg bogini miłości Afrodyty lub "Venus de Milo" jest jedną z najstarszych posągów. Powstał mniej więcej w II wpne. wykonane z białego marmuru o wysokości ponad 2 metrów. Można to zobaczyć w Luwrze, gdzie została za niego osobna galeria.

Innym marmurowym posągiem, najbardziej znanym na całym świecie, jest stworzenie Michała Anioła - "Dawida". Ta rzeźba ma 5,17 m wysokości. Można to zobaczyć w galerii włoskiego miasta Florencji.

Znane posągi świata 1Znane posągi świata 2

Chrystus Zbawiciel (Odkupiciel)

Ten posąg jest nie tylko najbardziej znany w Brazylii, ale na całym świecie. Znajduje się na górze Corcovado, na wysokości 700 metrów nad poziomem morza, 30-metrowa figura Jezusa z daleka przypomina krzyż, a jego ręce rozłożone są w różnych kierunkach. Ta rzeźba od 2007 roku odnosi się do nowych cudów świata.

Znane posągi świata 3Znane posągi świata 4

Statuetki Wyspy Wielkanocnej

Na izolowanym i jednym z nich najpiękniejsza wyspa na świecie Wielkanoc znalazła kompleks rzeźb złożony z monolitycznych figurek o wysokości około 6 metrów i masie ponad 20 ton. Nazywano je "posągami Moai". Powstały ze skompresowanego pyłu wulkanicznego w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Większość dostępnych posągów (i to jest 997 sztuk) znajduje się nad brzegiem morza, a ich głowy skierowane są na środek wyspy, tylko 7 z nich stoi pośrodku i patrzy w stronę morza.

Znane posągi świata 5Znane posągi świata 6

Majestatyczny Sfinks

W Egipcie, na płaskowyżu w Gizie, znajduje się najstarszy największy obiekt na świecie - Sfinks. Jest to monolityczny posąg leżącego lwa z ludzką głową. Jego długość wynosi 73 metry, a wysokość - 20 lat. Według archeologów została wykuta w wapiennych skałach w około 2500 roku pne. Miało to chronić życie pozagrobowe pochowanych w pobliżu grobów faraonów. Prawie wszyscy goście Egiptu muszą odbyć wycieczkę do tego posągu.

Znane posągi świata 7Znane posągi świata 8

Statua Wolności

Cały świat zna rzeźbę, która stała się symbolem USA - tak jest Statua Wolności położony 3 km od wybrzeża południowego Manhattanu na Liberty Island. Został przedstawiony Amerykanom przez Francję na cześć stulecia niepodległości państwa. Wysokość całej figury wraz z cokołem wynosi 93 metry. Kobieta trzymająca pochodnię w jednej ręce i tabliczka z datą 4 lipca 1776 r. W drugiej jest symbolem demokracji panującej w tym dniu na całym terytorium.

Ale nie tylko wielkie posągi są bardzo popularne, istnieją rzeźby o skromnych rozmiarach, które zna cały świat.

Znane posągi świata 9Znane posągi świata 10

Manneken Pis

Ta statua jest najbardziej znanym punktem stolicy Belgii - Brukseli. Istnieje kilka legend o jego przeznaczeniu, ale nikt nie może powiedzieć, który z nich jest najbardziej poprawny, ponieważ "Manneken Pis" pojawił się w mieście dawno temu, około 15 wieku. Wszystkie trasy wycieczek po mieście muszą przejść wraz z wizytą tej niezwykłej postaci.

Słynne posągi świata 11Znane posągi świata 12

Mała Syrenka

Wszyscy znają opowieści duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, a Mała Syrenka jest uważana za szczególnie popularną, na podstawie której powstało wiele różnych dzieł: balet, performance, kreskówki. Zafascynowany główną postacią, Karl Jacobens zamówił dedykowaną jej rzeźbę. W 1913 r. Został zainstalowany w porcie Langeline w Kopenhadze.

Słynne posągi świata 13Słynne posągi świata 14

Oprócz tego na świecie wciąż jest wiele pięknych i interesujących posągów. Idź do podróży, bo lepiej zobaczyć raz, niż usłyszeć sto razy!