Miasteczko Swijażsk, położone w Tatarstanie, znane jest od prawie pół tysiąca lat. Swijażsk zaczął jako forteca. Z historii wiemy, że w trzech kampaniach moskiewskich książąt Kazań , zakończył się niepowodzeniem. Do udanego ataku na Kazań armia rosyjska potrzebowała bazy wojskowej. W 1551 roku, niecały miesiąc, zbudowano fortecę za liniami wroga, dzięki czemu spadła stolica chanatu kazańskiego. Od drewnianej fortecy z tamtych czasów po dzień dzisiejszy zachowała się jedynie Katedra Trójcy Świętej, w której przed pojmaniem Kazania odbyła się modlitwa w obecności Iwana Groźnego.

Obecnie Swijażsk jest popularnym kompleksem turystycznym w Tatarstanie. Turyści planujący wycieczkę do tego starożytnego miasta będą chcieli wiedzieć, co można zobaczyć w Swijażsku.

sviyazhsk sights2

Głównymi atrakcjami Swijażska są starożytne budowle sakralne. Historia wyspy-miasta Swijażsk znała wiele wzlotów i upadków. Jedna z jego ważnych misji w planie Iwana Groźnego była związana z nawróceniem chrześcijaństwa na pogan. Ale jeśli początkowo przyjęcie wiary chrześcijańskiej było dobrowolne, to pod Piotrem zostałem ochrzczony siłą. Dekretem Katarzyny II, odwołano przymusowy chrzest, a świątynie, klasztory w Swijażsku zaczęły spadać.

W XX wieku rewolucja i wojna domowa żałośnie odbijały się w losach miasta. Klasztory stały się magazynami gospodarczymi, a Klasztor Wniebowzięcia NMP został przekształcony w kolonię pracy naprawczej. W latach 1935-1953 mieściło się tu więzienie NKWD w Swijażsku.

Zabytki Swijażsk3

W 1957 r., W związku z budową Zhigulevskaya HPP, Zalew Kuibyshev zalał ogromny obszar. Tylko dzięki Iwanowi Groźnemu, który raz kazał zbudować twierdzę na górze Krugloy (była to strategia militarna), Swijażsk pozostał nieogrzewany, ale zmienił się w wyspę. Obecnie do odosobnionego historycznego miasta można dotrzeć drogą asfaltową biegnącą wzdłuż tamy, a latem można nadal pływać z Kazania łodzią.

W 1997 r. Sviyazhsk znalazł się na liście funduszu odrodzenia, a w tym samym roku klasztor Wniebowzięcia Matki Boskiej został przeniesiony do kazachskiej prawosławnej diecezji. Katedra Wniebowzięcia w Swijażsku jest szczególną świątynią w stylu Pskov-Novgorod. Jego freski, wykonane w 1561 roku, są wyjątkowe. Tak więc fresk przedstawiający św. Krzysztofa jest uważany za jedyny na świecie, gdzie święty jest przedstawiony w przeciwieństwie do kanonów z głową konia.

sviyazhsk sights4Zabytki Swijażsk5

Obecnie w Swijażsku działa ponad 10 aktywnych kościołów. Wyróżnia się wspaniałym artykułem Katedra Najświętszej Maryi Panny, wzorowana na Kronsztadzkiej Katedrze Marynarki Wojennej. Ikonostas, stworzony w XVI wieku, zachował się w Kościele Trójcy Świętej. W klasztorze św. Jana Chrzciciela znajdują się sanktuaria - ikony Matki Boskiej "Niewyczerpany kielich" i "Tichwin", obraz Jana Chrzciciela i fragmenty relikwii niemieckiego Kazania.

Zabytki Sviyazhsk6Zabytki Sviyazhsk7

Swijażsk zawsze słynął z rzemieślników. Obecnie na wyspie odradza się i rozwija starożytne rzemiosło: ceramikę i sztukę Kuźniecka. Po przywróceniu został otwarty kompleks etnograficzny Konny Dvor Sviyazhsk. Zbudowany z drewna w drugiej połowie XVI wieku, dziedziniec został przebudowany z kamienia w XVIII wieku. Obecnie kompleks muzealny obejmuje sklepy rzemieślnicze, sklep z pamiątkami, stajnię operacyjną, restaurację i pensjonat.

Zabytki Swijażsk8sviyazhsk sights9

Jak każde starożytne miasto, Swijażsk ma swoje własne legendy. Jednym z nich jest fakt wzniesienia w Swijażsku pomnika Judasza Iskarioty, który sprzedał Chrystusa. Pisały o tym białe gazety emigrantów, a instalację potwierdzili wspomnienia duńskiego dyplomaty Henninga Koehlera i pisarza A. Varaksina. Podobno Leon Trocki był obecny przy otwarciu pomnika. Jednak większość krytyków i historyków uważa wszystkie te publikacje za niewiarygodne.

Symbolem Swijażska jest armata "Głowa Devkina" odtworzona według starożytnych manuskryptów, których powłoka wieńczy kobiecą twarz z okropnym grymasem, przypominającym mitologiczną Gorgon Meduzy.

sviyazhsk sights10

Perspektywy rozwoju Swijażska wiążą się z utworzeniem rezerwatu muzealnego o znaczeniu federalnym w mieście. Od 1998 r. Swijażsk jest kandydatem do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.